Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 0-52 342-17-58 albo 0-52 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 1
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09

W dniu 14 września 2008 r. zakończyły się rozgrywki lig centralnych seniorów. W Ustroniu Śląskim grały zespoły II Ligi szachowej. Wśród 35 startujących drużyn, cztery zespoły KPZSzach: UKS Rotmistrz Grudziądz, AZS UMK Toruń oraz BKS Chemik i BTSz Centrum Bydgoszcz. Uprawnione do startu KSz Leszczyński Włocławek oraz UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz nie zgłosiły się na starcie rozgrywek i zgodnie z regulaminem Drużynowych Mistrzostw KPZSzach, w nowej edycji rozgrywek mogą wystartować tylko w Lidze Okręgowej. Inny zespół ŻTMS Baszta Żnin, po wycofaniu jednej z uprawnionych do startu drużyn, wystąpiła w I Lidze szachowej, ale zajmując ostatnie miejsce będzie znowu występować w II Lidze.

Gratulacje dla klubu UKS Rotmistrz Grudziądz, który zajął w tegorocznych rozgrywkach II Ligi drugie miejsce i uzyskał awans do I Ligi szachowej w 2009 r. Pozostałe trzy zespoły KPZSzach zajęły miejsca uprawniające je do ponownego startu w II Lidze szachowej w 2009 r. AZS UMK Toruń zajął 13 miejsce, BTSz Centrum - 18 miejsce, a BKS Chemik Bydgoszcz kolejne 19 miejsce. Z II Ligi spadały drużyny zajmujące 25 i niższe miejsca w końcowej tabeli rozgrywek. Klub BTSz Centrum wystąpił w II Lidze bez awansu z rozgrywek okręgowych, po wpłaceniu wielokrotności wpisowego oraz zapewnieniu odpowiedniego poziomu rankingowego składu drużyny.

W związku z powyższym zwolniło się jedno miejsce w rozgrywkach Kujawsko-Pomorskiej III Ligi. Do zajęcia tego miejsca, zgodnie z regulaminem uprawniona jest drużyna rezerwowa, którą jest POZKAL Przydomek Inowrocław (przedostatnie miejsce w poprzedniej edycji rozgrywek III Ligi). Zespół ten otrzyma numer startowy zarezerwowany dla ewentualnego spadkowicza z II Ligi. Tak więc aktualne numery startowe w III Lidze KPZSzach są następujące:

1. UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz,
2. ŻTMS Baszta II Żnin,
3. LKS Łucznik Żołędowo,
4. UKS Ósemka Chojnice,
5. UKS Rotmistrz II Grudziądz,
6 OSiR Golub-Dobrzyń,
7. MKS EMDEK Bydgoszcz,
8. PKS Wiatrak Bydgoszcz,
9. POZKAL Przydomek Inowrocław,
10. KSz Torfarm-64 Toruń,
11. UKS OPP Dom Harcerza Toruń,
12. MLKS Solec Kujawski.

Wstępne kojarzenie do I rundy w III Lidze jest następujące:
UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz - MLKS Solec Kujawski,
ŻTMS Baszta II Żnin - UKS OPP Dom Harcerza Toruń,
LKS Łucznik Żołędowo - KSz Torfarm-64 Toruń,
UKS Ósemka Chojnice - POZKAL Przydomek Inowrocław,
UKS Rotmistrz II Grudziądz - PKS Wiatrak Bydgoszcz,
OSiR Golub-Dobrzyń - MKS EMDEK Bydgoszcz.

Zespoły uprawnione do startu w III Lidze KPZSzach powinny do końca września br. potwierdzić pisemnie (najlepiej e-mailem) swój start w rozgrywkach. Składy osobowe należy przesłać na adres sędziego najdalej do 26 października br. oraz regulaminowe wpisowe 330 zł do rozgrywek należy uregulować na konto bankowe KPZSzach w Toruniu. Regulamin rozgrywek i niezbędne do przeprowadzenia meczów druki są opublikowane w Internecie na witrynie www.szachy.lo.pl.

Z rozgrywek Ligi Okręgowej zrezygnował zespół LZS Jeżewo, który ponownie zamierza wystąpić w A-Klasie. Na zwolnione miejsce uprawnienia uzyskał zespół UKS OPP Dom Harcerza II Toruń, a zamiast awansowanej do III Ligi drużyny POZKAL Przydomek Inowrocław wpisany zostaje zespół KSz Leszczyński Włocławek.

Numery startowe w Lidze Okręgowej są następujące:

1. MCK Aleksandrów Kujawski,
2. KSz Torfarm-64 II Toruń,
3. LKS Łucznik II Żołędowo,
4. UKS Ósemka II Chojnice,
5. LZS Szubin,
6. UKS OPP Dom Harcerza II Toruń,
7. UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz,
8. BKS Chemik II Bydgoszcz,
9. UKS Rotmistrz III Grudziądz,
10. AZS UKW Bydgoszcz,
11. NOK Krajan Nakło.
12. KSz Leszczyński Włocławek.

Wstępne kojarzenie do I rundy w Lidze Okręgowej jest następujące:
MCK Aleksandrów Kujawski - KSz Leszczyński Włocławek,
KSz Torfarm-64 II Toruń - NOK Krajan Nakło,
LKS Łucznik II Żołędowo - AZS UKW Bydgoszcz,
UKS Ósemka II Chojnice - UKS Rotmistrz III Grudziądz,
LZS Szubin - BKS Chemik II Bydgoszcz,
UKS OPP Dom Harcerza II Toruń - UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz.

Potwierdzenia startu w rozgrywkach należy przesłać na adres sędziego w terminie do końca września br. Składy osobowe i wpisowe w wysokości 250 zł, do 26 października br. (jak w III Lidze KPZSzach). Regulamin i druki - na witrynie www.szachy.lo.pl .

Pierwsza runda rozgrywek drużynowych planowana jest na dzień 9 listopada br.

Pełny komunikat, ze składami osobowymi zespołów oraz terminarzem rund, będzie opublikowany do końca października, po otrzymaniu kompletu zgłoszeń.

Rozgrywki A-Klasy będą przebiegać równolegle z rozgrywkami ligowymi KPZSzach. Zespoły startujące w tej klasie rozgrywek powinny zgłosić składy osobowe wcześniej - do 15 października 2008 r. Wpisowe do A-Klasy wynosi 180 zł od zespołu, płatne na konto bankowe KPZSzach w Toruniu. W obecnej edycji rozgrywek licencje obowiązują wszystkich zawodników uczestniczących w rozgrywkach drużynowych. Numery licencji należy podawać w zgłoszeniach. Zgłoszenia proszę przesyłać na drukach opublikowanych w Internecie. W regulaminie rozgrywek nastąpiło kilka zmian w stosunku do poprzedniej edycji rozgrywek, proszę więc o dokładne zapoznanie się z tekstem opublikowanego w Internecie regulaminu.

W zgłoszeniach składów podstawowych poszczególnych zespołów wszystkich grup można będzie wpisać wyłącznie zawodników posiadających licencje. Aby uzyskać licencję zawodnik musi przygotować dwa zdjęcia legitymacyjne, otrzymać zaświadczenie lekarskie o możliwości uprawiania sportu szachowego, wypełnić deklarację licencyjną (wzory na witrynie Polskiego Związku Szachowego) oraz dokonać wpłaty 31 zł na konto bankowe KPZSzach w Toruniu. Wszystkie dokumenty, potwierdzone przez klub zawodnika, należy przesłać na adres KPZSzach do Torunia.

Uwaga: Ponieważ obecnie jestem już na emeryturze, proszę już nie wysyłać szachowych przesyłek na adres firmy Ma-Ga, w której pracowałem do 21 maja 2008 r.

Bydgoszcz, dnia 19 września 2008 r.
Sędzia główny, Ulrich JAHR