Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 0-52 342-17-58 albo 0-52 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 4
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09

Pobierz plik z danymi adresowymi klubów

Termin zgłoszeń do nowej edycji Drużynowych Mistrzostw KPZSzach 2008/09 minął w dniu 26 października 2008 r. Ostatnie zgłoszenia sędzia przyjął podczas zawodów mistrzowskich w Chełmży, gdzie była możliwość załatwienia spraw ewidencyjnych oraz licencji zawodniczych. Licencje klubowe mają wszystkie drużyny uczestniczące w rozgrywkach (choć nie wszystkie mają uzupełnione formalności z tym związane). Listę braków opublikuje skarbnik KPZSzach.

Również w Chełmży odbyło się losowanie koloru bierek dla zespołu z numerem startowym 1 w A-Klasie. Ponieważ w tym dniu sędzia nie był w stanie ustalić listy startowej A-Klasy (brakowało kilku zgłoszeń imiennych) - kolor bierek losowała przedstawicielka gospodarzy, zespołu Łozanie Chełmża. Sędzia przed losowaniem ogłosił, że jeśli zespół Łozanie otrzyma na liście startowej nieparzysty numer - wylosowany kolor dotyczy również Nr 1 na liście startowej, a jeśli Łozanie otrzymają parzysty numer, zespół z Nr 1 otrzyma kolor odmienny. Został wylosowany kolor czarny, a Łozanie, na liście rankingowej klubów A-Klasy znajdują się na nieparzystym miejscu, wobec tego MLKS Krajna Sępólno Kraj. otrzymuje również wylosowany kolor i ma pierwszy mecz na wyjeździe.

Lista startowa A-Klasy jest następująca:

 1. 1861 MLKS Krajna Sępólno Kraj.
 2. 1855 AZS UMK II Toruń
 3. 1815 KSN Łuczniczka Bydgoszcz
 4. 1760 LZS Wieża Więcbork
 5. 1758 UKS Łozanie Chełmża
 6. 1736 KSz Gambit Świecie
 7. 1715 UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz
 8. 1696 GKS Myśliwiec Gostycyn
 9. 1692 UKS Ósemka III Chojnice
10. 1689 MLKS Wisła Nowe n/W
11. 1680 ITS Kopernik II Inowrocław
12. 1638 Centrum Kultury Łubianka
13. 1600 CK II Łubianka
14. 1587 Baszta MOS III Żnin
15. 1560 MGOKiR Mrocza
16. 1555 BKS Chemik III Bydgoszcz
17. 1520 Znicz Gimnazjum Rojewo
18. 1520 PKS Wiatrak II Bydgoszcz
19. 1490 UKS OPP DH III Toruń
20. 1473 PKS Leśny Bydgoszcz
21. 1267 KSz Gambit II Świecie

Kojarzenie I rundy A-Klasy (9 listopada 2008 r.)

11 POZKAL Kopernik Inowrocław - 1 Krajna Sępólno Kraj.
2 AZS UMK II Toruń - 12 Centrum Kultury Łubianka
13 CK II Łubianka - 3 Łuczniczka Bydgoszcz
4 Wieża Więcbork - 14 Baszta MOS III Żnin
15 MGOKiR Mrocza - 5 Łozanie Chełmża
6 Gambit Świecie - 16 Chemik III Bydgoszcz
17 Znicz Gimnazjum Rojewo - 7 UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz
8 GKS Myśliwiec Gostycyn - 18 PKS Wiatrak II Bydgoszcz
19 UKS OPP DH III Toruń - 9 UKS Ósemka III Chojnice
10 MLKS Wisła Nowe - 20 PKS Leśny Bydgoszcz

W I rundzie pauzuje zespół Gambitu II Świecie.

Uwaga: Zespół UKS Łozanie Chełmża już przed losowaniem zgłosił konieczność rozegrania I rundy A-Klasy w dniu 16 listopada 2008, więc mecz w Mroczy zostanie przełożony na ten termin, a do celów kojarzenia II rundy wstępnie sędzia przyjmie remis meczowy 1:1.

W czterech zespołach A-Klasy zawodnicy nie posiadają jeszcze licencji, niezbędnych do rozgrywania partii w drużynie. LZS Wieża Więcbork i MGOKiR Mrocza w ogóle nie posiadają licencji, a w zespołach UKS Ósemka III Chojnice PKS Wiatrak II licencję posiada tylko jeden zawodnik. Kluby te muszą załatwić sprawy licencji przed 9 listopada.

W zespołach lig okręgowych również występują jeszcze braki licencji u pojedynczych zawodników składów podstawowych. W III Lidze licencji nie posiadają Waldemar CZAPIEWSKI Ósemka Chojnice oraz Andrzej MATUSIAK, Piotr KOMOROWSKI i Małgorzata KOMOROWSKA Wiatrak Bydgoszcz. W Lidze Okręgowej bez licencji zawodniczej zostali zgłoszeni Przemysław DEŻAKOWSKI Łucznik Żołędowo, Paweł PALUSZKIEWICZ Ósemka Chojnice i Przemysław MOCHOCKI LZS Szubin. Wymienieni zawodnicy będą mogli rozgrywać partie w ramach DMR po zawiadomieniu sędziego o załatwieniu formalności i otrzymaniu numeru licencji. Licencja zawodnicza obowiązuje również zawodników rezerwowych, którzy mogą wystąpić z swoim zespole tylko w przypadku posiadania aktualnej licencji rozpoczynającej się od liczb 02200-… W nowej edycji rozgrywek będzie to rygorystycznie przestrzegane, a udział w meczu zawodnika bez licencji będzie bezcelowy, ponieważ sędzia automatycznie dokona weryfikacji partii na walkower dla przeciwnika zawodnika bez licencji.

Trzy zespoły DMR nie zgłosiły zawodniczki na szachownicy kobiet. W Lidze Okręgowej jest to Łucznik II Żołędowo, a w A-Klasie PKS Leśny Bydgoszcz i MGOKiR Mrocza. Dopóki sędzia główny nie otrzyma uzupełnień składów podstawowych tych drużyn zawodniczkami z licencją, wymienione zespoły nie mają prawa wystawiania nawet zawodniczek rezerwowych do meczu, a zespoły przeciwne otrzymają walkowery na szachownicach bez obsady składu podstawowego.

Przypominam wszystkim o nowych szczegółach regulaminowych, obowiązujących w rozpoczynających się Drużynowych Mistrzostwach KPZSzach.

Zawodnicy składu podstawowego muszą rozegrać w swojej drużynie przynajmniej po pięć partii, a oddane walkowery nie liczą się do tego limitu (otrzymane walkowery są ważne).

Zawodnika obowiązuje prowadzenie bieżącego zapisu partii do chwili gdy na jego zegarze pozostanie mniej niż 5 minut. Zawodnikowi, który odmawia przestrzegania tego przepisu, ustawia się czas 5 minut do zakończenia partii.

Tempo gry wynosi 30 posunięć na półtorej godziny dla każdego zawodnika oraz po pół godziny na dokończenie partii, z uwzględnieniem czasu zaoszczędzonego do pierwszej kontroli. Po upływie 30 minut od rozpoczęcia meczu, jeśli zawodnik nie wykonał pierwszego posunięcia, partia jest przegrana walkowerem.

W III Lidze i Lidze Okręgowej obowiązuje załączanie do protokołu zawodów oryginałów wszystkich rozegranych partii. Protokoły meczowe i zapisy partii należy przesyłać sędziemu listem priorytetowym najdalej w dniu następnym po rozegraniu meczu.

W III Lidze i Lidze Okręgowej zespół gospodarzy ma obowiązek zatrudnić sędziego posiadającego aktualną licencję sędziowską. Nie spełnienie tego wymogu spowoduje konieczność dodatkowego wyjazdu w najbliższym meczu, w którym zespół miał być znowu gospodarzem.

Mecze rozpoczynają się w wyznaczonych kalendarzem rozgrywek terminach. Początek spotkań o godz. 10.00. Jeśli odległość między zespołami wynosi ponad 100 km drużyna przyjezdna może zażądać od gospodarza meczu późniejszej (do 2 godz.) godziny rozpoczęcia spotkania. Gospodarz meczu jest zobowiązany do przygotowania ciepłych napojów dla zawodników i sędziego oraz utrzymania na sali gier temperatury minimum 16 st. C.

Za każdego zawodnika rezerwowego klub musi uregulować dodatkową opłatę klasyfikacyjno-rankingową (20 zł za posiadającego ranking FIDE lub 10 zł dla zawodnika bez rankingu). Opłata musi być dokonana przed rozegraniem pierwszej partii tego zawodnika.

W dniu meczu gospodarz spotkania jest zobowiązany (w godz. 15 - 17,30) telefonicznie lub e-mailem poinformować sędziego głównego o wyniku meczu i rezultatach poszczególnych partii.

Składy drużyn, wyniki partii oraz komunikaty sędziowskie DMR znajdują się na www.szachy.lo.pl

Sędzia główny Drużynowych Mistrzostw KPZSzach - Ulrich JAHR
Bydgoszcz, 28 października 2008 r.