Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 0-52 342-17-58 albo 0-52 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 5
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09

Bydgoszcz, 9 listopada 2008 r.

Start Drużynowych Mistrzostw KPZSzach odbył się bez problemów technicznych, jednak z wieloma niedoróbkami, zawinionymi przez kierownictwa klubów. Poniżej są wymienione:

a) Kierownictwo Gambitu Świecie próbowało w dniu 7 listopada, w nocy, zmienić skład podstawowy zespołu, wprowadzając na I szachownicę nowego zawodnika, a wstawiając do rezerwy zawodnika wymienionego w zgłoszeniu na IV szachownicy. W interpretacji sędziego głównego zawody rozpoczęły się w momencie opublikowania w Internecie kojarzenia I rundy, w turniejach kołowych w dniu 27 października br. Po tym terminie obowiązuje wyłącznie regulamin DMR, który dopuszcza wprawdzie wycofanie zawodnika ze składu podstawowego (bez prawa dalszego udziału w obecnej edycji zawodów) i dopisanie nowego, ale tylko na ostatniej szachownicy męskiej lub kobiecej w przypadku kobiet. Wniosek Gambitu Świecie został więc oddalony. Zgłoszony dodatkowy zawodnik może zagrać dowolną liczbę partii, ale tylko jako rezerwowy (czyli za zawodnikami składu podstawowego).

b) Podobnie ma się sprawa dyskusji na Forum dotyczącej opłaty klasyfikacyjnej za zawodników rezerwowych, która powinna być dokonana przed rozegraniem pierwszej partii każdego z tych szachistów. W tym przypadku sędzia uznał, że natychmiastowe naliczanie walkoweru byłoby jednak karą zbyt dużą i uznał, że w przypadku wstawienia (po raz pierwszy) na mecz zawodnika z rezerwy, opłatę klasyfikacyjno-rankingową należy uiścić na konto KPZSzach w terminie przed następną rundą DMR, ale obowiązywać to będzie tylko do końca lutego 2009 r. Po tym terminie opłaty muszą być dokonane zgodnie z regulaminem przed pierwszą partią zawodnika rezerwowego. Chodzi o to, że niektóre kluby, wstawiając rezerwę, która przegrała (lub oddała walkower) nie kwapią się do regulowania obowiązkowej opłaty, a sędzia ma czas zaledwie kilku dni na sporządzenie sprawozdania z zawodów, po rozegraniu ostatniej rundy.

c) Zespół AZS UKW Bydgoszcz wstawił do składu na mecz I rundy zawodnika, który nie tylko nie posiada licencji, ale nawet nie figuruje w ewidencji KPZSzach. Świadczy to o beztroskim traktowaniu rozgrywek, albo całkowitej niewiedzy w sprawach organizacyjnych DMR. Sędzia zweryfikował partię jako walkower dla przeciwnika, a do składu wstawił innego zawodnika AZS UKW posiadającego licencję.

d) W tym samym meczu Ligi Okręgowej sędzia nie dostarczył zapisu partii z IV szachownicy CHMIELEWSKI - JASTRZĘBSKI. Jeśli zapis tej partii nie będzie doręczony przed kolejną rundą DMR, sędzia uzna, że w ogóle się nie odbyła i zweryfikuje rezultat na 0:0.

e) Kierownictwo Chemika II Bydgoszcz wstawiło do składu na mecz zawodniczkę będącą w trakcie zmiany barw klubowych, ale jeszcze nie wpisaną w bazie ewidencyjnej do tego klubu. Zawodniczka oddała wprawdzie walkower, ale taki przypadek również świadczy o niefrasobliwości działaczy klubowych. Zamiast wstawionej do protokołu sędzia wpisał walkower zawodniczce składu podstawowego.

f) W I rundzie DMR sędzia zanotował rekordową liczbę walkowerów na szachownicach kobiet. W III Lidze aż cztery z sześciu spotkań, w Lidze Okręgowej trzy na pięć spotkań, a w A-Klasie dwa. Czyżby w KPZSzach szachistki rezygnowały z dalszej gry ?

e) W 11 spotkaniach ligowych sędziowali: w Bydgoszczy Piotr SKOWROŃSKI, w Toruniu - Paweł PAWŁOWSKI i Włodzimierz STRZEMKOWSKI, w Grudziądzu - Wioletta PACUSZKA, w Żninie Jerzy ŚNIADECKI, w Golubiu-Dobrzyniu - Zbigniew KUBICKI, w Żołędowie - Krystyna LEWANDOWSKA (2 mecze), w Chojnicach - Andrzej MICHALSKI (2 mecze), w Szubinie - Stanisław PILARSKI.

f) AZS UMK Toruń sygnalizuje przełożenie meczu III rundy (7 grudnia 2008).

g) AZS UKW Bydgoszcz gra na ul Przemysłowej 34, w innej sali gier niż podano w komunikacie.

h) Kierownictwo POZKAL Kopernik II Inowrocław zignorowało obowiązek zawiadamiania sędziego o rezultacie meczu i wynikach partii. Skarbnik naliczy klubowi koszty rozmów telefonicznych.

i) Największe zamieszanie powstało w A-Klasie, do której zgłosił się dodatkowo zespół Promienia Kowalewo Pomorskie. Skład zespołu podstawowego jest następujący:

I szach: KOBUS Maciej I kat 1947 (w trakcie zmiany barw klubowych)
II szach: MROZIŃSKI Benedykt II+ 1800
III szach: ARBAT Marcin III kat 1600
IV szach: SIERGIEJ Izabela I 1719
V szach: PARDA Ewelina II 1600

Średni ranking zespołu: 1733 pkt, (siódmy ranking w A-Klasie).

Sala gier w Kowalewie Pom. - Szkoła Podstawowa, ul. Konopnickiej 13, kierownikiem zespołu jest Benedykt MROZIŃSKI, tel. 0-606-637-317 lub 0-56 684-19-19.

Zespół został przyjęty do rozgrywek warunkowo i skojarzony w II rundzie z zerowym dorobkiem. Klub Promień Kowalewo i zawodnicy (z wyjątkiem Siergiej i Pardy) muszą uzyskać licencje i dokonać niezbędnych opłat oraz zwiększonego o 50 % wpisowego do A-Klasy. W związku z przyjęciem do rozgrywek A-Klasy zespołu Promienia Kowalewo Pom. zmieniła się numeracja listy startowej, na której obecnie znajdują się 22 drużyny. Promień otrzymał numer 7, a zespoły od tego numeru zostały przesunięte na tej liście o jedną pozycję.

Kojarzenie II rundy A-Klasy (23 listopada 2008) jest następujące:

(10) UKS Ósemka WEST-POL Chojnice - (4) Wieża Więcbork
(8) UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz - (2) AZS UMK II Toruń
(1) MLKS Krajna Sępólno Kraj. - (6) Gambit Świecie
(3) Łuczniczka Bydgoszcz - (9) Myśliwiec Gostycyn
(21) PKS Leśny Bydgoszcz - (22) Gambit II Świecie
(5) UKS Łozanie Chełmża - (11) MLKS Wisła Nowe
(15) Baszta - MOS III Żnin - (16) MGOKiR Mrocza
(19) PKS Wiatrak II Bydgoszcz - (14) CK II Łubianka
(17) Chemik III Bydgoszcz - (20) UKS OPP DH III Toruń
(13) Centrum Kultury Łubianka - (18) Znicz Gimnazjum Rojewo
(7) Promień Kowalewo Pom. - (12) POZKAL Kopernik II Inowrocław

Kojarzenie rund w A-Klasie dokonywane jest przez sędziego głównego ręcznie, według następującej zasady:

a) zespoły są szeregowane w grupach punktowych według punktów meczowych,
b) w grupie punktowej zespoły są szeregowane według małych punktów z gry,
c) w przypadku równości według punktu a) i b) decyduje kolejność numerów startowych.

Pozostałe przepisy kojarzenia reguluje system szwajcarski.

Sędzia główny Drużynowych Mistrzostw KPZSzach - Ulrich JAHR