Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 0-52 342-17-58 albo 0-52 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 6
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09

Bydgoszcz, 23 listopada 2008 r.

Druga runda Drużynowych Mistrzostw KPZSzach odbyła się bez większych problemów. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne przełożony został mecz III Ligi Torfarm-64 - Ósemka THERAPEUTICA Chojnice. Szachiści z Chojnic sygnalizowali z Tucholi spóźnienie o przynajmniej 3 godziny, więc Torfarm sam zaproponował przełożenie meczu za tydzień, chociaż trzeba będzie ściągać dwóch zawodników z Bydgoszczy i Włocławka oraz dodatkowo sędziego meczu. Sędzia główny zaakceptował to uzgodnienie i udziela pochwały kierownictwu oraz zawodnikom toruńskim za sportową postawę. Zaległe spotkanie odbędzie się w dniu 30 listopada o godz. 11.30 w Toruniu.

W spotkaniu Ligi Okręgowej Torfarm II - Łucznik II Żołędowo zawodnicy na V szachownicy grali odmiennymi kolorami bierek. Sędzia Włodzimierz STRZEMKOWSKI zauważył to dopiero po ponad godzinie gry i zgodnie z kodeksem szachowym nakazał kontynuować partię. Nadmienić jednak należy, że taki błąd jest winą sędziego, który nie dopilnował prawidłowego rozsadzenia zawodników w meczu. Mogło być jeszcze gorzej, gdyby zawodnicy zmienili kolejność składu podstawowego, wtedy sędzia główny zweryfikowałby niektóre partie jako walkowery.

W meczu AZS UKW - Ósemka GINTER, w partii JANUSZEWSKI - BIEGAŃSKI zawodnicy wpadli w obłędny niedoczas i wykonywali ruchy bierkami w obecności zapisującego posunięcia sędziego, aż do opadnięcia chorągiewki. Po zatrzymaniu zegara i uzupełnieniu zapisów okazało się, że obydwaj wykonali dokładnie po 30 posunięć, ale chorągiewka sygnalizacyjna na zegarze czarnych była opuszczona. Sędzia przyznał więc wygraną białym.

W III Lidze mecze sędziowali: Krystyna LEWANDOWSKA, Bogumił ŻMIJEWSKI, Lidia GERC, Paweł PAWŁOWSKI i Piotr SKOWROŃSKI. W Lidze Okręgowej sędziowali: Stanisław PILARSKI, Waldemar STARZYŃSKI, Adam BOLIBOK, Ulrich JAHR i Włodzimierz STRZEMKOWSKI. W A-Klasie niektóre mecze sędziowali: Piotr SKOWROŃSKI, Jerzy ŚNIADECKI, Bogumił ŻMIJEWSKI i Waldemar STARZYŃSKI.

W poprzednim komunikacie błędnie podałem nazwisko sędziego w meczu III Ligi w Golubiu-Dobrzyniu. Po otrzymaniu protokołu meczowego okazało się, że sędzią tego meczu był Henryk MILEWSKI, a nie jak podałem Zbigniew KUBICKI. Proszę przy zgłaszaniu rezultatów meczowych również podawać nazwiska sędziów, aby sędzia główny nie musiał domyślać się kto sędziował dany mecz. Przepraszam Henryka MILEWSKIEGO za tę pomyłkę.

Zawodniczka LKS ŁUCZNIK Żołędowo Anika Tadych wyszła za mąż i zmieniła nazwisko na LEWANDOWSKA.

Zawodnik Maciej KOBUS Promień Kowalewo uzupełnił sprawy ewidencyjne na tydzień przed meczem II rundy A-Klasy. Posiada również licencję zawodniczą Nr 02200-505.

Przed meczem II rundy A-Klasy PKS Leśny Bydgoszcz uzupełnił skład podstawowy zespołu, wprowadzając na V szachownicę Marię SAMBORSKĄ-LIS (lic. Nr 02200-508).

Rezultaty II rundy i kojarzenia A-Klasy do III rundy ukazały się w Internecie w rekordowo krótkim czasie, już przed godz. 17 w niedzielę. Wyrazy uznania dla kierownictwa gospodarzy meczów, którzy wzorowo wywiązali się z obowiązków wobec sędziego głównego.

Zespół Gambitu Świecie wykorzystał możliwość korzystania z usług Adama STOLARCZYKA, wystawiając go do w rezerwie na IV szachownicy (za zgłoszonym składem podstawowym).

Zespół AZS UMK Toruń sygnalizował niemożliwość rozegrania meczu III rundy w dniu 7 grudnia, ze względu na MP wyższych uczelni. W związku z tym mecz A-Klasy AZS UMK II Toruń - UKS Ósemka WEST-POL Chojnice odbędzie się już 30 listopada br. w Toruniu. Ponieważ do Torunia wybierają się dwa zespoły z Chojnic, sędzia główny sugeruje rozegranie tych spotkań z Torfarm-64 w III Lidze i AZS UMK w A-Klasie w jednej sali gier o godz. 11.30. Od tej decyzji klubowi Ósemka przysługuje odwołanie w terminie trzech dni do sędziego głównego, który rozważy inny termin rozegrania meczu A-Klasy.

Kojarzenie III rundy A-Klasy (7 grudnia 2008) jest następujące:

(2) AZS UMK II Toruń - (10) UKS Ósemka WEST-POL Chojnice (30 listopada br.)
(6) KSz Gambit Świecie - (5) UKS Łozanie Chełmża
(8) GKS Myśliwiec Gostycyn - (21) PKS Leśny Bydgoszcz
(3) KSN Łuczniczka Bydgoszcz - (1) Krajna Sępólno Kraj.
(4) LZS Wieża Więcbork - (17) BKS Chemik III Bydgoszcz
(8) UKS MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz - (7) LKS Promień Kowalewo Pom.
(19) PKS Wiatrak II Bydgoszcz - (15) ŻTMS Baszta MOS III Żnin
(22) KSz Gambit II Świecie - (18) LZS Znicz Gimnazjum Rojewo
(16) MGOKiR Mrocza - (13) Centrum Kultury Łubianka
(11) MLKS Wisła Nowe n/W - (14) CK II Łubianka
(12) ITS POZKAL II Inowrocław - (20) UKS OPP DH III Toruń

Sędzia główny Drużynowych Mistrzostw KPZSzach - Ulrich JAHR