Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 0-52 342-17-58 albo 0-52 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 7
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09

Bydgoszcz, 9 grudnia 2008 r.

Zapisy partii rozegranych w II rundzie DMR zostały umieszczone w Internecie. Zdziwienie budzi licząca cztery posunięcia partia BORGULA - TARKOWSKI. FIDE słusznie wydało walkę z krótkimi remisowymi partiami. Prawdopodobnie od Nowego Roku nie będzie możliwości proponowania przeciwnikowi remisu (nie mówiąc już o uzgadnianiu rezultatu), a każdy taki remis będzie traktowany jako obustronna przegrana. Początkowo może z tego być wiele dyskusji i problemów, ale identycznie było z wprowadzaniem zakazu palenia papierosów na sali gier w latach osiemdziesiątych. Co setny zawodnik nie mógł się z tym pogodzić i przestawał uczestniczyć w ruchu sportowym, reszta się przyzwyczaiła, a większość poparła zakazy regulaminowe. Pewnie i tym razem tak będzie. Remis będzie można żądać tylko u sędziego, który oceni czy istnieje jakakolwiek szansa na kontynuowanie gry z planem wygranej.

Protokoły meczowe i zapisy partii nadeszły szybko (pochwała dla organizatorów meczów lig okręgowych), nieco wolniej z A-Klasy, ale tam wysyłają je listami zwykłymi i to jest dopuszczalne. Tylko jeden klub zapomniał o wysłaniu protokołu, ale po monicie wczoraj ten protokół został doręczony osobiście.

Dwa mecze III rundy rozegrano awansem, w uzgodnieniu z zainteresowanymi drużynami. Były to mecze Łucznik Żołędowo - UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz w III Lidze oraz AZS UMK II Toruń - UKS Ósemka WEST-POL w A-Klasie. Ten mecz grany był równolegle do zaległego meczu Torfarm-64 Toruń - Ósemka THERAPEUTICA Chojnice z II rundy DMR.

W trzeciej rundzie sędzia miał problem z ustaleniem rezultatu meczu Łucznik II - Krajan NOK. Gospodarze meczu nie byli w stanie podać nazwisk drużyny przeciwników. Dopiero rozmowa sędziego z kapitanem zespołu nakielskiego doprowadziła do ustalenia wyników partii tego spotkania. W Golubiu-Dobrzyniu gospodarze oddali dwa walkowery, co jest rzadkim przypadkiem i nie rokuje dobrze dla następnych rund w wykonaniu zespołu OSiR.

Poszczególne mecze III rundy III Ligi sędziowali: Józef MARCINIAK w Żninie, Piotr SKOWROŃSKI i Andrzej KARPIŃSKI w Bydgoszczy, Andrzej MICHALSKI w Chojnicach, Wioletta PACUSZKA w Grudziądzu, Henryk MILEWSKI w Golubiu-Dobrzyniu, zaległy mecz III Ligi w Toruniu Włodzimierz STRZEMKOWSKI. W Lidze Okręgowej: Paweł PAWŁOWSKI w Toruniu, Stanisław PILARSKI w Szubinie, Henryk TRZEBIATOWSKI w Chojnicach, Krystyna LEWANDOWSKA w Żołędowie i Jarosław ŻEBRACKI w Bydgoszczy. W A-Klasie mecze sędziowali Cezary KOZŁOWSKI i Ulrich JAHR.

IV runda DMR odbędzie się w dniu 21 grudnia 2008 r. W Lidze Okręgowej drużyna Torfarmu-64 zmieniła skład podstawowy zespołu. W miejsce wycofanego z rozgrywek Marka WIERZBICKIEGO został wpisany na V szachownicy Igor WYSOCKI.

Kojarzenie IV rundy A-Klasy - 21 grudnia 2008 r.

(10) UKS Ósemka WEST-POL Chojnice - (6) KSz Gambit Świecie
(4) LZS Wieża Więcbork - (2) KU AZS UMK II Toruń
(1) MLKS Krajna Sępólno Kraj. - (9) GKS Myśliwiec Gostycyn
(21) PKS Leśny Bydgoszcz - (8) UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz
(22) KSz Gambit II Świecie - (18) PKS Wiatrak II Bydgoszcz
(5) UKS Łozanie Chełmża - (3) KSN Łuczniczka Bydgoszcz
(14) CK II Łubianka - (12) ITS POZKAL II Inowrocław
(17) BKS Chemik III Bydgoszcz - (18) MGOKiR Mrocza
(15) ŻTMS Baszta - MOS III Żnin - (7) LKS Promień Kowalewo Pom.
(19) LZS Znicz Gimnazjum Rojewo - (11) MLKS Wisła Nowe n/W
(20) UKS OPP Dom Harcerza III Toruń - (13) Centrum Kultury Łubianka

Uwaga: W Lidze Okręgowej terminarz rozgrywek przewiduje tylko dziewięć rund, ale regulamin DMR pozostaje niezmienny, a więc każdy zawodnik składu podstawowego musi w swojej drużynie rozegrać pięć partii. Po trzech rundach są jeszcze zawodnicy składów podstawowych, którzy nie rozegrali żadnej partii. W IV rundzie mogą jeszcze pauzować, ale potem obowiązkiem kapitana drużyny będzie wstawienie ich na wszystkie pozostałe do zakończenia rozgrywek rundy.

Sędzia główny Drużynowych Mistrzostw KPZSzach - Ulrich JAHR