Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 0-52 342-17-58 albo 0-52 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 8
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09

Bydgoszcz, 27 grudnia 2008 r.

Pomimo okresu przedświątecznego wszystkie mecze odbyły się w przewidzianym terminie. Ogromna większość klubów dopilnowuje swoich obowiązków regulaminowych i to jest dobry prognostyk przed zmianami przepisów turniejowych FIDE, dyscyplinujących zawodników, sędziów i działaczy po 1 lipca 2009 r.

W styczniu 2009 r. odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawcze KPZSzach, podczas którego powinna wywiązać się dyskusja na temat organizacji następnej edycji Drużynowych Mistrzostw KPZSzach 2009/10. Walne Zebranie, jako najważniejszy organ Związku, może więc ustalić wytyczne do opracowania nowelizowanego regulaminu rozgrywek DMR.

Również podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego Kolegium Sędziów KPZSzach (w dniu 10 stycznia 2009 r. w MDK Nr 1 Bydgoszcz) powinna się odbyć dyskusja na tematy zmian przepisów i regulaminów.

Protokoły meczowe i zapisy partii IV rundy nadeszły szybko (pochwała dla organizatorów meczów lig okręgowych), nieco wolniej z A-Klasy, ale tam wysyłają je listami zwykłymi i to jest dopuszczalne. Tylko UKS OPP Toruń wysłał protokół z partiami III Ligi listem poleconym, zamiast zwykłym priorytetem. Dlatego partie ukazują się dopiero po świętach.

Mecz IV rundy III Ligi, Baszta II Żnin - Łucznik Żołędowo, został rozegrany awansem o tydzień wcześniej od planowanego terminu rundy.

Poszczególne mecze IV rundy III Ligi sędziowali: Krystyna LEWANDOWSKA w Solcu Kuj., Andrzej KARPIŃSKI w Inowrocławiu, Włodzimierz STRZEMKOWSKI i Paweł PAWŁOWSKI w Toruniu, Piotr SKOWROŃSKI w Bydgoszczy a Józef MARCINIAK w Żninie. W Lidze Okręgowej Stanisław PILARSKI w Nakle, Adam BOLIBOK w Grudziądzu, Przemysław JAHR w Bydgoszczy i Włodzimierz STRZEMKOWSKI w Toruniu. W meczu Łucznik II - Ósemka II nie było sędziego. Zgodnie z regulaminem zespół LKS Łucznik II Żołędowo będzie mieć dodatkowy wyjazd do Torunia na mecz VI rundy z UKS OPP DH II. Kierownictwo klubu nie zgłosiło rezultatu meczu IV rundy, sędzia musiał weryfikować wynik dzwoniąc do Chojnic. Zespół rezerw Łucznika Żołędowo jest jedynym w całych rozgrywkach, który wyłamuje się z przepisów obowiązującego regulaminu.

W A-Klasie (po otrzymaniu kompletu protokołów III rundy) okazało się, że mecze sędziowali również Dawid ZIÓŁKOWSKI w Bydgoszczy, Edward KULSKI w Mroczy i Michał BOROCH (dwa mecze) w Świeciu. Do chwili wydania komunikatu sędzia otrzymał dopiero pięć protokołów z A-Klasy. Mecz drużyny PKS Leśny w Bydgoszczy sędziował Piotr SKOWROŃSKI, a UKS OPP DH Paweł PAWŁOWSKI w Toruniu. Brak jeszcze protokołów IV rundy A-Klasy z Chojnic, Więcborka, Sępolna Kraj., Świecia, Łubianki i Żnina.

Poniżej lista zawodników składów podstawowych, którzy mają do rozegrania przynajmniej cztery partie w bieżącej edycji DMR:

III Liga: Martyna BRZEZIŃSKA i Małgorzata KOMOROWSKA po 5, a Joanna WĘGLARZ - 4 partie.

Liga Okręgowa: Karolina TUMOLEWSKA - 5, Monika ZEMBRZUSKA - 4 partie.

A-Klasa: Henryk BIELUSZEWSKI - 5, Jerzy ŚNIADECKI, Michał BARANEK i Bartosz ŚWIATŁY po 4 partie.

Zespoły MGOKiR Mrocza i Łucznik II Żołędowo nie zgłosiły dotąd kobiet na ostatnich szachownicach. Mogą uzupełnić składy podstawowe tylko do chwili, gdy zgłoszona zawodniczka będzie mieć jeszcze szansę na rozegranie pięciu partii.

Skarbnik KPZSzach analizował przewidziane regulaminem rozgrywek opłaty klasyfikacyjno-rankingowe za zawodników rezerwowych. Wynik tej analizy jest podany poniżej.

Zaległości w opłatach klasyfikacyjno-rankingowych mają:

UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz - 20 zł,
ŻTMS Baszta Żnin - 20 zł,
UKS Rotmistrz MAT Grudziądz - 20 zł,
MGOKiR Mrocza - 20 zł,
UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz - 20 zł,
BKS Chemik Bydgoszcz - 20 zł,
AZS UKW Bydgoszcz - 10 zł,
KSN Łuczniczka Bydgoszcz - 10 zł,
GKS Myśliwiec Gostycyn - 10 zł,
PKS Leśny Bydgoszcz - 10 zł.

Powyższe kwoty proszę uregulować w terminie do 10 stycznia 2009 r. na konto bankowe KPZSzach w Toruniu, doliczając ewentualne dalsze kwoty za udział nowych zawodników rezerwowych w DMR. Sprawy finansowe będzie można też uregulować podczas Błyskawicznych Mistrzostw KPZSzach w Toruniu - 4 stycznia 2009 r.

Nadpłaty, do dalszego wykorzystania, posiadają:

LZS Znicz Gimnazjum Rojewo - 50 zł,
LKS Łucznik Żołędowo - 30 zł,
MKS EMDEK Bydgoszcz - 30 zł,
UKS OPP DH Toruń - 30 zł,
MLKS Krajna Sępólno Kraj. - 20 zł,
UKS Łozanie Chełmża - 10 zł,
OSiR Golub-Dobrzyń - 10 zł,
UKS Ósemka Chojnice - 10 zł.

Niewykorzystane kwoty nadpłat będzie można wykorzystać również na inne opłaty w KPZSzach. Decyzje w tej sprawie należą do klubów.

Ewentualne reklamacje dotyczące zaległości i nadwyżek proszę kierować do Skarbnika KPZSzach Tomasza WODZYŃSKIEGO (e-mail: wodzuchy@wp.pl lub w dniu 4 stycznia 2009 r. podczas zawodów błyskawicznych w Toruniu).

V runda DMR odbędzie się w dniu 11 stycznia 2009 r..

Kojarzenie V rundy A-Klasy

(6) KSz Gambit Świecie - (2) AZS UMK II Toruń
(21) PKS Leśny Bydgoszcz - (1) MLKS Krajna Sępólno Kraj.
(10) UKS Ósemka WEST-POL Chojnice - (22) KSz Gambit II Świecie
(9) GKS Myśliwiec Gostycyn - (5) UKS Łozanie Chełmża
(12) ITS POZKAL II Inowrocław - (8) UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz
(7) LKS Promień Kowalewo Pom. - (16) MGOKiR Mrocza
(4) LZS Wieża Więcbork - (18) PKS Wiatrak II Bydgoszcz
(13) Centrum Kultury Łubianka - (3) KSN Łuczniczka Bydgoszcz
(11) MLKS Wisła Nowe - (17) BKS Chemik III Bydgoszcz
(14) CK II Łubianka - (15) ŻTMS Baszta-MOS III Żnin
(20) UKS OPP DH III Toruń - (19) LZS Znicz Gimnazjum Rojewo

Kolejne rundy DMR bieżącej edycji w 2009 r.:

V runda - 11 stycznia,
VI runda - 25 stycznia,
VII runda - 8 lutego,
VIII runda - 15 lutego,
IX runda - 1 marca (zakończenie Ligi Okręgowej),
X runda - 15 marca (tylko III Liga i A-Klasa),
XI runda - 29 marca (tylko III Liga).

Zmiany rankingu FIDE z DMR - 1 lipca 2009 r.

W nadchodzącym Nowym Roku 2009 życzę wszystkim zawodnikom, działaczom i sędziom Wszelkiej Pomyślności oraz sukcesów na 64 polach szachownicy.

Sędzia główny Drużynowych Mistrzostw KPZSzach - Ulrich JAHR