Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 0-52 342-17-58 albo 0-52 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 9
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09

Bydgoszcz, 12 stycznia 2009 r.

Pomimo okresu świątecznego protokoły meczowe IV rundy nadeszły w terminie do końca 2008 roku. Tylko jeden z dalekich Chojnic nadszedł na Trzech Króli, ale lepiej późno niż wcale. Partie IV rundy zostały opublikowane w Internecie.

V runda DMR odbyła się planowo, pogoda nie przeszkodziła w rozgrywaniu meczów. Oto zanotowane przez sędziego wydarzenia:

Po raz pierwszy mecz ligowy KPZSzach był transmitowany na bieżąco w Internecie. Sprawili to działacze UKS Rotmistrz Grudziądz. Pokazywano wszystkie sześć granych partii III Ligi z UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz. Wielkie brawa dla działaczy Rotmistrza.

BKS Chemik Bydgoszcz wymienił w Lidze Okręgowej Karolinę TUMOLEWSKĄ na Danutę SOBIERAJSKĄ, która ma szanse rozegrania pięciu partii w rozgrywkach.

W A-Klasie PKS Leśny wstawił do składu na mecz V rundy zawodnika Sławomira KRÓLA bez licencji. Partia została zweryfikowana jako walkower dla przeciwnika, a cały mecz na 2 : 3 dla Krajny Sępólno. W tej edycji rozgrywek nie ma już żadnych możliwości wstawiania do składów na mecze zawodników nieuprawnionych.

W Lidze Okręgowej Torfarm-64 wstawił na mecz zawodnika, który jeszcze nie grał i też oddał walkower. Takie praktyki (wstawianie „martwych dusz”) tworzą tylko bałagan w rozgrywkach i będą korygowane przez sędziego, który zamienił oddany walkower na innego zawodnika, który już wystąpił w rozgrywkach.

Zespół Łucznika Żołędowo w Lidze Okręgowej stracił już szansę obsadzenia szachownicy kobiecej. Do zakończenia rozgrywek pozostały cztery rundy i nikt na tej szachownicy do tej pory nie został wstawiony. Podobną sankcję czeka MGOKiR Mrocza, jeśli w VI rundzie nie obsadzi szachownicy kobiecej w A-Klasie.

Przypominam, że zespół Łucznika II Żołędowo ma dodatkowy mecz wyjazdowy do Torunia w VI rundzie Ligi Okręgowej z UKS OPP II (zob. komunikat sędziowski nr 8 DMR).

Poszczególne mecze IV rundy III Ligi sędziowali: Krystyna LEWANDOWSKA w Żołędowie., Jarosław ŻEBRACKI i Andrzej KARPIŃSKI w Bydgoszczy, Wioletta PACUSZKA w Grudziądzu, Henryk MILEWSKI w Golubiu-Dobrzyniu oraz Andrzej MICHALSKI w Chojnicach. W Lidze Okręgowej: Stanisław PILARSKI w Szubinie, Andrzej MICHALSKI w Chojnicach, Jarosław ŻEBRACKI i Waldemar STARZYŃSKI w Bydgoszczy oraz Wiesław JANKOWSKI w Toruniu. W A-Klasie Andrzej MICHALSKI sędziował mecz w Chojnicach, a Wiesław JANKOWSKI w Toruniu. Po otrzymaniu kompletu protokołów meczowych IV rundy mecze w A-Klasie sędziowali również Józef MARCINIAK w Żninie i Grażyna TURZYŃSKA w Chojnicach.

Mamy już 2009 r. i sędziów, którzy prowadzą zawody szachowe obowiązuje roczna opłata uprawniająca do sędziowania, która wynosi 50 zł dla sędziów klasy okręgowej (płatna na rzecz KPZSzach) lub 60 zł dla sędziów klasy centralnej - płatna na konto Polskiego Związku Szachowego. Tylko sędziowie, którzy dokonają tej opłaty będą uprawnieni do sędziowania meczów DMR w kolejnej VI rundzie, która odbędzie się w dniu 25 stycznia br. Organizator, który zatrudni sędziego bez tej opłaty będzie mieć dodatkowy wyjazd w najbliższej rundzie, w której miał być gospodarzem meczu.

Wszelkie opłaty na rzecz KPZSzach będzie można załatwić podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczego, w dniu 18 stycznia br. w siedzibie KPZSzach Toruniu, ul. Słowackiego 118.

Poniżej lista zawodników składów podstawowych, którzy mają jeszcze do rozegrania przynajmniej dwie partie w bieżącej edycji DMR:

III Liga (sześć rund do zakończenia): Martyna BRZEZIŃSKA - 5 partii, Paulina MUSIAŁOWSKA i Joanna WĘGLARZ po 3 partie, Andrzej SZCZEŚNIAK, Janusz KUDEŁKA, Ewa RUCIŃSKA, Bogumił ŻMIJEWSKI po 2 partie.

Liga Okręgowa (cztery rundy do zakończenia): Monika ZEMBRZUSKA - 4 partie (jeśli odda jeszcze jeden walkower - nie będzie można już obsadzić innym zawodnikiem tej szachownicy), Danuta SOBIERAJSKA i Marek GRABOWSKI po 3 partie, Zofia WODZYŃSKA, Przemysław JAHR, Jacek MICHALAK, Jan NOGAL, Jarosław ŻEBRACKI i Marcin KONOPCZYŃSKI po 2 partie.

A-Klasa (pięć rund do zakończenia): Henryk BIELUSZEWSKI i Michał BARANEK - po 4 partie, Daniel LUDWIŃSKI, Edward SKIERA, Michał KOTULSKI, Michał MAJDZIŃSKI, Jerzy ŚNIADECKI, Bartosz ŚWIATŁY, Anna ŚWITAŁA, Tomasz KOMOROWSKI i Krystian JANIK po 3 partie, Piotr MARKS, Karolina SKOCZEK, Joanna GAŁAT, Karol DWOJACKI, Elżbieta RYBAK, Bartosz GIERCZAK, Dawid JANKOWSKI i Iwona KACZMARCZYK po 2 partie.

Zmiany rankingu FIDE można śledzić w Internecie, w tabelach rozgrywek drużynowych KPZSzach edycji DMR 2008/09 r.

Kojarzenie VI rundy A-Klasy - 25 stycznia 2009 r.

(6) KSz Gambit Świecie - (21) PKS Leśny Bydgoszcz
(2) AZS UMK II Toruń - (1) MLKS Krajna Sępólno Kraj.
(5) UKS Łozanie Chełmża - (10) UKS 8 WEST-POL Chojnice
(7) LKS Promień Kowalewo Pom. - (4) Wieża Więcbork
(3) KSN Łuczniczka Bydgoszcz - (12) ITS POZKAL II Inowrocław
(22) KSz Gambit II Świecie - (9) GKS Myśliwiec Gostycyn
(8) UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz - (14) CK Łubianka II (17)
BKS Chemik III Bydgoszcz - (13) Centrum Kultury Łubianka
(16) MGOKiR Mrocza - (11) MLKS Wisła Nowe
(19) LZS Znicz Gimnazjum Rojewo - (18) PKS Wiatrak II Bydgoszcz
(15) ŻTMS Baszta-MOS III Żnin - (20) UKS OPP DH III Toruń

Sędzia główny Drużynowych Mistrzostw KPZSzach - Ulrich JAHR