Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 0-52 342-17-58 albo 0-52 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 10
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09

Bydgoszcz, 26 stycznia 2009 r.

Po otrzymaniu protokołów meczowych, w rezultatach A-Klasy opublikowanych w Internecie zakradł się błąd osobowy. W meczu POZKAL II - UKS MDK Nr 1 II nie zagrał Dominik SZORTYKA lecz Krzysztof SZORTYKA. W plikach turniejowych sędzia naniósł już poprawkę. Do dnia 23 stycznia sędzia nie otrzymał protokołu meczowego V rundy z Kowalewa Pom. Protokół należy bezwzględnie przesłać pocztą priorytetową sędziemu.

Do dnia 23 stycznia kluby zgłosiły następujące zmiany składów podstawowych:

- w Lidze Okręgowej UKS Rotmistrz III wycofał Monikę ZEMBRZUSKĄ, a na V szachownicy zgłoszony został Jakub SZYGOWSKI,
- w Lidze Okręgowej KSz Torfarm-64 II Toruń wycofał Marka GRABOWSKIEGO, a na V szachownicy zgłoszony został Robert POLITOWSKI,
- w A-Klasie UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz wycofał Michała MAJDZIŃSKIEGO i Bartłomieja ŚWIATŁEGO, a na III i IV szachownicy zgłoszeni zostali Szymon WIŚNIEWSKI i Dominik SZORTYKA.

Zawodnik Marek RADECKI Łozanie Chełmża znalazł dokument potwierdzający II kategorię. KKiE KPZSzach zatwierdziła kategorię, która została zmieniona w pliku A-Klasy.

W Lidze Okręgowej szachiści UKS OPP DH II Toruń zapomnieli, że ich przeciwnicy Łucznik II miał dodatkowy wyjazd i pojechali do Żołędowa. Mecz jednak odbył się w Toruniu, gdyż Żołędowiacy sportowo czekali na spóźnioną o godzinę drużynę gospodarzy.

Do dnia 25 stycznia opłaty uprawniające do sędziowania meczów i turniejów w 2009 r. uregulowali następujący sędziowie: Włodzimierz STRZEMKOWSKI, Wiesław JANKOWSKI, Piotr DOLIŃSKI, Robert WOJCIECHOWSKI, Waldemar STARZYŃSKI, Mariusz STOPPEL, Piotr SKOWROŃSKI, Henryk MILEWSKI, Przemysław JAHR, Adam ŁĘTOCHA, Krzysztof SZORTYKA, Rafał DYBOWSKI, Krzysztof WOŹNIAK, Cezary KOZŁOWSKI, Kazimierz BUDNIK Józef MARCINIAK, Jerzy ŚNIADECKI, Dawid JANKOWSKI, Marcin DOBOSZ, Henryk TRZEBIATOWSKI, Jarosław ŻEBRACKI, Bogumił ŻMIJEWSKI, Andrzej MICHALSKI, Maria MICHALSKA, Krystyna LEWANDOWSKA, Stanisław PILARSKI oraz mający stałe uprawnienia Ulrich JAHR. W najbliższych dniach składkę sędziowską uregulują Sławomir WIERZBICKI i Adam BOLIBOK. Rafał DYBOWSKI uzyskał licencję sędziowską nr 02300064.

Ważna informacja do drużyn występujących w Lidze Okręgowej. Przewidziana w programie DMR, w dniu 8 lutego 2009 r., VII runda Ligi Okręgowej została przeniesiona na dzień 15 lutego, gdy odbędą się już VIII rundy III Ligi i A-Klasy. Analogicznie - dwie ostatnie rundy Ligi Okręgowej zostały również przeniesione na kolejne terminy DMR, czyli 1 marca (VIII runda LO) oraz 15 marca (IX, ostatnia runda Ligi Okręgowej). Jest to jedna z uchwał Walnego Zebrania Sprawozdawczego KPZSzach. Harmonogram rozgrywania meczów w całych rozgrywkach pozostaje bez zmian. Powyższa uwaga w żadnym stopniu nie dotyczy rozgrywek III Ligi i A-Klasy, w których VII runda odbędzie się zgodnie z pierwotnym planem (8 lutego br.). Przypominam, że niektóre mecze zespoły mogą rozgrywać wcześniej niż przewiduje harmonogram rozgrywek.

Decyduje o tym wyłącznie uzgodnienie między zainteresowanymi kapitanami drużyn. Skarbnik KPZSzach przypomina o pewnych zaległościach finansowych opłat klasyfikacyjno-rankingowych za udział w DMR zawodników rezerwowych. Z drobnymi opłatami zalegają jeszcze następujące kluby: UKS Rotmistrz Grudziądz, MGOKiR Mrocza po 20 zł oraz GKS Myśliwiec Gostycyn i PKS Leśny Bydgoszcz po 10 zł. Powstawanie takich zaległości jest możliwe tylko do końca lutego br. W dniu 1 marca sędzia będzie już weryfikować partie zawodników rezerwowych, którzy grali w drużynach bez tej obowiązkowej opłaty.

Mecze III Ligi VI rundy sędziowali: w Żołędowie Andrzej MICHALSKI, w Żninie Józef MARCINIAK, w Bydgoszczy Piotr SKOWROŃSKI, w Solcu Kuj. Krystyna LEWANDOWSKA, w Toruniu Paweł PAWŁOWSKI i Włodzimierz STRZEMKOWSKI. Mecze Ligi Okręgowej sędziowali: w Toruniu Włodzimierz STRZEMKOWSKI i Paweł PAWŁOWSKI, w Chojnicach Henryk TRZEBIATOWSKI, w Nakle Stanisław PILARSKI, a w AZS UKW nie było sędziego i ten zespół będzie mieć dodatkowy wyjazd w IX rundzie do Torunia na mecz z Torfarmem II.

Poziom dyscypliny poszczególnych klubów biorących udział w DMR jest wysoki. Działacze w ogromnej większości starają się przestrzegać ustaleń finansowych i obowiązujących w rozgrywkach regulaminów. W meczu A-Klasy Baszta III Żnin - UKS OPP DH III Toruń, po raz pierwszy w historii DMR KPZSzach, pojawił się zawodnik zagraniczny Andrei MAKSIMIENKO junior, który jako rezerwowy zagrał na IV szachownicy wygrywając z Janem Bajko.

Zespół UKS OPP III Toruń nie wystawił na I szachownicy zawodnika, a na dalszych pozycjach grali zawodnicy składu podstawowego z II, III i IV szachownicy. Jest to niedopuszczalne. Ponieważ i tak wszyscy przegrali swoje partie, a zespół UKS OPP znajduje się na ostatnim miejscu z zerowym dorobkiem punktowym, więc sędzia postanowił nie weryfikować meczu na walkower dla Baszty i wyjątkowo pozostawić rezultat 4:1 dla Baszty. Weryfikacja meczu w żadnym stopniu nie wpłynęłaby na układ tabeli turniejowej A-Klasy.

Kojarzenie VII rundy A-Klasy - 8 lutego 2009 r.

(2) AZS UMK II Toruń - (5) UKS Łozanie Chełmża (3)
KSN Łuczniczka Bydgoszcz - (6) KSz Gambit Świecie (1)
MLKS Krajna Sępólno Kraj. - (7) Promień Kowalewo Pom.
(10) UKS Ósemka WEST-POL Chojnice - (21) PKS Leśny Bydgoszcz
(4) LZS Wieża Więcbork - (8) UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz
(9) GKS Myśliwiec Gostycyn - (12) ITS POZKAL II Inowrocław
(13) Centrum Kultury Łubianka - (18) PKS Wiatrak II Bydgoszcz
(11) MLKS Wisła Nowe - (22) KSz Gambit II Świecie
(17) BKS Chemik III Bydgoszcz - (15) ŻTMS Baszta-MOS III Żnin
(16) MGOKiR Mrocza - (19) LZS Znicz Gimnazjum Rojewo
(14) CK II Łubianka - (20) UKS OPP DH III Toruń

Zespół MGOKiR Mrocza stracił już szansę obsadzenia szachownicy kobiecej, bo do końca rozgrywek pozostały tylko cztery rundy.

Poniżej lista zawodników składów podstawowych, którzy mają jeszcze do rozegrania przynajmniej dwie partie w bieżącej edycji DMR:

III Liga (pięć rund do zakończenia): Małgorzata KOMOROWSKA - 5 partii, Iwona KUBICKA i Joanna WĘGLARZ po 3 partie, Andrzej SZCZEŚNIAK, Paulina MUSIAŁOWSKA i Ewa RUCIŃSKA po 2 partie.

Liga Okręgowa (trzy rundy do zakończenia): Robert POLITOWSKI 3 partie, Danuta SOBIERAJSKA i Zofia WODZYŃSKA po 2 partie.

A-Klasa (cztery rundy do zakończenia): Henryk BIELUSZEWSKI, Michał BARANEK, Krystian JANIK, Edward SKIERA, Michał KOTULSKI, Dominik SZORTYKA i Tomasz KOMOROWSKI po 3 partie, Jerzy ŚNIADECKI, Anna ŚWITAŁA, Karol DWOJACKI, Andrzej SARGALSKI, Dorota FENNERT-OSIŃSKA, Elżbieta RYBAK, Daniel LUDWIŃSKI, Dawid JANKOWSKI i Kazimierz JURKIEWICZ po 2 partie.

Sędzia główny Drużynowych Mistrzostw KPZSzach - Ulrich JAHR