Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 0-52 342-17-58 albo 0-52 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 11
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09

Bydgoszcz, 9 lutego 2009 r.

Protokoły i zapisy partii VI rundy nadeszły szybko, w rezultacie partie tej rundy można było opublikować w Internecie już w piątek 30 stycznia br.

Mecze VI rundy w A-Klasie sędziowali: w Toruniu Cezary KOZŁOWSKI, w Żninie Józef MARCINIAK, a w Bydgoszczy Piotr SKOWROŃSKI.

W komunikacie nr 10 wśród sędziów uprawnionych do prowadzenia zawodów nie został wymieniony Paweł PAWŁOWSKI, który opłacił składkę do PZSzach w dniu 19 stycznia br. Kolejne składki uprawniające do sędziowania zawodów w 2009 r. opłacili Andrzej KARPIŃSKI, Mariusz MAZALON, Sławomir WIERZBICKI, Adam BOLIBOK i Piotr CZARNOLEWSKI. W Pomorskim Związku Szachowym składkę sędziowską za 2009 r. opłacił Paweł PALUSZKIEWICZ.

Mecze VII rundy DMR odbyły się tylko w III Lidze i A-Klasie. VII runda Ligi Okręgowej odbędzie się w dniu 15 lutego, łącznie z VIII rundą III Ligi i A-Klasy.

Zespół ITS POZKAL Inowrocław nie dojechał na mecz do Gostycyna. Sędzia nie otrzymał usprawiedliwienia. Zgodnie z regulaminem Myśliwiec otrzymał walkower meczowy (+2 punkty meczowe i +3 małe), a drużynie z Inowrocławia zostały odjęte dwa punkty meczowe i dwa małe. W przypadku kolejnego walkoweru zespół POZKAL II zostanie skreślony z DMR.

W VIII rundzie DMR będzie przełożony mecz III Ligi UKS OPP DH Toruń - ITS POZKAL Inowrocław, który odbędzie się w dniu 22 lutego br. w Inowrocławiu. Dwóch zawodników UKS OPP DH w dniu 13 lutego wyjeżdża na obozy młodzieżowe i klub zaproponował, aby jako rekompensatę za przełożenie terminu, mecz rozegrać w Inowrocławiu. Sędzia wyraził zgodę na takie rozwiązanie, które zostało zaakceptowane przez ITS POZKAL Inowrocław.

Zespół KSN Łuczniczka zasygnalizował niemożliwość rozgrywania w ustalonym terminie 1 marca 2009 r. meczu IX rundy A-Klasy. Powodem jest wyjazd nieomal całej drużyny na Mistrzostwa Polski Niewidomych i Słabowidzących. Ponieważ będzie to przedostatnia runda DMR, mecz IX rundy A-Klasy, z udziałem KSN Łuczniczki musi być rozegrany wcześniej - w sobotę 21 lutego lub niedzielę 22 lutego, niezależnie czy zespół będzie kojarzony jako gospodarz meczu, czy na wyjeździe. Wiadomość jest przekazywana wcześniej, aby ewentualny zespół przeciwników był przygotowany na taką ewentualność.

Mecze VII rundy III Ligi sędziowali: w Chojnicach Paweł PALUSZKIEWICZ, w Grudziądzu Adam BOLIBOK, w Golubiu-Dobrzyniu Henryk MILEWSKI, w Bydgoszczy Andrzej KARPIŃSKI i Jarosław ŻEBRACKI, a w Inowrocławiu Piotr CZARNOLEWSKI.

Kolejne mecze DMR odbędą się we wszystkich klasach rozgrywek w dniu 15 lutego br. Poniżej kojarzenie VIII rundy A-Klasy:

(7) LKS Promień Kowalewo Pom. - (6) KSz Gambit Świecie
(5) UKS Łozanie Chełmża - (4) LZS Wieża Więcbork
(9) GKS Myśliwiec Gostycyn - (2) AZS UMK II Toruń
(13) Centrum Kultury Łubianka - (10) UKS 8 WEST-POL Chojnice
(1) MLKS Krajna Sępólno Kraj. - (22) KSz Gambit II Świecie
(21) PKS Leśny Bydgoszcz - (3) KSN Łuczniczka Bydgoszcz
(8) UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz - (15) ŻTMS Baszta-MOS Żnin
(14) CK II Łubianka - (16) MGOKiR Mrocza
(18) PKS Wiatrak II Bydgoszcz - (17) BKS Chemik III Bydgoszcz
(12) ITS POZKAL II Inowrocław - (19) LZS Znicz Gimnazjum Rojewo
(20) UKS OPP DH III Toruń - (11) MLKS Wisła Nowe

Zgodnie z decyzją sędziego, zatwierdzoną przez Zarząd KPZSzach, opłaty klasyfikacyjno-rankingowe za wprowadzanych zawodników rezerwowych muszą być dokonane do końca lutego br. W dniu 1 marca nie będzie można już wstawić do składu na mecz nowego zawodnika rezerwowego, bez regulaminowej opłaty. Podobnie ma się z drobnymi zaległościami, które opublikuje Skarbnik KPZSzach w swoim komunikacie po 15 lutego br.

Zespół Baszty-MOS Żnin wstawił do składu na mecz nowego zawodnika rezerwowego, który nie zagrał partii oddając walkower. Ten zwyczaj został już przez sędziego odrzucony wcześniej. Dlatego walkower został oddany przez innego zawodnika, który rozegrał partie w poprzednich rundach.

Zespół MGOKiR Mrocza wycofał ze składu podstawowego Michała KOTULSKIEGO, a na IV szachownicy wstawiony został Edward KULSKI.

Uzyskane normy na kategorie okręgowe po VII rundzie DMR:

II kat, ranking 1800 pkt.: Waldemar WRZOS i Romuald KULPIŃSKI Wiatrak Bydgoszcz.
II kat, ranking 1600 pkt.: Julia PIOTROWSKA Gambit Świecie.
III kat, ranking 1600 pkt.: Mirosław SOBIERAJ Leśny Bydgoszcz, Paweł KACZMARCZYK Baszta Żnin.
IV kat, ranking 1400 pkt.: Bartosz PASTEWSKI Gambit Świecie.

Ponadto Igor WYSOCKI Torfarm-64 Toruń ma szanse na uzyskanie normy na I kategorię, po rozegraniu 9 partii.

Wypełnione normy na kategorie szachowe będą ważne po opublikowaniu komunikatu Komisji Klasyfikacji i Rankingu KPZSzach, po zakończeniu rozgrywek obecnej edycji DMR.

Poniżej lista zawodników składów podstawowych, którzy nie rozegrali jeszcze pięciu partii w bieżącej edycji DMR:

III Liga (cztery rundy do zakończenia):
Joanna WĘGLARZ 3 partie, Andrzej SZCZEŚNIAK, Paulina MUSIAŁOWSKA i Ewa RUCIŃSKA po 2 partie, Janusz KUDEŁKA 1.

Liga Okręgowa (trzy rundy do zakończenia):
Robert POLITOWSKI 3 partie, Danuta SOBIERAJSKA i Zofia WODZYŃSKA po 2 partie, Przemysław DEŻAKOWSKI, Marcin KONOPCZYŃSKI, Paweł PALUSZKIEWICZ, Jacek CZAPOSKI, Jarosław ŻEBRACKI, Joanna KIEŁPIŃSKA, Jan NOGAL, Piotr SWOROWSKI, Przemysław JAHR i Jacek MICHALAK po 1 partii.

A-Klasa (trzy rundy do zakończenia):
Henryk BIELUSZEWSKI, Daniel LUDWIŃSKI i Krystian JANIK po 3 partie, Dorota FENNERT-OSIŃSKA, Kazimierz JURKIEWICZ, Edward SKIERA, Michał BARANEK, Dominik SZORTYKA i Tomasz KOMOROWSKI po 2 partie, Andrzej SARGALSKI, Katarzyna BRZEZIŃSKA, Marek GASZKOWSKI, Piotr MARKS, Jerzy ŻÓŁKIEWICZ, Rafał LISIAK, Michał LISIAK, Karol DWOJACKI, Dawid JANKOWSKI, Jerzy ŚNIADECKI i Anna ŚWITAŁA po 1 partii.

W III Lidze zespoły Wiatrak Bydgoszcz i OSiR Golub-Dobrzyń straciły już możliwość obsadzenia kobiet na VI szachownicy.

Sędzia główny Drużynowych Mistrzostw KPZSzach - Ulrich JAHR