Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 0-52 342-17-58 albo 0-52 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 12
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2008/09

Bydgoszcz, 16 lutego 2009 r.

Protokoły i zapisy partii VII rundy nadeszły szybko, w rezultacie partie tej rundy można było opublikować w Internecie już w piątek 13 lutego br. W A-Klasie mecz w Chojnicach sędziował Paweł PALUSZKIEWICZ, pozostałe - kapitanowie drużyn.

Zespoły A-Klasy zgłosiły następujące zmiany składów podstawowych:

LZS Znicz Gimnazjum Rojewo wycofał z I szachownicy Krystiana JANIKA, a na IV szachownicy wstawił Szymona KAŹMIERSKIEGO, który ma jeszcze szansę rozegrania pięciu partii w tegorocznej edycji DMR.

MLKS Wisła Nowe wycofał z II szachownicy Henryka BIELUSZEWSKIEGO, a na IV szachownicy został zgłoszony Szymon SIUDA, który również ma jeszcze szansę rozegrania pięciu partii w DMR.

W dniu 15 lutego odbyły się mecze VII rundy Ligi Okręgowej oraz VIII rundy Kujawsko-Pomorskiej III Ligi i A-Klasy. Sędzia znowu zarejestrował walkowery meczowe w A-Klasie, w której zespół Promienia Kowalewo Pomorskie nie przystąpił do spotkania z liderującym Gambitem Świecie, a Wiatrak II nie zdołał skompletować składu na mecz z Chemikiem III w Bydgoszczy. Uzasadnieniem walkowerów był wyjazd zawodników drużyny na ferie zimowe i brak licencjonowanych rezerwowych. Termin rezerwowy - 22 lutego również nie wchodził w rachubę, gdyż młodzież powraca z ferii jeszcze później, a w kolejnym terminie 1 marca br. planowana jest IX runda rozgrywek. W kolejnej edycji DMR należałoby bardziej zastanowić się nad terminarzem rozgrywek i nie planować rund w czasie ferii zimowych, bo to powoduje niepotrzebne komplikacje z przekładaniem spotkań. Jednak kluby, które nie widzą możliwości rozegrania spotkania w wyznaczonym terminem, powinny o tym powiadomić sędziego DMR na dwa tygodnie przedtem, a nie czynić tego w ostatniej chwili.

Werdykt sędziowski w meczu UKS OPP DH II Toruń - UKS Ósemka Ginter Chojnice.

Partia BENETKIEWICZ - BORCHARDT została zweryfikowana jako walkower dla UKS OPP DH na podstawie pkt. IV.2 regulaminu DMR o następującej treści:

Zgłoszona i przyjęta przez sędziego głównego kolejność szachownic składu podstawowego nie może ulec zmianie w trakcie trwania rozgrywek. Zawodnicy rezerwowi mogą grać w dowolnej kolejności, ale zawsze za zawodnikami składu podstawowego. Zgłoszenia składu podstawowego wypełniają kierownicy klubów, na drukach załączonych do regulaminu.

Słowo "Zgłoszenia" (liczba mnoga) dotyczy nie jednej drużyny, ale całych rozgrywek. Tak więc zawodnik składu podstawowego zespołu niższej klasy może rozegrać do trzech partii w klasie wyższej, zawsze za zawodnikami składu podstawowego tej klasy wyższej, ale przed wszystkimi rezerwowymi. Na tej podstawie Marcin BORCHARDT został przez sędziego głównego DMR potraktowany jako zawodnik składu podstawowego i nie mógł usiąść na niższej szachownicy, za zawodnikiem rezerwowym.

Komentarz sędziego głównego:

Analogicznie sprawa przedstawia się z dwoma zawodnikami składu podstawowego drużyn z niższych klas włączonych do składu na mecz wyższej klasy. Na najwyższych szachownicach muszą (w swojej kolejności) grać zawodnicy składu podstawowego drużyny do której zostają włączeni zawodnicy niższych klas, następnie zawodnik składu podstawowego niższej klasy, potem zawodnik składu podstawowego najniższej klasy i dopiero po nich zawodnik rezerwowy, który może wystąpić w każdej drużynie danego klubu, ale zawsze za wszystkimi zawodnikami składów podstawowych. Jest to oczywiste faworyzowanie imiennych składów drużyn, zgłoszonych przed rozgrywkami. Zawodnicy rezerwowi stanowią tylko uzupełnienie składu na mecz w przypadku gdy z jakichkolwiek powodów zawodnicy składu podstawowego nie są wpisani do protokołu zawodów.

Podobnie wygląda sprawa kobiet. Zawodniczka z szóstej szachownicy składu podstawowego może zagrać na męskiej szachownicy, ale za zawodnikami składu podstawowego swojego zespołu i przed wszystkimi rezerwowymi, również zawodniczka składu podstawowego niższej klasy może być wpisana do protokołu na mecz, ale nie może wystąpić przed zawodniczką składu podstawowego w tej wyższej klasie. W takim przypadku zawodniczka z wyższej klasy musi być przesunięta na szachownicę męską, a z niższej klasy na szachownicę kobiecą. Jeśli wstawiana zawodniczka nie należy do żadnego składu podstawowego, jest traktowana jako rezerwowa i może być wstawiona na szachownicę męską, nawet przed zawodniczką składu podstawowego. Wynika to z logiki przepisów, dotyczących zawodników rezerwowych, gdyż na szachownicach męskich mogą wystąpić również kobiety, co nie jest dozwolone w przypadku mężczyzn wstawionych na szachownicę kobiecą.

Każdy regulamin ma swoje niuanse i w przypadku wątpliwym zalecam najpierw zapytać sędziego, a potem działać.

Partia BENETKIEWICZ - BORCHARDT zostanie jednak poddana ocenie rankingowej FIDE i PZSzach, gdyż faktycznie została rozegrana w ramach rozgrywek, walkower dotyczy tylko drużyny, a nie zawodników, którzy usiedli do gry w dobrej wierze.

Mecze III Ligi sędziowali: w Solcu Kujawskim Krystyna LEWANDOWSKA, w Bydgoszczy Dawid ZIÓŁKOWSKI, w Chojnicach Andrzej MICHALSKI, w Żninie Józef MARCINIAK. W Żołędowie nie było sędziego, zespół LKS Łucznika będzie w ostatnich trzech rundach grać mecze na wyjazdach (dodatkowy wyjazd dotyczy meczu X rundy z Wiatrakiem).

Mecze Ligi Okręgowej sędziowali: w Szubinie Stanisław PILARSKI, w Toruniu Paweł PAWŁOWSKI, w Grudziądzu Adam BOLIBOK, a w Bydgoszczy Jarosław ŻEBRACKI.

Mecze A-Klasy sędziowali w Bydgoszczy Dawid ZIÓŁKOWSKI, w Toruniu Paweł PAWŁOWSKI.

Mecz III Ligi UKS OPP DH - ITS POZKAL Inowrocław został przełożony na dzień 22 lutego br. i odbędzie się w Inowrocławiu, zgodnie z komunikatem nr 11.

Również w dniu 22 lutego br. będzie rozgrywany awansem mecz IX rundy A-Klasy MLKS Wisła Nowe - KSN Łuczniczka Bydgoszcz, o czym była informacja w komunikacie nr 11. Powodem jest wyjazd czterech zawodników na MP Niewidomych i Słabowidzących.

Kolejne mecze DMR odbędą się we wszystkich klasach rozgrywek w dniu 1 marca br. Poniżej kojarzenie IX rundy A-Klasy:

(6) KSz Gambit Świecie - (9) GKS Myśliwiec Gostycyn
(5) UKS Łozanie Chełmża - (13) Centrum Kultury Łubianka
(4) LZS Wieża Więcbork - (1) MLKS Krajna Sępólno Kraj.
(2) AZS UMK II Toruń - (21) PKS Leśny Bydgoszcz
(15) ŻTMS Baszta-MOS III Żnin - (10) UKS Ósemka WEST-POL Chojnice
(7) LKS Promień Kowalewo Pom. - (14) CK II Łubianka
(22) KSz Gambit II Świecie - (8) UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz
(16) MGOKiR Mrocza - (12) ITS POZKAL II Inowrocław
(19) LZS Znicz Rojewo - (17) BKS Chemik III Bydgoszcz
(18) PKS Wiatrak II Bydgoszcz - (20) UKS OPP DH III Toruń

Zgodnie z decyzją sędziego, zatwierdzoną przez Zarząd KPZSzach, opłaty klasyfikacyjno-rankingowe za wprowadzanych zawodników rezerwowych muszą być dokonane do końca lutego br. W dniu 1 marca nie będzie można już wstawić do składu na mecz nowego zawodnika rezerwowego, bez regulaminowej opłaty. Podobnie ma się z drobnymi zaległościami, które opublikuje Skarbnik KPZSzach w swoim komunikacie.

Uzyskane normy na kategorie okręgowe po VIII rundzie DMR

II kat, ranking 1800 pkt.: Wojciech KACPERSKI UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz oraz Igor WYSOCKI Torfarm-64 Toruń.

Wypełnione normy na okręgowe kategorie szachowe będą ważne po opublikowaniu komunikatu Komisji Klasyfikacji i Rankingu KPZSzach, po zakończeniu rozgrywek obecnej edycji DMR.

Poniżej lista zawodników składów podstawowych, którzy nie rozegrali jeszcze pięciu partii w bieżącej edycji DMR:

III Liga (trzy rundy do zakończenia): Joanna WĘGLARZ i Ewa RUCIŃSKA po 2 partie, Andrzej SZCZEŚNIAK i Paulina MUSIAŁOWSKA po 1 partii.

Liga Okręgowa (dwie rundy do zakończenia): Robert POLITOWSKI 2 partie, Danuta SOBIERAJSKA, Zofia WODZYŃSKA, Paweł PALUSZKIEWICZ, Jarosław ŻEBRACKI, Joanna KIEŁPIŃSKA, Jan NOGAL, Przemysław JAHR i Jacek MICHALAK po 1 partii.

A-Klasa (dwie rundy do zakończenia): Daniel LUDWIŃSKI, Szymon SIUDA, Tomasz KOMOROWSKI, Dorota FENNERT-OSIŃSKA i Edward SKIERA po 2 partie, Kazimierz JURKIEWICZ, Michał BARANEK, Dominik SZORTYKA, Andrzej SARGALSKI, Rafał LISIAK, Michał LISIAK, Szymon KAŹMIERSKI, Jerzy ŚNIADECKI i Anna ŚWITAŁA po 1 partii.

Sędzia główny Drużynowych Mistrzostw KPZSzach - Ulrich JAHR