Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 052 342-17-58 albo 052 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 2
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2009/2010

W dniu 8 listopada br. rozegrano I rundę mistrzostw. Odbyły się wszystkie spotkania w obydwu ligach. W III Lidze rozegrano 32 partie szachowe, przy czterech walkowerach, w IV lidze oddano 9 walkowerów na 60 planowanych do rozegrania partii. Wszyscy startujący zawodnicy posiadali licencje. Natomiast składek sędziowskich za 2009 r. prawdopodobnie nie mają opłacone Henryk TRZEBIATOWSKI i Leszek BULTROWICZ. Proszę wymienionych sędziów o przesłanie kserokopii dowodów wpłaty. Jeśli rzeczywiście nie ma tych opłat w wysokości 50 zł, sędziowie ci muszą je dokonać na konto KPZSzach w Toruniu przed II rundą rozgrywek gdyż w przeciwnym razie zespoły Gambitu i UKS Ósemki będą mieć karny wyjazd w najbliższej rundzie gdy powinny być gospodarzem meczu.

Poszczególne mecze w III Lidze sędziowali: w Bydgoszczy Kazimierz BUDNIK i Dawid ZIÓŁKOWSKI, w Żninie Józef MARCINIAK, w Toruniu Paweł PAWŁOWSKI i Włodzimierz STRZEMKOWSKI, a w Chojnicach Henryk TRZEBIATOWSKI. W IV Lidze: w Bydgoszczy Bogumił ŻMIJEWSKI, Ulrich JAHR, i Kazimierz BUDNIK, w Nowem Przemysław JAHR, w Łubiance Edmund KOWAL, w Świeciu Leszek BULTROWICZ, w Rojewie Lidia GERC, w Więcborku Mariusz MAZALON, w Grudziądzu Jan NOGAL, a w Sępólnie Kraj. Bogdan WODYŃSKI.

Protokoły meczowe i partie można sędziemu głównemu przesyłać e-mailem, jednak pod warunkiem, że partie będą już w pliku *.PGN, a nie skanowane. Skanowanie powoduje zwiększenie i tak już dużej pracy sędziego, który u siebie musi przetwarzać pliki JPG, drukować te zapisy i potem jeszcze odtwarzać już częściowo nieczytelne. Tak właśnie dostarczył je Mariusz MAZALON, którego upominam, aby więcej tego nie robił. Regulaminowo protokół meczowy z załączonymi oryginałami zapisów partii ma być wysłany sędziemu głównemu zwykłym listem priorytetowym na adres domowy. Partii, których na podstawie załączonych zapisów nie da się odtworzyć będą weryfikowane jako nie grane. Kojarzenia rund w IV Lidze będą dokonywane ręcznie przez sędziego z zastosowaniem następujących zasad: Lista rundowa będzie tworzona według punktów meczowych, a następnie w kolejności sumy małych punktów uzyskanych z gry.

Kojarzenie w grupach według punktów meczowych, ale w kolejności uzyskanych małych punktów z gry. Dopiero jeśli małe punkty również są równe o wyższym zaszeregowaniu do celów kojarzenia decyduje numer startowy zespołu. Poza tym sędzia będzie starać się (niezobowiązująco) spełniać życzenia dwóch klubów, które zgłosiły aby ich zespoły grały przemiennie na wyjazdach. UKS Rotmistrz Nasza Klasa Grudziądz zgłosił potrzebę wyjazdu tylko jednej drużyny w kolejnej rundzie (drugi mecz u siebie), a UKS MDK Nr 1 przeciwnie, chciałby aby obydwa zespoły tego klubu jednocześnie wyjeżdżały albo grały u siebie mecze w ramach DMR. Zaznaczam, że nie jest to obowiązkowe i nie może być brane przez sędziego jako obligatoryjne. Ponadto sędzia będzie starać się tak kojarzyć zespoły w dolnych rejonach IV Ligi, aby nie było zbyt uciążliwych wyjazdów małych klubów (ale też nie będzie to warunkiem obligatoryjnym). W IV Lidze występują dwie pary drużyn z jednego klubu (UKS OPP oraz UKS Ósemka). Zespoły z tego samego klubu mogą być ze sobą kojarzone tylko do ósmej rundy włącznie.

Kojarzeniu II rundy IV Ligi jest następujące:

Wiatrak – Krajna, UKS OPP II – Rotmistrz III, Pocztowiec – Ósemka GINTER, Łozanie – Wisła, Leśny – Łuczniczka, Mrocza – Wieża, Łucznik – Ósemka West-Pol, Baszta III – Chemik III, AZS UKW – Znicz Gimnazjum, UKS OPP III – Gambit, UKS MDK Nr 5 – MDK Hetman, POZKAL II – Łubianka.

Proszę zgłaszać sędziemu głównemu potrzeby delegowania sędziego na mecze II rundy.

Bydgoszcz, 8 listopada 2009 r.
Sędzia główny, Ulrich JAHR