Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 052 342-17-58 albo 052 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 7
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2009/2010

Silny atak zimy, w dniach 9-10 stycznia 2010, spowodował niepełne rozegranie V rundy mistrzostw. Jeden mecz Torfarm II – POZKAL Inowrocław był rozegrany w dniu 3 stycznia, na 17 pozostałych spotkań odbyło się 15, chociaż zanosiło się na mniej. Jednak szachiści Krajana Nakło pojechali w końcu do Golubia-Dobrzynia, zespół z Mroczy jakoś dojechał 140 km do Wisły Nowe, a już formalnie przełożony mecz UKS Ósemki z MKS EMDEK Bydgoszcz również się odbył, choć Ósemka wystartowała w osłabionym składzie. Ponieważ sędzia główny zalecił, aby Maria Michalska nie pojechała do Chojnic z powodu przełożenia meczu, który jednak dzięki uprzejmości gospodarzy się odbył, postanowiłem dla tej zawodniczki zmniejszyć limit rozgrywania partii w DMR do czterech.

Nie odbyły się tylko dwa mecze w IV Lidze; PKS Leśny nie pojechał do Chojnic na mecz z Ósemką GINTER, a rezerwy POZKAL Inowrocław nie dojechały do Więcborka. Te dwa przełożone mecze muszą być rozegrane w ostatecznym terminie do 24 stycznia 2010 r. Do zainteresowanych klubów należy uzgodnienie daty i godziny spotkania V rundy. Do celów kojarzenia sędzia przyjął techniczny remis w przełożonych meczach, bez zaliczania małych punktów.

Mecze V rundy III Ligi sędziowali: w Toruniu Włodzimierz STRZEMKOWSKI, w Bydgoszczy Kazimierz BUDNIK i Paweł JAROCH, w Golubiu-Dobrzyniu Zbigniew KUBICKI, w Szubinie Piotr SZYBOWICZ, a w Chojnicach Paweł PALUSZKIEWICZ. W IV Lidze mecze sędziowali: w Sępólnie Kraj. Bogdan WODYŃSKI, w Bydgoszczy Bogumił ŻMIJEWSKI, Piotr MINICHOWSKI i Kazimierz BUDNIK, w Toruniu Paweł PAWŁOWSKI, w Rojewie Lidia GERC, w Grudziądzu Jan NOGAL, w Świeciu Leszek BULTROWICZ i w Żołędowie Mariusz MAZALON. Do Nowego nie dojechał wyznaczony sędzia z Torunia i ten mecz sędziowali kapitanowie drużyn (błąd w protokole zawodów; na szachownicy kobiet miał miejsce walkower dla Wisły).

V runda DMR była ostatnią w której mogli jeszcze sędziować sędziowie posiadający opłaconą składkę za 2009 r. Po 24 stycznia br. każdy siadający za stołem sędziowskim musi (oprócz posiadania licencji sędziego) mieć opłaconą składkę za 2010 r. w wysokości 50 zł dla sędziów klasy okręgowej (płatne do KPZSzach w Toruniu) lub 60 zł dla sędziów klasy centralnej i 70 zł dla klasy FIDE (płatne na konto PZSzach w Warszawie).

Do dnia 12 stycznia 2010 r. składki opłacili następujący sędziowie: Piotr MINICHOWSKI, Włodzimierz STRZEMKOWSKI, Marek LEWANDOWSKI, Michał WODZYŃSKI, Marcin DOBOSZ, Józef BIAŁKOWSKI, Stanisław MAZUR, Paweł PALUSZKIEWICZ, Przemysław JAHR i Maria MICHALSKA. Zwolniony z płacenia składki jest Ulrich JAHR. Kluby są proszone o dopilnowanie, aby wyznaczeni do sędziowania VI rundy DMR w dniu 31 stycznia br. sędziowie uregulowali obowiązkowe opłaty pod rygorem unieważnienia podejmowanych przez nich werdyktów i odsunięcia od dalszych meczów obecnej edycji rozgrywek.

Do dnia 12 stycznia br. do sędziego głównego wpłynęły dokumentacje pięciu meczów III Ligi (czekam na OSiR Golub-Dobrzyń) oraz sześciu IV Ligi Łuczniczka, Chemik, Gambit, Wisła, Krajna i Rotmistrz. Dokumentacja z Grudziądza została wysłana listem poleconym, znowu straciłem 40 minut na czekanie po odbiór na poczcie. Ciekawe, ile razy jeszcze trzeba będzie zwracać uwagę niesfornym klubom, że dokumentacje meczów mają być wysyłane zwykłym priorytetem. Jedynym uzasadnieniem wysłania listu poleconego jest takie potwierdzenie jego odbioru przez sędziego głównego w komunikacie sędziowskim, po wylaniu złości na poczcie.

Kojarzenie VI rundy (31 stycznia 2010 r.) w IV Lidze:

Pocztowiec – Wiatrak, Leśny – Krajna, Łuczniczka – GINTER, Łozanie – Rotmistrz III,
WEST-POL – Wisła, MDK Nr 5 – Wieża, POZKAL II – Gambit, Baszta III – UKS OPP II,
Mrocza – Rojewo, Łucznik – Chemik III, Łubianka – AZS UKW, UKS OPP III – Hetman.

Bydgoszcz, 12 stycznia 2010 r.
Sędzia główny, Ulrich JAHR