Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 052 342-17-58 albo 052 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 10
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2009/2010

VI runda

Ostatnie protokoły VI rundy nadeszły nazajutrz po opublikowaniu dziewiątego komunikatu. Mecze VI rundy zostały zweryfikowane bez zmian. Do zestawienia partii remisowych, zakończonych przed 30-tym posunięciem, doszła tylko partia Albin KIEDROWSKI – Robert BIELUSZEWSKI, zakończona po 19 posunięciach. Wyniki i zapisy partii opublikowane są w Internecie.

Sędzia główny otrzymał zaległy protokół meczu Łucznik – CK Łubianka. Kierownik klubu Łucznik jest chory, po ciężkiej operacji, więc dalszych sankcji dla tego klubu nie będzie, jednak kapitan zespołu, Tadeusz WALCZAK jest zobowiązany niezwłocznie wysyłać dokumentację meczów granych w Żołędowie, na adres sędziego głównego.

VII runda

Odbyły się wszystkie przewidziane harmonogramem mecze. Dokumentacje meczowe zostały dostarczone do środy (super !).

III Liga

Torfarm II 3-3 UKS OPP, Ósemka 3,5-2,5 Baszta II, Szubin 1,5-4,5
POZKAL, OSiR 3-3 EMDEK, Krajan 3-3 Rotmistrz II, Chemik II 1-5 MDK Nr 1.

Tabela po siedmiu rundach: 1. Ósemka 12 pkt, 2-3. Torfarm II i Rotmistrz II po 11 pkt, 4. MDK Nr 1 10 pkt, 5-6. EMDEK i Chemik II po 8 pkt, 7. Krajan 7 pkt, 8-9. Baszta II i POZKAL po 8 pkt, 10. OSiR 3 pkt, 11-12. UKS OPP i Szubin po 1 pkt.

Zawodnicy składów podstawowych, którzy nie rozegrali jeszcze pięciu partii. W III Lidze Iwona KUBICKA nie rozegrała ani jednej partii i została skreślona z listy uczestników DMR, ponieważ do końca rozgrywek pozostały już tylko cztery rundy. Klub OSiR wycofał ze składu podstawowego Romana BIEGANOWSKIEGO, a na V szachownicy wstawił Henryka MILEWSKIEGO. Ponadto trzy partie do rozegrania ma Edward OZOROWSKI, dwie Krzysztof ZWOLAKIEWICZ, a jedną Maria MICHALSKA i Marta MAJDAN.

W meczu LZS Szubin POZKAL Inowrocław zawodnik Piotr LECH wykonywał posunięcie wieżą z pola d6 i chwilowo postawił ją na polu d3, nie puszczając bierki. Po chwili zmienił decyzję i próbował postawić tę wieżę na inne pole, jednak po drodze wieża wypadła mu z ręki i stanęła na polu d5, po którym byłaby zabita. Poprawił się jednak i przestawił wieżę na pole d6 (czyli pole wyjściowe). Przeciwnik zakwestionował ruch jako wykonany zgodnie z przepisami na pole d5, a sędzia meczu zatwierdził ten protest. W takim przypadku odwoływanie się do sędziego głównego nie ma podstaw do zmieniania decyzji sędziego meczu z następujących przyczyn: 1). Sędzia główny nie był obecny na meczu i nie widział zdarzenia. 2). Partia została zakończona i nie ma podstawy do zmiany jej wyniku ponieważ wykroczenie popełnił zawodnik, który faktycznie przegrał. 3). Nie ma podstaw, aby decydować o ponownym rozegraniu partii, ani kontynuowania jej od momentu wypuszczenia z ręki wieży, ponieważ zawodnik nie wykonał swojego posunięcia i postawił wieżę na początkowym polu, a więc nawet po przyznaniu mu ewentualnej racji, przekroczył czas do namysłu. Protest został oddalony.

W meczu Krajan Nakło – Rotmistrz II partia Jarosława WIŚNIEWSKIEGO z Jarosławem KRAIŃSKIM zakończyła się nieprawidłowo. Analiza komputerowa wykazała, że gra toczyła się z przewagą pozycyjną białych, ale grający czarnymi (mając mało czasu do namysłu) proponował remis, w końcu (mając mniej niż dwie minuty na zegarze) zażądał remisu. Jednak już od 60 posunięcia białe miały dużą przewagę i sędzia słusznie nakazał kontynuowanie gry. W końcu czarne przekroczyły czas namysłu, a po zakończeniu partii Jarosław KRAIŃSKI nie przekazał swojego zapisu dokumentacji meczu, tłumacząc że białe opóźniały się w prowadzeniu zapisu partii, na co nie zwracał uwagi sędzia meczu. Obowiązkiem sędziego meczu jest czuwać nad prawidłowym przebiegiem meczu, w tym również na systematyczne prowadzenie zapisów partii. Zawodnik, który widzi, że jego przeciwnik zaprzestał prowadzenia zapisu, powinien zatrzymać zegar i podejść do sędziego z żądaniem uzupełnienia zapisu na czasie przeciwnika, a przed wykonaniem kolejnego posunięcia. Wszelkie rozmowy z sędzią czy przeciwnikiem, przy włączonym zegarze nie są dozwolone i powinny być traktowane jako przeszkadzanie w grze. Jednym z podstawowych obowiązków zawodnika jest oddanie sędziemu oryginału zapisu partii. Po zakończeniu gry (poddanie lub przekroczenie czasu) reklamacje praktycznie nie są już możliwe. Ewentualne uwagi do przebiegu gry muszą być odnotowane na odwrocie protokołu meczowego i podpisane przez kapitana drużyny zawodnika składającego protest.

Mecze VII rundy DMR sędziowali: W III Lidze Kazimierz BUDNIK, Włodzimierz STRZEMKOWSKI, Andrzej MICHALSKI, Piotr SZYBOWICZ, Zbigniew KUBICKI i Stanisław PILARSKI.. W IV Lidze: Leszek BULTROWICZ, Jan NOGAL, Andrzej MICHALSKI, Bogumił ŻMIJEWSKI, Bogdan WODYŃSKI, Włodzimierz STRZEMKOWSKI, Kazimierz BUDNIK, Mariusz MAZALON, Edward KULSKI, Paweł JAROCH, Marcin DOBOSZ i Dawid ZIÓŁKOWSKI. Sędziowie mają uprawnienia i opłacone składki za 2010 r. podobnie jak wymieniony w poprzednim komunikacie Rafał LISIAK, który przedstawił dowód opłaty.

IV Liga

Zweryfikowane mecze: Wisła 1,5-3,5 Leśny, Rotmistrz III 1,5-3,5 Pocztowiec,
GINTER 2,5-2,5 Wieża, Wiatrak 3-2 Łuczniczka, Krajna 3-2 WEST-POL, UKS OPP II 2-3 Łozanie,
Chemik III 3,5-0,5 Kopernik (na szachownicy kobiet obustronny walkower), Rojewo 2-3 Gambit,
Mrocza 2,5-2,5 MDK Nr 5, Hetman 1-4 Łubianka, Baszta III 4-1 Łucznik, AZS UKW 4-0 UKS OPP III (na szachownicy kobiet obustronny walkower).

W dokumentacji meczu Rotmistrz III – Pocztowiec brak zapisu jednej partii SZCZEŚNIAK – ŁUNKIEWICZ (musi być niezwłocznie dostarczona sędziemu głównemu).

Przyjęta do kojarzenia kolejność po siedmiu rundach: 1-2. Leśny i Pocztowiec po 12 pkt, 3. Wiatrak 10 pkt, 4-6. GINTER, Krajna i Wieża po 9 pkt, 7-10. Łozanie, Wisła, Łuczniczka i Rotmistrz III po 8 pkt, 11-12. Chemik III i Gambit po 7 pkt, 13-19. UKS OPP II, Baszta III, MDK Nr 5, WEST-POL, Mrocza, Łubianka i POZKAL II po 6 pkt, 20-21. Rojewo i AZS UKW po 5 pkt, 22-23. Hetman i Łucznik po 4 pkt, 24. UKS OPP III 1 pkt.

Zespół Łucznika Żołędowo stracił możliwość obsadzenia szachownicy V zawodniczką, do zakończenia rozgrywek pozostały jeszcze tylko cztery rundy. Dorota FENNERT OSIŃSKA nie rozegrała ani jednej partii i została skreślona z listy zawodników IV Ligi DMR. Zespół UKS MDK Nr 5 wstawił na szachownicę kobiet zawodniczkę Aleksandrę ŁOZIŃSKĄ, która rozegrała już kilka partii jako rezerwowa.

Lista zawodników składów podstawowych IV Ligi, którzy nie rozegrali jeszcze pięciu regulaminowych partii: Agata NAWROCKA – 4 partie, Wioletta PACUSZKA i Hubert ŁAPACZ – po 3 partie, Piotr SWOROWSKI, Agnieszka MARCHEL, Arkadiusz TOMASZEWSKI, Krystian KULSKI, Wojciech KACPERSKI, Robert ŁAKOMIEC i Magdalena RABĘDAI – po 2 partie, Marian MUSIAŁ, Radosław GAJEK, Mirosław SOBIERAJ, Sławomir NAPIERAŁA, Dominik SZORTYKA, Elżbieta RYBAK, Dawid JANKOWSKI, Mateusz PROCZEK, Aleksandra ŁOSIŃSKA, Jakub DWOJACKI, Maria LITOWSKA i Patryk GŁADKI – po 1 partii.

Kojarzenie VIII rundy (21 lutego 2010 r.) w IV Lidze:

Leśny – Wiatrak, Pocztowiec – Wisła, Krajna – GINTER, Wieża – Łuczniczka,
Łozanie – Chemik III, Gambit – Rotmistrz III, MDK Nr 5 – UKS OPP II, Łubianka – Baszta III,
WEST-POL – Mrocza, Hetman – AZS UKW, Łucznik – Rojewo, Kopernik – UKS OPP III.

Bydgoszcz, 11 lutego 2010 r.
Sędzia główny, Ulrich JAHR