Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 052 342-17-58 albo 052 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 12
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2009/2010

IX runda rozgrywek – 21 marca 2010 r.

Odbyły się wszystkie przewidziane harmonogramem mecze. Dokumentacje meczowe (z wyjątkiem jednego meczu w Nowem n/W) zostały dostarczone do czwartku 25 marca. Ponadto brakuje protokołu meczowego z meczu Baszty III Żnin (ale partie tego meczu sędzia Dawid JANKOWSKI przesłał e-mailem).

III Liga

Zweryfikowane mecze:
Chemik II – 3 : 3 Torfarm II, Ósemka 4 : 2 MDK Nr 1, Szubin 3 : 3 UKS OPP,
OSiR 4 : 2 Baszta II, Krajan 3,5 : 2,5 POZKAL, Rotmistrz II 4 : 2 EMDEK.

Tabela po dziewięciu rundach: 1. Ósemka 16 pkt, 2. Rotmistrz II 15 pkt, 3-4. Torfarm II i MDK Nr 1 po 12 pkt, 5. EMDEK 10 pkt, 6-7. Chemik II i Krajan po 10 pkt, 8. Baszta II 8 pkt, 9. POZKAL 7 pkt, 10. OSiR 6 pkt, 11-12. UKS OPP i Szubin po 2 pkt.

W III Lidze już tylko jeden zawodnik składów podstawowych nie rozegrał regulaminowych pięciu partii. Jest nim Jan BUDREWICZ, który musi wystąpić w obydwu ostatnich meczach drużyny ITS POZKAL Inowrocław, wstawiony na V szachownicę, po wycofaniu ze składu podstawowego Edwarda OZOROWSKIEGO.

Mecze IX rundy DMR sędziowali w III Lidze: Kazimierz BUDNIK, Andrzej MICHALSKI, Ulrich JAHR, Zbigniew KUBICKI, Stanisław PILARSKI i Wioletta PACUSZKA, a w IV Lidze: Przemysław JAHR (dwa mecze), Wioletta PACUSZKA, Bogumił ŻMIJEWSKI, Józef BIAŁKOWSKI, Edmund KOWAL, Piotr BIELUSZEWSKI, Dawid JANKOWSKI, Kazimierz BUDNIK, Lidia GERC, Edward KULSKI i Paweł PAWŁOWSKI.

Marek KUBICKI OSiR Golub-Dobrzyń wypełnił po raz trzeci normę kandydata na mistrza, jednak będzie oczekiwać na ranking FIDE przynajmniej 2200 pkt.

W meczach IX rundy dwie partie zakończyły się przed 30 posunięciem: Sławomir KRAIŃSKI – Michał TARKOWSKI oraz Łukasz RADTKE – Albin KIEDROWSKI Zawodnicy Jan KIEDROWICZ, Mariusz STOPPEL, Grzegorz ŻÓŁTAŃSKI, Przemysław WIŚNIEWSKI i Albin KIEDROWSKI wyczerpali już swój limit szybkich remisów w tej edycji DMR. Dalszych 20 szachistów zremisowało raz przed 30-tym posunięciem.

IV Liga

Zweryfikowane mecze:
Łuczniczka 1 : 4 Pocztowiec, Rotmistrz III 0 : 5 Leśny, Wiatrak 2 : 3 GINTER,
Wieża 1,5 : 3,5 KRAJNA, Łozanie 1,5 : 3,5 WEST-POL, Wisła 3 : 2 UKS OPP II,
Baszta III 3,5 : 1,5 Kopernik, Chemik III 2,5 : 2,5 Gambit, Rojewo 2 : 3 Hetman,
Mrocza 4 : 1 Łubianka, AZS UKW 1 : 3 Łucznik, UKS OPP III 2 : 3 MDK Nr 5.

Mecz Łuczniczki i Pocztowca był rozgrywany w dniu 14 marca br. Zespół Rotmistrza III Grudziądz wycofał ze składu w IV Lidze Wiolettę PACUSZKA, a w jej miejsce na IV szachownicy został dopisany Michał KARPUS. Jednak w meczu z Wisłą Nowe ten rezerwowy zawodnik grał przed zawodnikiem składu podstawowego Jakubem SZYGOWSKIM co jest nieprawidłowością bowiem zawodnik dopisany do składu podstawowego musi wejść na IV szachownicę, a nie na III. Ponieważ obaj przegrali swoje partie, sędzia nie weryfikował rezultatów partii.

Tabela po dziewięciu rundach:
1. Pocztowiec 16 pkt, 2. Leśny 15 pkt, 3. GINTER 13 pkt, 4-5. Krajna i Wiatrak po 11 pkt, 6-10. WEST-POL, Baszta III, Wisła, Łuczniczka i Rotmistrz III po 10 pkt, 11-13. Łozanie, Chemik III i Wieża po 9 pkt, 14-19. UKS OPP II, Mrocza, Hetman, Gambit, MDK Nr 5 i Kopernik po 8 pkt, 20. Rojewo 7 pkt, 21-22. Łucznik i Łubianka po 6 pkt, 23. AZS UKW 3 pkt, 24. UKS OPP III 1 pkt.

Lista zawodników składów podstawowych IV Ligi, którzy nie rozegrali jeszcze pięciu regulaminowych partii: Radosław GAJEK, Arkadiusz TOMASZEWSKI, Sławomir NAPIERAŁA, Jakub DWOJACKI, Magdalena RABĘDA. Piotr SWOROWSKI, Hubert ŁAPACZ, Maria LITOWSKA i Patryk GŁADKI – wszyscy po 1 partii.

Po IX rundzie IV kategorie szachowe zdobyli Joanna WÓJCICKA Krajna i Bartosz GIERCZAK Znicz Rojewo.

Kojarzenie X rundy (11 kwietnia 2010 r.) w IV Lidze:
Pocztowiec – Baszta III, Leśny – WEST-POL, GINTER – Wisła, Krajna – Łuczniczka,
Wiatrak – Rotmistrz III, Chemik III – Wieża, Hetman – Łozanie, UKS OPP II – Gambit,
MDK Nr 5 - Łucznik, Łubianka – Rojewo, Kopernik – AZS UKW, UKS OPP III – Mrocza.

W ostatniej XI rundzie IV Ligi (18 kwietnia br.) zespoły Krajny, Wiatraka i Chemika III będą grać na wyjazdach ((mają już po sześć meczów u siebie), natomiast rolę gospodarzy przejmą Gambit i Łucznik, które miały już po sześć wyjazdów). Prawdopodobnymi gospodarzami meczów będą również Hetman i AZS UKW, które wprawdzie miały po pięć wyjazdów, ale tylko cztery mecze u siebie (ze względu na jeden mecz nie grany – walkower).

Ostatnia runda w III Lidze będzie rozgrywane w Toruniu w auli Szkoły Podstawowej Nr 5 w Toruniu, przy ul. Żwirki i Wigury 1. Początek meczów o godz. 10.00. Sędzią sześciu meczów III Ligi będzie Ulrich JAHR przy pomocy asystentów Cezarego KOZŁOWSKIEGO i Przemysława JAHRA. Koszty organizacyjne pokryje KPZSzach. Zespoły przyjadą do Torunia na koszt swoich klubów. Uroczyste zakończenie całych mistrzostw odbędzie się w sobotę 24 kwietnia, podczas posiedzenia Zarządu KPZSzach w Toruniu.

Z powodu braku dokumentacji jednego meczu IV Ligi Wisła – UKS OPP II, nie mogę jeszcze opublikować w Internecie partii IX rundy DMR. Dwie ostatnie rundy (ze względu na tylko tygodniową przerwę) będą weryfikowane przez sędziego głównego dopiero po zakończeniu rozgrywek.

Bydgoszcz, 25 marca 2010 r.
Sędzia główny, Ulrich JAHR