Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 052 342-17-58 albo 052 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 13
Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 2009/2010

X runda rozgrywek – 25 kwietnia 2010 r.

Runda odbyła się z dwutygodniowym opóźnieniem, ze względu na ogłoszoną w Polsce żałobę narodową. Jeden mecz POZKAL - Rotmistrz II został przełożony na dzień 2 maja z powodu wyjazdu kilku zawodników na Mistrzostwa Służb Mundurowych Wojska Polskiego.

Niektóre mecze były rozegrane wcześniej. Dotyczy to spotkań EMDEK – Chemik II i UKS OPP Toruń – OSiR Golub-Dobrzyń w III Lidze oraz Ósemka GINTER – Wisła Nowe w IV Lidze. Do chwili wydania komunikatu nie wpłynęła dokumentacja meczu Baszta II Żnin – Krajan Nakło.

III Liga

Zweryfikowane mecze:
EMDEK 3,5:2,5 Chemik II, UKS OPP 4 : 2 OSiR, MDK Nr 1 5,5:0,5 Szubin,
Torfarm II 1 : 5 Ósemka. Mecz Baszta II 2,5:3,5 Krajan jeszcze bez weryfikacji.

Tabela po dziesięciu rundach (bez rezultatu meczu POZKAL - Rotmistrz II):
1. Ósemka 18 pkt, 2. Rotmistrz II 15 pkt, 3. MDK Nr 1 14 pkt,
4-5. Torfarm II i EMDEK po 12 pkt, 6. Krajan 11 pkt, 7. Chemik II 9 pkt,
8. Baszta II 8 pkt, 9. POZKAL 7 pkt, 10. OSiR 6 pkt, 11. UKS OPP 4 pkt, 12 Szubin 2 pkt.

W III Lidze już tylko jeden zawodnik składów podstawowych nie rozegrał regulaminowych pięciu partii. Jest nim Jan BUDREWICZ, który musi wystąpić w obydwu ostatnich meczach drużyny ITS POZKAL Inowrocław, wstawiony na V szachownicę, po wycofaniu ze składu podstawowego Edwarda OZOROWSKIEGO.

Mecze X rundy DMR sędziowali w III Lidze: Mariusz MAZALON, Józef MARCINIAK, Paweł PAWŁOWSKI, Piotr SZYBOWICZ i Włodzimierz STRZEMKOWSKI. W IV Lidze sędziowali: Krystyna LEWANDOWSKA, Dawid ZIÓŁKOWSKI, Paweł PALUSZKIEWICZ, Bogdan WODYŃSKI, Jarosław ŻEBRACKI (dwa mecze), Kazimierz BUDNIK, Piotr SZYBOWICZ, Paweł PAWŁOWSKI (dwa mecze), Cezary KOZŁOWSKI i Rafał LISIAK.

Przemysław BOKIEJ Chemik Bydgoszcz wypełnił po raz drugi normę kandydata na mistrza, jednak będzie oczekiwać na ranking FIDE przynajmniej 2200 pkt.

W meczach X rundy dwie partie zakończyły się remisem przed 30 posunięciem: Jakub SZAŁEK – Kacper CZACZYK oraz Tadeusz STUDZIŃSKI – Robert BIELUSZEWSKI.

Zawodnicy Jan KIEDROWICZ, Mariusz STOPPEL, Grzegorz ŻÓŁTAŃSKI, Przemysław WIŚNIEWSKI, Albin KIEDROWSKI, Jakub SZAŁEK i Robert BIELUSZEWSKI wyczerpali już swój limit szybkich remisów w tej edycji DMR. Dalszych 20 szachistów zremisowało raz przed 30-tym posunięciem. Brak ogłoszenia sędziego o graniu dwóch szybkich remisów nie zwalnia od przestrzegania tego przepisu.

IV Liga

Zweryfikowane mecze:
Pocztowiec 3,5:1,5 Baszta III, Leśny 4 : 1 WEST-POL, GINTER 2,5:2,5 Wisła,
Krajna 3,5:1,5 Łuczniczka, Wiatrak 3 : 2 Rotmistrz III, Chemik III 1,5:3,5 Wieża,
Hetman 2 : 3 Łozanie, UKS OPP II 4 : 1 Gambit, MDK Nr 5 4 : 1 Łucznik,
Łubianka 1 : 4 Rojewo, Kopernik 1 : 3 AZS UKW, UKS OPP III 1,5:3,5 Mrocza.

Sędzia główny zweryfikował dwie partie w meczach X rundy. W meczu Hetman – Łozanie zespół z Chełmży wstawił na I szachownicę zawodnika z rezerwy, przed zawodnikami składu podstawowego. Partia została uznana jako towarzyska, wynik zweryfikowany jako walkower dla Hetmana. Natomiast w meczu UKS OPP II – Gambit, Alicja ŚLIWICKA została wystawiona ponownie (poprzednio w granym awansem tej samej rundy meczu UKS OPP – OSiR otrzymała walkower) co jest niezgodne z regulaminem.

W IV Lidze jeszcze tylko jeden zawodnik składu podstawowego nie rozegrał regulaminowych pięciu partii. Jest nim Jakub DWOJACKI z CK Łubianka, który musi być wstawiony do składu drużyny w ostatniej rundzie rozgrywek przeciwko Gambitowi Świecie.

Tabela po dziesięciu rundach:
1. Pocztowiec 18 pkt, 2. Leśny 17 pkt, 3. GINTER 14 pkt, 4-5. Krajna i Wiatrak po 13 pkt, 6-8. Łozanie, Wisła i Wieża po 11 pkt, 9-15. UKS OPP II, Mrocza, Baszta III, WEST-POL, MDK Nr 5, Rotmistrz III i Łuczniczka po 10 pkt, 16-17. Rojewo i Chemik III po 9 pkt, 18-20. Hetman, Gambit i Kopernik po 8 pkt, 21-22. Łucznik i Łubianka po 6 pkt, 23. AZS UKW 5 pkt, 24. UKS OPP III 1 pkt.

Normę na II kategorię wypełnił Dawid MEGGER UKS Ósemka Chojnice.

Kojarzenie XI rundy (9 maja 2010 r.) w IV Lidze:

Łozanie – Pocztowiec, UKS OPP II – Leśny, Mrocza – GINTER, Wisła – Krajna,
Wieża – Wiatrak, Baszta III MDK Nr 5, WEST-POL – Rotmistrz III, Łuczniczka – Rojewo,
Łucznik - POZKAL II, Gambit – Łubianka, Hetman – AZS UKW, UKS OPP III – Chemik III.

Zespół UKS OPP III otrzymał po raz trzeci rolę gospodarza meczu, ale w ostatniej rundzie rozgrywek jest to możliwe tym bardziej, że żadna z drużyn nie ma przekroczonego limitu sześć meczów u siebie lub sześciu wyjazdów. Mecz Hetman – AZS UKW został skojarzony ponownie, gdyż ich poprzednie spotkanie zakończyło się walkowerem meczowym. Mecze ostatniej rundy IV Ligi będą rozgrywane systemem dojazdowym, jak w poprzednich rundach.

Ostatnia runda w III Lidze będzie rozgrywane w Toruniu w auli Szkoły Podstawowej Nr 5 w Toruniu, przy ul. Żwirki i Wigury 1. Początek meczów w dniu 9 maja o godz. 10.00. Odprawa i zgłaszanie składów do godz. 9.00 na sali gier lub e-mailem ewentualnie telefonicznie w dniu 8 maja do sędziego głównego DMR. Brak zgłoszenia składu spowoduje konieczność grania ostatniej rundy w składzie podstawowym. Sędzią sześciu meczów III Ligi będzie Ulrich JAHR przy pomocy asystentów Cezarego KOZŁOWSKIEGO i Przemysława JAHRA. Koszty organizacyjne pokryje KPZSzach. Zespoły przyjadą do Torunia na koszt swoich klubów. Uroczyste zakończenie całych mistrzostw odbędzie się natychmiast po zakończeniu ostatniej partii. Będą rozdane nagrody finansowe dla najlepszych zawodników III Ligi, medale, puchary i dyplomy.

Z powodu braku dokumentacji jednego meczu III Ligi Baszta II - Krajan, nie mogę jeszcze opublikować w Internecie partii X rundy DMR.

Bydgoszcz, 29 kwietnia 2010 r.
Sędzia główny, Ulrich JAHR