Sędzia główny rozgrywek drużynowych KPZSzach
Ulrich JAHR, 85-733 Bydgoszcz, ul. Skłodowskiej-Curie 82/45
ulrich@logonet.com.pl, tel. kom. 600-715-051, dom: 052 342-17-58 albo 052 529-66-18

Komunikat sędziowski nr 12

X runda rozgrywek – 10 kwietnia 2011 r.

Odbyło się 20 spotkań mistrzowskich. Do rozegrania było 36 partii w III Lidze i 65 partii w IV Lidze. Sędziowie meczów III Ligi zanotowali tylko jeden walkower, który oddała Lucyna BUDKIEWICZ w meczu Baszta II – OSiR POZKAL. W IV Lidze na szachownicach kobiet nie grano aż ośmiu partii. W meczach LZS Szubin – UKS Ósemka oraz Baszta - Łucznik na szachownicach kobiet zanotowano obustronne walkowery. Kolejne dwa walkowery zanotowano na szachownicach męskich.

Ostatni protokół z Chełmży sędzia otrzymał w czwartek 14 kwietnia br.

W IX rundzie jeszcze jedna partia Jakub SZYGOWSKI – Marcin BORCHARDT zakończyła się remisem przed 30 posunięciem. W X rundzie kolejna partia Adam WIŚNIEWSKI – Robert GAWŁOWSKI zakończyła się takim remisem (Robert GAWŁOWSKI wyczerpał limit partii zakończonych szybkim remisem). W sumie po X rundzie 23 partie zakończyły się remisami przed 30 posunięciem.

W partii BROSZKIEWICZ – MAZUR czarne wykonały nieprawidłowe posunięcie gońcem. W tym czasie zawodnik grający białymi nie zapisywał posunięć i nie zauważył nieprawidłowości. Partię kontynuowano i zakończyła się zwycięstwem czarnych, formularze zostały obustronnie podpisane. Taką sytuację reguluje Art. 7 Przepisów Gry FIDE, ponieważ nieprawidłowość została zauważona po zakończeniu gry. Jest to inny przypadek niż w partii JANIK – NOWORADZKI, gdzie sędzia uznał prawidłowe posunięcie (którego nie można już było cofnąć), jako błędne.

Mecze X rundy DMR w III Lidze sędziowali: Mariusz STOPPEL, Krystyna LEWANDOWSKA, Jan NOGAL, Józef MARCINIAK, Andrzej KARPIŃSKI i Włodzimierz STRZEMKOWSKI,

Mecze X rundy DMR IV Ligi sędziowali: Andrzej KARPIŃSKI, Jan NOGAL, Andrzej MICHALSKI, Edmund KOWAL, Ludwik PAZDERSKI, Cezary KOZŁOWSKI, Krystyna LEWANDOWSKA, Paweł PALUSZKIEWICZ, Józef MARCINIAK, Piotr MINICHOWSKI, Stanisław PILARSKI, Włodzimierz STRZEMKOWSKI i Paweł PAWŁOWSKI. W meczu OSiR POZKAL II - Wisła Nowe nie było sędziego. Mecz miał odbyć się w Inowrocławiu, ale zespół OSiR w ostatniej chwili otrzymał wiadomość, że sala gier nie będzie dostępna, więc zwrócił się do przeciwników aby grać mecz w Nowem. Zgoda była, jednak poszukiwanie sędziego w okolicach (Świekatowo, Grudziądz, Chełmno) w sobotę przed meczem okazało się daremne. Zespół inowrocławski ukarał siebie sam, wybierając kosztowną podróż na odległość ponad 130 km w ostatniej rundzie, więc sędzia główny nie wyciągnął dalszych konsekwencji.

Końcowa tabela rozgrywek IV Ligi KPZSzach edycji 2010/2011

Tabela wyników czołowych drużyn IV Ligi

Najlepsze rezultaty zawodników IV Ligi, którzy rozegrali przynajmniej 8 partii

Sklasyfikowano 86 zawodników. Ogółem w IV Lidze wystartowało 211 zawodników. Kilku z nich nie rozegrało jednak żadnej partii.

Kojarzenie XI rundy w III Lidze (termin 17 kwietnia 2011 r.)

11A Wiatrak Bydgoszcz – Chemik II Bydgoszcz
11B UKS OPP DH Toruń – Kszach-64 Toruń
11C OSiR POZKAL Inowrocław – MKS EMDEK Bydgoszcz.
11D Krajna Sępólno Kraj. – Baszta II Żnin
11E Ósemka GINTER Chojnice – Rotmistrz II Grudziądz
11F UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz – Pocztowiec Bydgoszcz

Wszystkie mecze będą rozegrane w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 w Bydgoszczy. Po rozegraniu ostatniej partii odbędzie się uroczyste zakończenie obecnej edycji Drużynowych Mistrzostw KPZSzach, połączone z rozdaniem pucharów, nagród, medali i dyplomów dla wyróżniających się zawodników i drużyn.

Sędzia główny, Ulrich JAHR