I i II liga seniorów 2011

Mrzeżyno 02-11.09.11

Serwis internetowy: www.agencja64.pl/liga2011

I liga

Relacja Jerzego Śniadeckiego

Historyczny sukces żnińskich szachistów

W dniach 2-11 września 2011 roku w Mrzeżynie odbyły się rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Polski I ligi.

Wystartowało 10 drużyn. Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy reprezentowała drużyna Baszty MOS Żnin.

Żninianie w pierwszej rundzie pokonali Drogowca Kraków 3,5:2,5. Partie wygrali Marcin Krysztofiak i Rafał Borgula, zremisowali Mirosław Grabarczyk, Andrei Maksimenko i Paweł Jaracz. Przegrała Barbara Jaracz.

W drugiej rundzie wygrywamy z Miedzią Legnica 4:2. Porażkę na pierwszej desce z Marcinem Sieciechowiczem ponosi Mirosław Grabarczyk. Deski druga i trzecia – Andrei Maksimenko i Paweł Jaracz remisują. Na ostatnich trzech szachownicach zwyciężają Marcin Krysztofiak, Rafał Borgula i Barbara Jaracz. Dwie ciężkie przeszkody pokonane.

Trzecia runda to mecz z łatwiejszym przeciwnikiem – rezerwy Stilonu Gorzów. Wygrywamy 4,5:1,5. Remis na pierwszej szachownicy Mirosława Grabarczyka, wpadka na piątej Rafała Borguli. Pozostali wygrywają. Wpadkę z Drogowcem Kraków zalicza Ostróda 2,5:3,5.

Czwarta runda to pojedynek jedynych drużyn bez porażki Baszty MOS Żnin i AZS WSB Wrocław. Zwyciężamy 4:2 i zostajemy samodzielnymi liderami. Wygrywają Andrei Maksimenko i Barbara Jaracz, na pozostałych szachownicach remisy.

Piąta runda to mecz z ostatnią w tabeli Silesią Racibórz. Po zaciętej walce wygrywamy najniższym możliwym stosunkiem 3,5:2,5. Wygrywają Andrei Maksimenko i Paweł Jaracz. Remisują Mirosław Grabarczyk, Marcin Krysztofiak i Barbara Jaracz. Przegrywa Rafał Borgula. Baszta MOS Żnin prowadzi z 2 punktami przewagi nad Ostródą i Wrocławiem.

W szóstej rundzie pokonujemy Gostmata 83 Gostynin 3,5:2,5. Zwyciężają Andrei Maksimenko i Barbara Jaracz. Remisują Mirosław Grabarczyk, Paweł Jaracz i Rafał Borgula. Przegrywa Marcin Krysztofiak.

W bezpośrednim pojedynku Ostróda pokonuje Wrocław 4,5:1,5 i zostaje samodzielnym wiceliderem. Do awansu potrzebujemy więc 2 punktów w trzech meczach.

Runda siódma to pojedynek z nieobliczalnym Prokonexem Brzeg. Za Andreia Maksimenko do składu wstawiamy Olka Kraińskiego, który zwycięża. Niestety, równą pozycję wypuszcza Paweł Jaracz i doznaje porażki. Pozostali remisują. Mecz kończy się podziałem punktów 3:3.

Swój mecz 3:3 remisuje również druga w tabeli Ostróda z mającą zerowy dorobek punktowy Silesią Racibórz. Utrzymujemy 2-punktowe prowadzenie.

W ósmej rundzie „szlagierem” jest mecz liderów Baszty MOS Żnin z Impactem Ostróda. Przeciwnicy liczą, że pokonają osłabioną brakiem Andreia Maksimenki Basztę. Skoncentrowana Baszta wygrywa z Impactem 4,5:1,5. Pierwszy zwycięża „joker” Aleksander Kraiński, mobilizując resztę drużyny. Swoje punkty dokładają Barbara Jaracz i Rafał Borgula. Na pierwszych trzech deskach remisy. Szkoda Mirosława Grabarczyka, który w niedoczasie wypuszcza wygraną ze świetnie spisującym się na turnieju arcymistrzem Aleksandrem Miśtą.

Wynik ostatniego meczu jest już dla nas bez znaczenia. Na pozycję wicelidera wysuwa się Wrocław. Możemy świętować zwycięstwo w I lidze i upragniony awans do Ekstraklasy.

W dziewiątej rundzie pośredni pojedynek o awans toczą Wrocław i Ostróda. Ostróda pokonuje silny Prokonex Brzeg 4:2. Wszyscy czekają na wynik Wrocławia, który w końcu „tylko” remisuje z Miedzią Legnica 3:3. Ostróda może świętować awans. Baszta remisuje z Ostrowem 3:3 i utrzymuje 3-punktowe prowadzenie. Wygrywa Barbara Jaracz. Remisują Mirosław Grabarczyk, Paweł Jaracz, Marcin Krysztofiak i Rafał Borgula. Przegrywa Aleksander Kraiński.

Zawody dobrze przygotowane przez Agencję 64 Plus z Panami Andrzejem Modzelanem i Aleksandrem Czerwońskim na czele. Rewelacyjny sędzia główny Rafał Siwik.

Więcej informacji i galerie na stronie Baszty: www.baszta.mos-znin.pl

II liga

Relacja Mariusza Stoppela

Po raz kolejny zawody z udziałem ponad 30 zespołów z całej Polski odbyły się w małej miejscowości nadmorskiej niedaleko Kołobrzegu. Choć mówi się, że II Liga to zaplecze amatorskie dla wyższych klas rozgrywkowych, emocji i znanych graczy nie brakowało. Wymienić tu choćby wypada uznanych w Polsce zawodników, działaczy i trenerów w osobach Janusza Żyły, Juliana Gralki, Karola Pinkasa, Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej, Agnieszki Matras-Clement czy Tomasza Sielickiego. Do tego grona dołączyli "młodzi gniewni"- cała ekipa Polonii II Warszawa czy "nasi", czyli Przemek Bokiej, Łukasz Licznerski, Mateusz Brzeziński czy Radek Gajek. A że uzyskali wysokie rankingi turniejowe i kolejne normy (w tym mistrzowskie), to "chwała bohaterom"! Cieszy też fakt, że aż cztery drużyny z kujawsko-pomorskiego utrzymały się w tej klasie rozgrywkowej (wszystkie w tzw. drugiej dziesiątce: Chemik Bydgoszcz, AZS UMK Toruń, Rotmistrz II Grudziądz i MDK nr 1 Bydgoszcz. Baszta II Żnin potraktowała ten turniej treningowo i mimo walki do końca nie zdołała zając miejsca poniżej 24, a to gwarantowało udział w przyszłorocznych rozgrywkach. Bardzo dużą niespodziankę sprawił UKS MDK-1 HETMAN Bydgoszcz, który pomimo niezwykłych splotów okoliczności (stale zmieniający się skład ze względu na egzaminy wychowanków, obrony prac magisterskich czy wyjazdy na stypendia za granicę) udowodnił, że jako klub, budowany przede wszystkim na bazie dobrej atmosfery, może odnosić sukcesy i toczyć równe boje z innymi.

Należy również cieszyć się z faktu, że mimo wcale niemałej kwoty za pobyt organizator, czyli "Agencja 64 PLUS Gorzów Wlkp. w osobie pana Andrzeja Modzelana należycie wywiązał się ze swojej roli. Pan Zenon Chojnicki zaś - sędzia główny - jak zwykle był ostoją bezproblemowości pojedynków na szachownicach.

Galeria zdjęć: www.fmix.pl
Serwis turniejowy: www.chessarbiter.com