Citi Handlowy Mistrzostwa Polski Juniorów
w Szachach Szybkich i Szachach Błyskawicznych

Warszawa 30.07-01.08.11

Strona mistrzostw: www.mpj2011.eu

Relacja Winicjusza Drozdowskiego

Po raz drugi organizacją MPJ/PPJ w szachach szybkich i błyskawicznych zajął się Polski Związek Szachowy. Dyrektorem turnieju był Wiceprezes Zarządu PZSzach ds. Młodzieżowych Piotr Zieliński, jego zastępcą Skarbnik PZSzach Bogdan Jeżak, a sędzią głównym IA Zenon Chojnicki. Miejscem rozgrywek było tym razem Centrum Konferencyjno-Kongresowe przy PWSBiA na warszawskim Mokotowie. W porównaniu z ubiegłoroczną halą tenisową SGGW na Ursynowie postępem była wystarczająca liczba toalet, natomiast nadal można było narzekać na mało wydajną klimatyzację. Chociaż sponsorem strategicznym mistrzostw pozostał Citi Handlowy, spadła wartość nagród, jak również zniknęło stoisko banku. Szkoda, bo reklamowe parasole przydawałyby się bardzo w obliczu niedzielnego oberwania chmury w stolicy...

Turniej szachów szybkich we wszystkich grupach wiekowych rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, z tempem 25 minut na zawodnika + bonifikata 10 s za każdy wykonany ruch. Tę zmianę w stosunku do stosowanego poprzednio tempa P'30 można ocenić pozytywnie. Kontrowersyjną innowacją był natomiast regulamin rozgrywek w szachach błyskawicznych, wdrożony eksperymentalnie w grupach do lat 12, 14, 16 i 18. Rywalizowano w nich systemem szwajcarskim na dystansie 7 podwójnych rund (po jednej kolorem białym i czarnym), zaś ostatnia runda była pojedyncza. W ten sposób każdy zawodnik, chociaż rozegrał 15 partii, spotkał się jedynie z 8 przeciwnikami, co w zawodach rangi Mistrzostw Polski może wydawać się liczbą niewystarczającą. Tempo gry wynosiło 5 minut na zawodnika (bez dodawanego czasu). Z jeszcze mniejszą liczbą rywali mieli okazję skonfrontować się najmłodsi szachiści. W grupach do lat 8 i 10 rund było tylko 7, przy tempie 10 minut na zawodnika.

Województwo kujawsko-pomorskie reprezentowała spora grupa szachistów. Ze złotymi medalami wrócili ze stolicy Damian Śliwicki (szachy szybkie C14, komplet 9 pkt!), Kacper Drozdowski (szachy szybkie C16, 7.5 pkt) i Łukasz Licznerski (szachy błyskawiczne C16, 13 pkt). Dwa srebrne medale przywiozła Alicja Śliwicka (szachy szybkie i błyskawiczne D10, odpowiednio 7 i 6 pkt). Brązowe medale zdobyli Radosław Gajek (szachy błyskawiczne C14, 11 pkt) i Łukasz Licznerski (szachy szybkie C16, 7 pkt). Wysokie miejsca zajęli też: Damian Śliwicki (5. lokata w szachach błyskawicznych C14), Kacper Drozdowski (5. lokata w szachach błyskawicznych C16), Konrad Drozdowski (6. lokata w szachach błyskawicznych C12) i Tomasz Żebracki (7. lokata w szachach szybkich C14).