Feryjny turniej klasyfikacyjny

Toruń 11-12.02.11

Uczestnictwo w zawodach z zamiarem miłego spędzenia czasu oraz walki o uzyskanie wyższej kategorii szachowej zgłosiły organizatorowi – 23 osoby, 24 – Zofia Wodzyńska uzupełniła listę startową do parzystej liczby. Należy zaznaczyć, że wszyscy grali do ostatniej rundy a sędzia główny nie odnotował nawet regulaminowych spóźnień na rundy – co bardzo cieszy i chciałoby się pod tym względem więcej takich turniejów.

Wśród uczestników byli szachiści z Torunia, Bydgoszczy i po jednym ze Świecia, Golubia – Dobrzynia, Szubina, Lubicza, Radziejowa i Łubianki.

W tegorocznym turnieju organizatorzy dopuścili chętnych szachistów z posiadaną drugą kategorią lub wyższą (głównie opiekunów młodzieży). Do takich osób należał Przemek Szmidt (zwycięzca turnieju) który swoim rankingiem "mile wzbogacił" średnią rankingu powyższych zawodów.

Z walczących o główny cel – zdobycie normy na II kat. nie udało się zrealizować nikomu choć jeszcze w ostatniej rundzie niestety nieskutecznie walczył o nią ambitnie zawodnik Torfarmu-64 - Kacper Bykowski. Natomiast udało się potwierdzić trójce grającym normy na III kat. szachową. Zdobyli je wspomniany Kacper Bykowski, Gromosław Kroczka z Szubina oraz Konrad Marzec z OPP Toruń. W grupie zawodników nie posiadających kategorii szachowej, dwójka seniorów potwierdziła zdobycie norm na IV kategorie - Jarosław Kopaszewski oraz Stanisław Boiński obaj Torfarm-64 Toruń.

Dane szczegółowe są na stronie internetowej Chess Arbitra Pro – link:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2011/ti_433/

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem grających, rodziców oraz opiekunów dzieci - młodzieży i na pewno przyczyniły się do popularyzacji szachów. Turniej był sprawdzianem młodzieży przed MP Jun. jak i innymi rozgrywkami indywidualnymi oraz drużynowymi a starszych ze zdolnym 'planktonem kujawsko – pomorskich szachów'. Grając w turnieju testowano również swój sportowy charakter jak i umiejętności pokonania rówieśników jak i starszych od siebie szachistów. Przyjemność sędziowania w tym turnieju miał jako sędzia główny – Michał Wodzyński, w sprawach organizacyjnych oraz technicznych pomagał mu Tomasz Wodzyński.

Organizator zapewnił podczas turnieju bezpłatny poczęstunek kawą, herbatą, wodą mineralną oraz słodkościami. Każdego dnia dzięki uprzejmości pana Jarosława Grochowalskiego – właściciela piekarni z ul. Podmurnej 99, przybyli (uczestnicy, opiekunowie oraz organizatorzy) mogli poczęstować się ufundowanymi, smacznymi drożdżówkami. KSz. Torfarm-64 na podsumowaniu turnieju uhonorował dyplomami najlepszą turniejową szóstkę oraz trójkę juniorów do lat 10.

Sponsorami turnieju i fundatorami poszczególnych nagród (łączna wartość około 900 zł) byli:

• POZKAL Inowrocław (drukarnia i firma wydawnicza) – właściciel Tadeusz Chęsy
• Teatr "Baj Pomorski" ,
• Pan Rafał Stypułowski właściciel ekologicznej pralni "Ekopral" z ulicy Szumana 2,
• Pan Dariusz Lipiński – sklep "Emporium", ul. Piekary 28/1 – pamiątki toruńskie,
• Pani Anna Wodzyńska .

Wszyscy startujący w turnieju zostali nagrodzeni, co nie jest często widziane na turniejach. Nagrody były (w granicach 20-40 zł) i podzielone odpowiednio do wieku, by każdy uczestnik mile wspominał toruńskie zawody i z przyjemnością zawitał ponownie do grodu Kopernika by zagrać w turnieju szachowym organizowanym przez działaczy K.Sz. Torfarm-64 Toruń.

Obok wspomnianych bezpłatnych zimnych oraz ciepłych napojów, drożdżówek od sponsora organizator zabezpieczył w wyznaczonych godzinach płatny bufet z ciepłymi posiłkami – który zapewnił planową ciągłość turniejową.

Widząc celowość organizacji takich turniejów i radość z rywalizacji i walki o wyższe kategorie szachowe biorących w nim uczestników, działacze KSz. Torfarm-64 myślą o organizacji cyklu kilku turniejów klasyfikacyjnych (4-5) z walką o normy na kategorie szachowe jak i cenne nagrody rzeczowe.

Tomasz Wodzyński