Kujawsko-Pomorska Gimnazjada w szachach na rok szkolny 2010/11

Toruń 22.03.11

Zobacz galerię zdjęć
Serwis turniejowy: www.chessarbiter.com

Relacja Tomasza Wodzyńskiego

Tegoroczną Kujawsko – Pomorską Gimnazjadę Szkolnego Związku Sportowego w Szachach zorganizowano w auli SP nr 5 w Toruniu. Uważam, iż korzystanie (myślę z najlepszego – przestrzennego, jasnego i klimatyzowanego pomieszczenia, dodatkowo wyposażonego w idealne stoły do gry w szachy drużynowe) dodało splendoru jednemu z finałów wojewódzkich rozgrywek szkolnych w dyscyplinie szachy. Dodatkowym atutem wymienionej auli jest jej umiejscowienie w górnej części budynku – co daje ciszę i brak zapachów od przejeżdżających samochodów. Organizatorzy zapewnili z własnych środków bezpłatne ciepłe napoje, słodycze oraz dla każdego opiekuna – zupki "gorące kubki". Różne informacje m.in. "baner'" powitalny a na końcu wyniki drużynowe i indywidualne na szachownicach wyświetlane były na jednej ze ścian (ekranie) z rzutnika multimedialnego.

Turniej rozpoczął się od drobnego nieporozumienia, gdyż większość drużyn poinformowana była o rozpoczęciu turnieju o 9,00 a kilka o 10,00. Informacje były przekazywane faksami, mailami oraz pisemnie i gdzieś zaszła wymieniona pomyłka. Do finału wojewódzkiego zgłosiły się 22 drużyny z czego przybyło 20 (w tym jedna podwójna – podstawowa i rezerwy Gimnazjum nr 11 z Torunia) z terenu całego województwa Kujawsko - Pomorskiego. Zabrakło niestety drużyn z martwych punktów na mapie województwa w rozgrywkach klubowych oraz szkolnych (Wąbrzeźno, Jabłonowo Pom., Brodnica) jak i z pobliskich miejscowości okolic Torunia gdzie mamy zarejestrowane sekcje szachowe (Aleksandrów Kuj., Inowrocław i oddalonego Żnina). Na pewno cieszy coroczny udział tych samych szkolnych zespołów(wygrywające eliminacje rejonowe) i już dobrze znanych zarażonych szachami opiekunów szkolnych. Arbitrem głównym turnieju był sędzia klasy państwowej – Andrzej Michalski który bardzo sprawnie przeprowadził turniej. O ład na sali, obsługę wizualną i techniczną (nagłośnienie itp.), zabezpieczenie kulinarne oraz współpracę z opiekunami grup zadbałem osobiście.

Podobnie jak rok temu do walki przystąpiły drużyny amatorskie jak i mające w swoich składach komplety zawodników grających w klubach szachowych. Były to gimnazja z Rojewa, toruńskie Gimnazjum nr 11/dr A oraz bydgoskie Gimnazjum nr 50. Do rywalizacji o czołowe miejsce zaliczyć można było jeszcze Gimnazjum Akademickie z Torunia, mającego w swoim składzie na pierwszej szachownicy Kacpra Drozdowskiego. Zgodnie z przewidywaniami te właśnie drużyny rywalizowały o turniejowy prymat. Po trzeciej rundzie wyłonili się dwaj faworyci – Gimn. nr 50 z Bydgoszczy oraz toruńskie Gimn. nr 11/A. Tuż za nimi było GA z Torunia. Te trzy drużyny już od piątej rundy trzymały pewien dystans do pozostałych i wiadome było, że podobnie jak rok temu podzielą się miejscami na pudle. Swoje trzy szanse nie wykorzystało prowadzące przez większość turnieju Gimnazjum nr 11/A z Torunia. Fatalne "dwie wygrane partie" – dały niestety zera na tych męskich szachownicach w ważnych meczach. Niedosytem dla samego szachisty, pozostał też remis Damiana Śliwickiego w meczu z bydgoską 50 – pomimo, iż zawodnik ten zagrał dobry turniej zdobywając 6,5/7 punktów. Do ostatniego posunięcia w siódmej rundzie nie było wiadome czy w turnieju zwycięży toruńska jedenastka czy też bydgoska pięćdziesiątka. Jedenastka "niestety nie chciała wygrać turnieju" i pomimo wygranej tylko 3,5:0,5 bydgoszczan to torunianie nie wygrali 4:0 a tylko 3:1. Sukces odniosła i tytuł mistrza województwa K-P ostatecznie zdobyła drużyna 50 Gimnazjum z Bydgoszczy, wyprzedzając małym pół punktem Gimnazjum nr 11/A z Torunia. Drużyny te wyprzedziły dużym punktem trzecie w kolejności Gimnazjum Akademickie z Torunia. Dobrze zaprezentowały się zajmujące kolejne miejsca drużyny z Kijewa Królewskiego, Rojewa i Barcina. Dla mnie zaskoczeniem były dalsze miejsca drużyn z Grudziądza, Włocławka i reprezentującego Bydgoszcz zespołu 53 Gimnazjum w składach których grali pojedynczy juniorzy i juniorki KPZSzach.

Swoje szachownice wygrali z kompletem punktów sz.4 Zofia WODZYŃSKA – Gimn. 11/A Toruń oraz sz.1 Kacper DROZDOWSKI GA Toruń. Z 6,5 punktem na sz.2 Damian ŚLIWICKI – Gimn. 11/A Toruń i na sz.3 Szymon WOJNOWSKI – Gimn. 50 Bydgoszcz

Wyniki drużynowe, meczowe, indywidualne na szachownicach opublikowane są na stronie Chess Arbitra Pro.

Bezpośredni organizator mistrzostw – Kujawsko Pomorski Szkolny Związek Sportowy w Bydgoszczy ufundował trzy puchary oraz trzy komplety medali – po cztery dla szachistów składów podstawowych + piąty dla opiekuna. Wszystkie przybyłe drużyny otrzymały dyplomy. Kujawsko – Pomorski Związek Szachowy ufundował opiekunom pierwszych sześciu drużyn książkę Piotra Szybowicza – Królewska Gra. Ja swój otrzymany egzemplarz w imieniu KPZSzachu – obecnych A.Michalskiego i swoim, przekazałem obecnemu Mistrzowi Polski Juniorów do lat 16 – Kacprowi Drozdowskiemu. Drużyna 50 Gimnazjum z Bydgoszczy ma prawo reprezentować nasze województwo w Ogólnopolskiej Gimnazjadzie SZS. Przyszłoroczna Kujawsko – Pomorska Gimnazjada SZS w Szachach odbędzie się w Bydgoszczy dzięki tegorocznemu zwycięstwu bydgoskiej drużyny.