Finał Kujawsko-Pomorskich Drużynowych Mistrzostw
SZS Szkół Ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2010/2011

Bydgoszcz 07.03.11

Relacja Tomasza Wodzyńskiego

Sprawozdanie z finału Kujawsko-Pomorskich Drużynowych Mistrzostw SZS Szkół Ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2010/2011. Tegoroczny finał Kujawsko – Pomorskich Drużynowych Mistrzostw SZS Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się w siedzibie klubu EMDEK w Bydgoszczy przy ul. Leszczyńskiego 42. Ocenę organizacyjną pozostawiam samym uczestnikom turnieju.

Pozwolę sobie jedynie na opis wyników sportowych (niestety suchych – bez dokładnych składów) gdyż miałem obiecane przesłanie plików Swiss Perfecta w którym to programie był prowadzony turniej, spisu składów pierwszych trzech drużyn na podium oraz zdjęć z turnieju.

Turniej rozpoczął się od niemiłej wiadomości, iż jeden z wiozących młodzież samochód z Włocławka niestety miał wypadek. Na szczęście nikomu nic poważniejszego się nie stało, choć zdarzenie było bardzo groźne. Na dodatek wypadek miał miejsce w samym Włocławku i dzięki dobrej organizacji jadącego opiekuna udało się natychmiastowo ściągnąć drugi samochód. Dzięki udziałowi dwóch drużyn z Włocławka i po jednej ze Skępego oraz Dobrzynia nad Wisłą to wschodnia część Kujaw wraz z Ziemią Dobrzyńską była najliczniej reprezentowanym regionem naszego województwa. Łącznie w finale wojewódzkim wzięło udział 11 drużyn. Sędzią głównym był Andrzej Karpiński. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund i tempem 15 min. na zawodnika. Teoretycznym faworytem była dla mnie równa drużyna z IV LO w Toruniu która faktycznie nie zawiodła. Mając już pewne zwycięstwo, w ostatniej rundzie wystawiła skład rezerwowy zwyciężając również kolejny mecz i cały turniej bez straty punktu meczowego wygrywając w większości 4:0 lub 3:1. Drugą wybijającą się drużyną był zespół IX LO z Bydgoszczy który zajął zdecydowane drugie miejsce. O brąz do ostatniej rundy walczyły drużyny VIII i I LO w Bydgoszczy oraz X LO z Torunia. Ten ostatni sprawił lekki zawód mając w składzie dobrze grającą na męskiej szachownicy Izę Siergiej, na kobiecej Ewelinę Pardę oraz z gorszą skutecznością na szachownicy – przegrywającego na czas Michała Lewandowskiego. W ostateczności trzecie miejsce zajęło I LO z Bydgoszczy (o tym zadecydowały małe punkty). Wśród bydgoskich graczy można było dostrzec twarze Maii Raczyńskiej, Pauliny Musiałowskiej, Michała Majdzińskiego oraz kilku innych graczy bydgoskich klubów. Zwycięska drużyna IV LO reprezentowana była przez Kingę Warjan, Zbyszka Wińskiego, Mieszka i Michała Wodzyńskich oraz rezerwowych Agatę Felską, Michała Lemańczyka oraz Szymona Mrówczyńskiego. Opiekunem mistrzowskiej drużyny jest pani Małgorzata Petrowska.

Wszyscy otrzymali z rąk przedstawicielki ZM. SZS w Bydgoszczy oraz sędziego głównego dyplomy a trzy najlepsze drużyny puchary. Gracze składów podstawowych + opiekun otrzymali pamiątkowe medale. Ja miałem przyjemność reprezentowania KPZSzach który to nagrodził szóstkę opiekunów najlepszych drużyn oraz przedstawiciela SZS i sędziego książką autorstwa Piotra Szybowicza – Królewska Gra. Zwycięska drużyna z Torunia ma prawo reprezentowania województwa Kujawsko-Pomorskiego w finale Drużynowym MP Szkół w dniach 27-30.05.2011 w Karpaczu. Przedstawicielka SZS na koniec poinformowała, iż przyszłoroczny finał mistrzostw województwa w związku ze zwycięstwem toruńskiej drużyny odbędzie się właśnie w grodzie Kopernika.

Końcowe wyniki turnieju finałowego:

 1. IV LO Toruń                       1790   14   24
 2. IX LO Bydgoszcz                   1634   10   19
 3. I LO Bydgoszcz                    1472    8   16
 4. VIII LO Bydgoszcz                 1367    8   15
 5. X LO Toruń                        1602    8   15
 6. II LO Grudziądz                   1190    7   13.5
 7. III LO Włocławek                  1062    6   12.5
 8. ZSz Ogólnokształcących Chełmno    1000    6   12.5
 9. ZSz Elektronicznych Włocław       1350    6   12
10. ZSz Skępe                         1000    3    6.5
11. ZSz Dobrzyń nad Wisłą             1000    1    7