Międzywojewódzkie Mistrzostwa PO-KP

Sztutowo 15-22.10.11

Szczegółowe wyniki: www.chessarbiter.com

Relacja Andrzeja Karpińskiego

Eliminacje do Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorek na rok 2012, czyli tzw. Makroregion, zostały w tym roku przeprowadzone przez Pomorski Związek Szachowy. Organizator wybrał ośrodek "Baron" w Sztutowie i w cenie 55 zł za tzw. osobodzień zapewnił uczestnikom zawodów, trenerom i rodzicom doskonałe warunki pobytu. Eleganckie pokoje, wyśmienite wyżywienie, przestronne sale do gry i standardowy sprzęt szachowy spowodowały, że tygodniowy pobyt w tej nadmorskiej miejscowości mile będzie wspominany. Na usta ciśnie się pytanie: według jakich dziwacznych kryteriów P. Z. Szach. przyznaje organizację lig seniorskich i juniorskich, finały Mistrzostw Polski dzieci, w których płaci się znacznie więcej za przeciętny standard pobytu? Jeśli bowiem przyjmie się zasadę, w myśl której, zawody szachowe dla dzieci i młodzieży nie mają być źródłem dochodu dla organizatorów, to ekipa pod wodzą Marka Ulanowskiego (wraz z Marianem Wodzisławskim, Tadeuszem Wojszkunem i Tomaszem Kempińskim) może być wzorem do naśladowania.

Zawody rozegrano w 9 grupach, bowiem w turnieju dziewcząt do 17 lat zgłosiła się tylko jedna zawodniczka z woj. Pomorskiego. Mizerną frekwencją cieszył się turniej juniorek do 15 lat, w których zagrało 5 dziewcząt. Nasz okręg w finale 2012 reprezentować będą: Zuzanna Szcześniak (Rotmistrz) i Karolina Dembińska (Emdek), które zajęły ostatnie dwa miejsca. Nie lepiej było w turnieju juniorek do lat 13, w którym udział wzięło sześć dziewcząt. Na osłodę pozostał nam awans Oliwii Skorupy z Rotmistrza. Niska frekwencja w najstarszych grupach wiekowych zastanawia od lat. Wydaje się, że prawdziwe skądinąd jest stwierdzenie: jeśli szachistka - juniorka grać będzie do 18 roku życia, prawdopodobnie "zostanie przy szachach", niezależnie od poziomu i częstotliwości gry w turniejach.

W grupie D-11 honor Kujawsko-Pomorskiego uratowała Zuzanna Borkowska z Emdeku, która zajęła drugą lokatę. Pechowo odpadła E. Gudell z MDK 1 zajmując miejsce piąte "słabszym Bucholzem".

W najmłodszej grupie juniorek, D-9, awans wywalczyły Kinga Młotkowska i Magdalena Błocińska (obie z MDK 1).

Ciekawy turniej rozegrali juniorzy najstarsi: grali od soboty do wtorku, po czym mieli przerwę do piątku, by ponownie zasiąść do szachownicy w sobotę! Okazało się, że trzech zawodników Pomorskiego uzyskało zgodę szachisty UKS-MDK 5 Mateusza Proczka na naukę w swoich szkołach Trójmiasta. Oczywiście, przy czterech startujących szachistach wszyscy uzyskali awans do M. Polski 2012.

Wśród 15-latków dominacja juniorów z K. P. Z. Szach. była przytłaczająca: pierwsze osiem pozycji opanowali nasi juniorzy, ale awans przypadł Tomaszowi Żebrackiemu (UKS-MDK 5), Damianowi Śliwickiemu, Tomaszowi Czarkowskiemu i Szymonowi Zwara (cała trójka z OPP Toruń).

Najliczniejszym okazał się turniej chłopców do 13 lat. Pewnie wygrał Marcin Mątewski (Emdek), ale awansowali także Szymon Wiśniewski (MDK 1) i Kacper Czaczyk (Baszta Żnin).

W grupie juniorów do 11 lat wygrał Michał Karpus (Rotmistrz), a czwartą lokatę dającą awans zajął Radosław Tamoń (OPP Toruń).

Wśród najmłodszych szachistów (C-9) awans zapewnili sobie: zwycięzca Borys Paliwoda (Baszta) oraz Piotr Kowalski (Kopernik Grudziądz) i Mikołaj Włoch (MDK 1).

Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy reprezentowało 52 juniorów i juniorek. Do finałów Mistrzostw Polski 2012 z rozgrywek Makroregionu, z woj. Kujawsko-Pomorskiego i z Pomorskiego zakwalifikowało się po 19 osób.

Opiekę trenerską podczas zawodów w Sztutowie pełnili: G. Sankiewicz, W. Strzemkowski, M. Mazalon, P. Jaroch, P. Szybowicz, J. Śniadecki, S. Kraiński, A. Karpiński, P. Szmidt i P. Kuchnio.