Memoriału Szachowy im. Profesora Romana Mariana Bugalskiego

Bydgoszcz 11-12.06.11

Artykuł o prof. Bugalskim
Informacje organizatorów
Serwis turniejowy
Galeria zdjęć Profesora oraz z turnieju

Relacja Dawida Ziółkowskiego

11-12 czerwca odbył się w Bydgoszczy turniej szczególny, poświęcony wspaniałemu człowiekowi i wybitnemu lekarzowi – prof. Romanowi Marianowi Bugalskiemu. Nie każdy wie, że człowiek ten był nie tylko wybitnym specjalistą z dziedziny mikrobiologii, ale też ogromnym pasjonatem i entuzjastą szachów. Ci zaś, którzy go znali, wiedzą, że pomimo całej swojej wiedzy i osiągnięć, zawsze pozostawał ciepłym, serdecznym człowiekiem, otwartym na świat i ludzi, gotowym nieść pomoc i traktującym z jednakowym szacunkiem każdego człowieka, z którym się zetknął. Nie chciałbym tu nakreślać bogatej i nieprzeciętnej sylwetki i biografii Profesora, gdyż ktoś zrobił to już bardzo dobrze gdzie indziej – odsyłam tylko do załączników do niniejszej relacji i zachęcam gorąco aby się z nimi zapoznać.

Organizatorzy imprezy, członkowie Bydgoskiej Izby Lekarskiej oraz Parafialnego Klubu Sportowego „Leśny” Bydgoszcz, szczególnie zaś dr Maciej Borowiecki, niegdyś przewodniczący Bydgoskiej Izby Lekarskiej, oraz znany już w naszym mieście organizator imprez szachowych – Kazimierz Jurkiewicz – zadbali, aby warunki do gry były rzeczywiście komfortowe, a zawodnicy mogli skupić się wyłącznie na rywalizacji. Grano w dwóch przestronnych, wyposażonych w klimatyzację salach. W jednej z nich znajdowały się ekrany LCD, umożliwiające wyświetlanie kojarzeń i wyników na żywo. Dostępne były napoje i słodycze, zaś dla sędziów wygodne stanowiska, dostęp do Internetu i mikrofony bezprzewodowe. Ilość rund wynosiła 7, a tempo gry – 60 minut dla zawodnika na całą partię. Atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe były kolejnymi atutami, które w mojej ocenie zachęciły do udziału w turnieju prawie 50 uczestników.

Wśród nich prawdziwie niepokonaną okazała się faworytka turnieju, legitymująca się rankingiem ELO 1991 pkt., Renata Bursa (reprezentująca PKS „Wiatrak” Bydgoszcz). Grając spokojnie i dokładnie każdą partię, osiągnęła fenomenalny wynik 7 pkt. z 7 partii. Zwyciężyła w obydwu prowadzonych w turnieju klasyfikacjach – ogólnej i prowadzonej wśród pracowników służby zdrowia. W jej ręce trafiły 2 puchary i medale, w tym rzadko spotykany puchar przechodni dla zwycięzcy turnieju. Drugie miejsce przypadło również „medykowi” – Maciejowi Kiełbratowskiemu (LKSz „Caissa” Lubsko) , który zakończył turniej z dorobkiem 6 pkt. Po 5 pkt. zdobyło aż 7 zawodników, z nich zaś najlepsza wg punktacji dodatkowej była ambitna , zaledwie 11-letnia szachistka – Julia Humin (Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bydgoszczy). Trzecim zaś w kategorii pracowników służby zdrowia okazał się Robert Adamek z Poznania. Na zawodników oprócz pucharów i medali czekały piękne nagrody pieniężne i rzeczowe.

Ośmioro zawodników zdobyło wyższe kategorie szachowe:

II – Zuzanna Borkowska (MKS „EMDEK” Bydgoszcz)
III – Jerzy Bieniak, Waldemar Pietrzak, Jakub Kaprykowski (niestowarzyszeni), Artur Radko (MKS „EMDEK” Bydgoszcz) oraz Violetta Smykowska (niestowarzyszona)
IV – Kazimierz Sobień oraz wymieniony na wstępie pomysłodawca imprezy – dr Maciej Borowiecki (niestowarzyszeni).

Pozostałe, dokładne wyniki znaleźć można w załączniku do relacji.

Warto zaznaczyć, że turniej połączył pokolenia. Na salach gry można było się spotkać z ogromną rozpiętością wiekową zawodników – najmłodsi (dla których przygotowane zostały specjalne nagrody) mieli 8 lat, a najstarsi – ponad 70. Atmosfera była życzliwa, w duchu fair play, konflikty zaś nieliczne. Ucieszyła wyjątkowo mała liczba partii remisowych i duża tych, które grane były do samego końca.

Na oficjalnym zakończeniu imprezy, organizatorzy zapewnili, że memoriał prof. Bugalskiego nie będzie jednorazowym wydarzeniem oraz, że dołożą starań, aby w jeszcze lepszej formie i liczniejszej obsadzie odbył się w roku 2012.

Sędzią głównym był autor relacji, a pomagali mu Paweł Jaroch (sędzia klasy państwowej) oraz Karol Jaroch (sędzia klasy trzeciej).