Puchar Polski Juniorów do lat 10
Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 12

Mielno-Unieście 19-26.03.11

Strona mistrzostw (zdjęcia, wyniki, partie itp.): www.mp2011.oz.pl

Relacja Pawła Jarocha

W dniach od 19 do 26 marca 2011 roku odbyły się w Mielnie - Unieściu zawody mistrzowskie w grupach wiekowych do lat 10 i 12 (osobno chłopcy i dziewczynki) w ośrodku "Bałtyk". Turniej zgromadził 206 dzieci z całej Polski, które grały systemem szwajcarskim na dystansie skróconym (9 rund) niż to było w latach ubiegłych. Czas na rozegranie całej partii wynosił 90 minut + 30 sekund na każde posunięcie. Sędzią głównym zawodów był Witalis Sapis, a dyrektorem turnieju niestrudzony Marian Kanarek, który dbał przez cały turniej o dobro wszystkich przybyłych ekip. Podczas każdej rundy były dostępne słodkości i napoje. Organizator (Hetman Koszalin) zapewnił imprezy towarzyszące: symultany z Kasią Adamowicz, Marcelem Kanarkiem i Pawłem Weichholdem, ognisko i turniej szachów błyskawicznych. Na bieżąco była prowadzona strona mistrzostw, na której zamieszczano m.in. zdjęcia, partie, aktualne wyniki i dziennik mistrzostw prowadzony przez Winicjusza Drozdowskiego. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy dyplom, pierwszych sześć miejsc nagrody finansowe (za I miejsca – puchary, I-III - medale), a do 10 miejsca były rozdawane nagrody rzeczowe. Na zakończeniu były rozdane nagrody rzeczowe dla najmłodszej dziewczynki i chłopca, a za najładniejsze partię w każdej grupie wiekowej nagrody finansowe. W grupie C-12 najładniejszą partię rozegrał "nasz" zawodnik – Konrad Drozdowski za partię z Igorem Janikiem. Uroczystego zamknięcia Pucharu Polski do lat 10 dokonał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Andrzej Jakubowski, z kolei Mistrzostw Polski do lat 12 Prezydent Miasta Koszalina Pan Piotr Jedliński. Pani Wójt Gminy Mielno – Olga Roszak-Pezała zaprosiła do powrotu na ziemię Mieleńską, a Pan Marian Kanarek na turnieje organizowane w wakacje przez Hetmana Koszalin (Wakacje z Szachami, Perła Bałtyku, Memoriał Kochana, Szachy Rodzinne).

Wyniki sportowe

Ogólnie rzecz biorąc, to zawodnicy z naszego województwa wypadli przyzwoicie (zagrało 12 osób), choć w szczególności w grupie do lat 10 chłopców i do lat 12 dziewczynek wyniki mogłyby być troszkę lepsze. Część z tych zawodników była jednak pierwszy raz na finałach i ich występ można usprawiedliwić, choć po bardzo dobrym starcie Gracjana Kozakiewicza, który po 6 rundzie znajdował się w czołówce, można było przypuszczać, że utrzyma się w 10-tce, to porażki w trzech ostatnich rundach zepchnęły zawodnika UKS MDK nr 1 do trzeciej dziesiątki. Pragnę tutaj podkreślić, że bez systematycznej pracy i startów w turniejach nasi zawodnicy nie będą mieli wyników na takich imprezach, bo inaczej nie da.

Każda z grup miała swoich faworytów i właściwie nie było niespodzianek. Dla nas najważniejszą informacją była wiadomość o zdobyciu srebrnego medalu przez Alicję Śliwicką z UKS OPP Toruń. Alicja cały turniej grała bardzo równo, poniosła tylko porażkę z mistrzynią a później zanotowała jeden remis i pewnie zajęła drugie miejsce. Mistrzostwa za udane może również uznać Artur Marchlewicz z UKS MDK nr 1 Bydgoszcz. Buchholz bywa jednak złośliwy, gdyż po ósmej rundzie Artur znajdował się na 4 pozycji, a wygrana partia (zresztą bardzo ładna) w IX rundzie z Konradem Drozdowskim "zepchnęła" go na 5 miejsce. Mistrz w grupie C-12 miał sporo szczęścia w zdobyciu tytułu, ale ponoć szczęście sprzyja lepszym. Poniżej dwie niewykorzystane sytuacje przez jego przeciwników.

Winiarski Mikołaj – Juliusz Pham (remis)
czarne zaczynają i wygrywają


Paweł Fukowski – Winiarski Mikołaj (0-1)
białe zaczynają i wygrywają

Najładniejsza partia w grupie C-12
Janik Igor – Drozdowski Konrad 0-1

Ładna partia w grupie C-12
Marchlewicz Artur – Drozdowski Konrad 1-0

Wyniki końcowe

D-10 (55 uczestniczek)

 1. Zofia Frej            MUKS MDK Śródmieście Wrocław    9
 2. Alicja Śliwicka       UKS OPP Toruń                   7,5
 3. Agata Dwilewicz       KSz Polonia Wrocław             6,5
 …
33. Emilia Gudell         UKS MDK nr 1 Bydgoszcz          4,5
43. Emilia Szymańska      UKS MDK nr 1 Bydgoszcz          3,5

D-12 (49 uczestniczek)

 1. Veronika Gazikova     KSz Silesia Racibórz            7,5
 2. Martyna Konopacka     MKSz Rybnik                     7
 3. Oliwia Kiołbasa       LKS Augustovia Augustów         6,5
 …
37. Oliwia Skorupa        UKS Rotmistrz Grudziądz         4
43. Zuzanna Borkowska     MKS Emdek Bydgoszcz             3

C-10 (54 uczestników)

 1. Igor Szymanowski      UKS Drapol-Jantar Pruszcz Gd.   7
 2. Radosław Psyk         KSz Piątka Skierniewice         7
 3. Igor Kowalski         MKS Polonia Warszawa            7
 …
29. Gracjan Kozakiewicz   UKS MDK nr 1 Bydgoszcz          4
44. Maciej Błociński      UKS MDK nr 1 Bydgoszcz          3,5
46. Michał Mroziński      LKS Promień Kowalewo Pom.       3
51. Kacper Jarzębowski    OSiR Golub-Dobrzyń              3

C-12 (48 uczestników)

 1. Mikołaj Winiarski     UKS Szachylice Chylice          7,5
 2. Juliusz Pham          SKF Korsarz Gdynia              7
 3. Michał Wiśniewski     PUKS Rodło Opole                6,5
 …
 5. Artur Marchlewicz     UKS MDK nr 1 Bydgoszcz          6,5
18. Konrad Drozdowski     PKS Wiatrak Bydgoszcz           5
29. Wasyl Badyra          KSz Gambit Świecie              4

Poniżej dwa zdjęcia z dekoracji medalistek w grupie D10, nadesłane przez Barbarę Śliwicką