Mistrzostwa KPZSzach Przedszkolaków

Toruń 16.04.11

Relacja Pawła Pawłowskiego

W dniu 16.04.2011 r. w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” w Toruniu (Rynek Staromiejski 7), odbyły się Mistrzostwa Regionu Kujawsko-Pomorskiego Przedszkolaków. Organizatorem był Uczniowski Klub Szachowy „Ognisko Pracy Pozaszkolnej Toruń” wspólnie z wyżej wymienioną placówką oświatową. Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Torunia oraz ufundowaniu przez KPZSzach dwóch pucharów i sześciu medali (3 – dla najlepszych dziewcząt i 3 – dla najlepszych chłopców).

W mistrzostwach mogły uczestniczyć dzieci urodzone w roku 2004 i młodsze z terenu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Turniej został rozegrany na dystansie 7 rund, systemem szwajcarskim, z tempem 20 minut dla każdego zawodnika. Mistrzostwa przeprowadzono w jednej grupie, z zastosowaniem oddzielnej klasyfikacji dla dziewcząt. W mistrzostwach udział wzięło 28 uczestników (25 chłopców i 3 dziewczynki).

Zawodnicy i zawodniczki przybyli z rodzicami i opiekunami z kilku miast regionu:
- Wielka Łąka – 1 uczestnik

Mistrzostwa wygrał w sposób pewny i zdecydowany zawodnik Hubert Wamka z SP nr 46 w Bydgoszczy, zdobywając 7 punktów. Obserwując grę tego młodego szachisty, można wywnioskować, że rośnie talent na miarę Kacpra Drozdowskiego. Drugie miejsce zajął Adam Lewandowski z Przedszkola „Leśny Ludek” Toruń, zdobywając 5,5 punktu. Trzecie miejsce zajął Adam Stankowski z Przedszkola nr 32 Włocławek, zdobywając 5 punktów. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Julia Stanowska z Przedszkola nr 32 Włocławek – zdobywając 4 punkty. Drugie miejsce zajęła Kornelia Usarzewicz z Przedszkola „Flisaczek” Toruń – zdobywając 3 punkty a trzecie Nina Stapf – również z Przedszkola „Flisaczek” Toruń – zdobywając 2 punkty. Znakomicie spisał się Wiktor Wiśniewski z Przedszkola „Donald” w Nakle (urodzony 27.03.2007 r.), który zdobył 3 punkty i zajął 15 miejsce. Sędzią głównym zawodów był Paweł Pawłowski przy asyście sędziego Krzysztofa Woźniaka. Obsługę komputerową turnieju prowadził Andrzej Harasimowicz, natomiast opiekę wychowawczą nad dziećmi sprawowała Pani Jolanta Stawara – nauczycielka z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” w Toruniu.

Na zakończenie mistrzostw wszystkie dzieci zostały wyróżnione dyplomami i medalami. Trzech najlepszych chłopców i trzy najlepsze dziewczynki wyróżniono medalami i pucharami. Wcześniej, w trakcie turnieju dzieci otrzymały pierniki o nazwie „Zabytki Torunia” oraz sok pitny. Zawody przebiegały w sportowej i przyjacielskiej atmosferze.