Żywe Szachy na pikniku Festiwalu Nauki w Bydgoszczy

Bydgoszcz 25.05.11

Zobacz galerię zdjęć autorstwa Ulricha Jahra
Przebieg partii

Relacja Ulricha Jahra

W dniu 25 maja br. rozpoczął się w Bydgoszczy Festiwal Nauki, a na otwarciu tej imprezy został zorganizowany na obiektach Telewizji piknik, w ramach którego odbyły się pokazowe partie szachowe, demonstrowane na wielkiej (6 × 6 m) szachownicy. Żywymi figurami byli studenci WSG w Bydgoszczy, a pionkami dzieci z klasy szachowej MDK Nr 1, kierowanej przez Piotra SZYBOWICZA. Partie szachowe rozgrywali rektorzy bydgoskich uczelni; Józef KUBIN UKW i Kazimierz MARCINIAK WSG. Obydwaj mieli asystentów, których mogli się radzić przy obmyślaniu posunięć.

Partie były rozgrywane z czasem po 5 minut na partię plus 15 sekund na każde posunięcie, a po 40 posunięciach gra była przerwana i poddana ocenie sędziowskiej.

Pokaz rozpoczęli asystenci rektorów; Edyta WESOŁOWSKA WSG i Bartłomiej KARPIŃSKI UKW. Po emocjonującej grze i przy komplecie widzów zwyciężyła Edyta. W tym czasie żywe bierki na planszy z powodzeniem docierały się do czekającej ich prawdziwej walki dwóch rektorów. Zabite bierki z szachownicy wynosiła ekipa sanitarna studentów WSG.

Po krótkiej przerwie do gry przystąpili rektorzy. Białe bierki wylosował rektor UKW wysuwając pionka na pole e4, czarne odpowiedziały pionem na d5, charakterystycznym ruchem partii skandynawskiej. Potem gra przybrała formę nieregularnej partii, a zapis jest przedstawiony poniżej. Po wykonaniu 40 posunięć, zgodnie z regulaminem, partia została przerwana w końcówce figurowej z trzema pionkami przewagi czarnych i one zostały uznane za zwycięzcę.

Rektorzy wyrazili zgodę na rozegranie rewanżowej partii, również przy udziale żywych bierek. Druga partia zakończyła się, po serii wymian, remisem w końcówce pionowej.

Zwycięzca otrzymał w prezencie okazały tort, po wręczeniu którego od razu zaprosił przeciwnika, asystentów, organizatorów i sędziów na wspólną konsumpcję, przy której w wzajemnie gratulowano sobie sukcesów i deklarowano powtórzenie imprezy za rok.

Sędzią meczu był Ulrich JAHR, asystował przy ustawianiu i przesuwaniu żywych bierek Andrzej KARPIŃSKI. Migawki z pokazu szachowego pokazała Regionalna Telewizja Polska w Bydgoszczy.