3. zebranie Zarządu KPZSzach
Sępólno 27.06.99

Na trzecie posiedzenie Zarządu KPZSzach przybyło 9 członków Zarządu: Ulrich JAHR Andrzej KARPIŃSKI, Cezary KOZŁOWSKI, Lidia TURCZYNOWICZ, Hieronim DYRKA, Bogdan WODYŃSKI, Maria MICHALSKA, Grzegorz SANKIEWICZ i Zbigniew KUBICKI, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Janusz AUGUSTOWSKI oraz zaproszeni goście: Józef BIAŁKOWSKI (Więcbork), Henryk TRZEBIATOWSKI (Zryw Dąbrówka), Andrzej MICHALSKI (MKSz Toruń) i Edward TURCZYNOWICZ.

Tematem posiedzenia było omówienie stanu finansów Związku, organizacja Kolegium Sędziów KPZSzach, organizacja Mistrzostw Regionu Dzieci i Młodzieży w Grudziądzu, aktualizacja ewidencji, losowanie DMR seniorów, realizacja programu szkolenia, wnioski do kalendarza sportowego na I półrocze 2000, propozycje przyjęcia organizacji zawodów centralnych i sprawy różne.

Bogdan WODYŃSKI przedstawił klub MLKS Krajna w Sępólnie, którego jest prezesem. Klub liczy sześć sekcji: piłkarze posiadają 3 drużyny, grają w V lidze, lekkoatleci uzyskują bardzo dobre rezultaty w konkurencjach indywidualnych, ale nie występują w lidze państwowej, szachiści grają w lidze okręgowej, tenisiści stołowi posiadają dwie drużyny i również występują w lidze okręgowej, zawodnicy w podnoszeniu ciężarów występują w III lidze, żeglarze odnoszą sukcesy głównie w klasie KADET. Klub posiada stadion piłkarski z bieżnią lekkoatletyczną, siłownię, saunę, hotel, restaurację i jadłodajnię, bungalowy, przystań kajakową i żeglarską. W 1992 r odbyły się na stadionie Krajny Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich BARCELONA ’92. Przy tej okazji przypomniał, że takie Igrzyska Sportowców Wiejskich SYDNEY 2000 odbędą się w przyszłym roku w Świeciu n/W.

Ulrich Jahr przedstawił sytuację organizacyjno finansową Związku. W trakcie załatwiania jest już tylko rejestracja w Izbie Skarbowej. Cezary KOZŁOWSKI odwiedził Sejmik Samorządowy w Toruniu, gdzie zapewniono go, że pierwsza część planowanej na 1999 r dotacji dla KPZSzach (1000 zł) została już przekazana. Jednak mija półrocze a całoroczna dotacja ma wynosić 4000 zł. Hieronim DYRKA przekazał, że na koncie znajduje się obecnie 1265 zł, ale pieniądze te zostaną rozdysponowane na zaległe wypłaty diet sędziowskich, licencje dla PZSzach oraz delegacji działaczy na posiedzenie w Sępólnie. 7 klubów zalega jeszcze z opłatą składki członkowskiej za 1999 r. Są to: LZS Forteca Pakość, Gopło Kruszwica, LZS Kruszwica, Myśliwiec Gostycyn, Magnus Włocławek, Merkury Brodnica i Stal Grudziądz. Ten ostatni klub uległ likwidacji i zostanie skreślony z ewidencji KPZSzach. Klub posiada sprzęt będący własnością OZSzach Toruń. Uzgodniono, że sprzęt szachowy ze Stali Grudziądz powinien być przekazany do UKS Kopernik w Grudziądzu. Związek zakończył zbieranie licencji zawodniczych na 1999 r. Ogółem licencje wykupiło 250 zawodników, wpływy z tego tytułu wyniosły 3210 złotych, z czego połowę należności trzeba odprowadzić do PZSzach.

Kolegium Sędziów KPZSzach składa się z trzech osób. Są to Bogdan WODYŃSKI, Andrzej MICHALSKI i Janusz AUGUSTOWSKI. Kolegium nie uporządkowało jeszcze całej ewidencji sędziów Regionu. Tylko kilku sędziów klas centralnych wykupiło licencje sędziowskie w PZSzach (ostatnio taką otrzymał Janusz AUGUSTOWSKI). Z sędziów klasy drugiej tylko trzy osoby wykupiły licencję na 1999 r. Zarząd KPZSzach przyjął do wiadomości, że w rozgrywkach drużynowych sezonu 1999/2000 sędziowie w III lidze i lidze okręgowej muszą posiadać licencje, które można wykupić u Kol. Bogdana WODYŃSKIEGO. Jeśli takich nie będą posiadać, Kolegium Sędziów będzie delegować na mecze sędziów zamiejscowych, co wiąże się dla klubu gospodarza meczu z dodatkowymi kosztami delegacji i diet sędziowskich. W dniach 1 - 4 września br w Sępólnie odbędzie się centralny kurs sędziowski, na którym będzie można zdobyć również klasę okręgową. Kolegium KPZSzach zachęca sędziów naszego Regionu do zgłaszania się na ten kurs, gdyż w tym roku jest wyjątkowa okazja wyszkolenia na kursie centralnym organizowanym w naszym regionie.

Mistrzostwa Regionu Juniorów w Grudziądzu zostały skrócone do 5 dni i odbędą się w dniach 11 - 15 września br w Grudziądzu. Koszt osobodnia wynosi 30 zł. Organizatorem zawodów jest Grzegorz SANKIEWICZ. W pierwszym terminie nie wpłynęło żadne zgłoszenie uczestnictwa mimo, że kluby awizują wysłanie ponad 100 zawodników i zawodniczek. Zarząd podjął decyzję o przedłużeniu terminu zgłoszeń do dnia 31 lipca br. Telefon do Grzegorza SANKIEWICZA — 0-56 64 32 501 lub 64 32 803. Zebrani zastanawiali się nad organizacją mistrzostw makroregionalnych w październiku 1999. Zalecono podjęcie starań o przyjęcie organizacji w naszym regionie oraz uściślenia liczby awansujących z rozgrywek okręgowych do makroregionu.

Kończy się aktualizacja ewidencji zawodników naszego Regionu. Do tej pory jest wykonane ponad 3/4 pracy. Większość klubów ma całkowicie uzgodnioną ewidencję, inne jak MKSz Toruń, Drwęca Golub-Dobrzyń czy MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz złożyły karty zgłoszeniowe zawodników. Brak uzgodnień ewidencji jest już tylko w kilku klubach. Są to Merkury Brodnica, Pionek Chełmno, MKS Chełmża, Magnus Włocławek i Tor Laskowice Pom. Natomiast w dwóch klubach z Kruszwicy kilku zawodników posiada podwójne zgłoszenia. Jeśli Gopło i LZS Kruszwica nie dojdą do porozumienia, kto w jakim klubie występuje Komisja KPZSzach wpisze zawodników według ostatnio wypełnionych kart ewidencyjnych.

Zarząd KPZSzach dokonał losowania numerów startowych Drużynowych Mistrzostw Regionu na 1999/2000 r w III lidze i Ligach Okręgowych. W III lidze zespoły z miejscowości przygranicznych otrzymały numery 4-8, aby wyjazdy (i dojazdy) były możliwie najmniej uciążliwe. Zespół Merkury Brodnica został rozlosowany warunkowo. Klub ten posiada zaległości finansowe oraz nie ma uzupełnionej ewidencji zawodniczej. Jeśli sprawy te nie będą uregulowane w ciągu najbliższego czasu, klub Merkury nie będzie mógł występować w lidze, a w jego miejsce wejdzie zespół rezerwowy.

Numery startowe w III lidze są następujące: 1. KSz Torfarm 64 Toruń, 2. MKS Chełmża, 3. KSz Gambit Świecie, 4. MLKS MOS Żnin, 5. MKS Zryw Włocławek, 6. (KSz Merkury Brodnica), 7. MLKS Gopło Kruszwica lub Wisła Nowe, 8. LZS Zryw Dąbrówka, 9. MKS EMDEK Bydgoszcz, 10. KS Apator Toruń, 11. BKS Chemik Bydgoszcz, 12. MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz lub MLKS Solec Kuj. (jeśli obydwa zespoły z nr 12 uzyskają uprawnienia gry w III lidze, pierwszeństwo do tego numeru ma MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz).

Liga Okręgowa została podzielona na grupę wschodnią i zachodnią. Numery w grupie wschodniej zostały wylosowane następująco: 1. MKSz Toruń, 2. MLKS Wisła II Nowe, 3. UKS Kopernik Grudziądz, 4. MKS Drwęca Golub-Dobrzyń, 5. MLKS Unia Gniewkowo (lub Promień Kowalewo Pom.), 6. KS Pionek Chełmno. Grupa zachodnia: 1. MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz lub GKS Myśliwiec Gostycyn, 2. MLKS Krajna Sępólno Kraj., 3. BTSz Centrum Bydgoszcz, 4. MLKS Gopło Kruszwica lub MLKS Unia Gniewkowo, 5. LZS Kruszwica, 6. LZS Wieża Więcbork. Zespół LZS Kruszwica zalega z opłatami karnymi. Jeśli nie zostanie to uregulowane w najbliższych dniach, klub ten nie wystąpi w Lidze Okręgowej, a w jego miejsce grać będzie drużyna rezerwowa. W przypadku konieczności powiększenia Ligi Okręgowej, w związku z degradacją drużyn z II ligi, drużyny te będą otrzymywać nr 7 w grupie.

Wpisowe do rozgrywek drużynowych w wysokości 200 zł (III liga) lub 150 zł (Liga Okręgowa) kluby są zobowiązane wpłacać w terminie do 30 września br.

Klasa A zostanie podzielona na grupy terytorialne dopiero po ostatecznym uzupełnieniu składu Ligi Okręgowej, co nastąpi do końca września br. Do tego czasu powinny wpłynąć wszystkie zgłoszenia zespołów do Drużynowych Mistrzostw Regionu w sezonie 1999/2000, wraz z podaniem składów drużyn oraz nazwisk sędziów meczów.

Realizację programu szkolenia młodzieży omówił Andrzej KARPIŃSKI. Nie odbyło się planowane szkolenie w Żninie, z powodu braku zgłoszeń. Obecnie na zawodach w Sępólnie Kraj. odbywa się pierwszy obóz szkoleniowy. Drugi obóz odbędzie się podczas zawodów juniorów w Grudziądzu (wrzesień), trzecia tura jest planowana w pow. golubsko-dobrzyńskim w IV kwartale br.

Zarząd rozpatrzył wnioski do kalendarza sportowego na pierwsze półrocze 2000 r. Rozdzielono następujące miejsca organizacji zawodów:

Błyskawiczne Mistrzostwa Regionu – Włocławek, Mistrzostwa Regionu Szkół Podstawowych i Gimnazjów – Toruń, Mistrzostwa Przedszkolaków – Centrum Bydgoszcz, Mistrzostwa Regionu Juniorów w szachach szybkich – Toruń, Indywidualne Mistrzostwa Regionu Kobiet i Mężczyzn – Sępólno. Pierwsza wersja kalendarza sportowego KPZSzach na półrocze 2000 r jest załączona do komunikatu.

Zarząd KPZSzach rozważał możliwość przyjęcia organizacji zawodów centralnych w 2000 r. Wstępnie przyjęto propozycję Błyskawicznych Mistrzostw Polski w Bydgoszczy (1-3 maja) oraz rozgrywek II ligi szachowej we wrześniu (Świecie lub Bydgoszcz). Wnioski w tej sprawie powinny wpłynąć do połowy lipca. Związek musi wystąpić do PZSzach najdalej do końca lipca.

W sprawach różnych zebrani rozważali organizację I Festiwalu Szachowego w Bydgoszczy, który ma się rozpocząć za kilka dni, organizowany przez Fundację Wspierania Inicjatyw Regionalnych ze Świdnicy. Fundacja ta nie utrzymuje kontaktu z KPZSzach (nie licząc nadesłanej ulotki z programem zawodów). Zarząd ustosunkuje się do takiej współpracy na następnym posiedzeniu, które odbędzie się w dniu 12 września w Grudziądzu.

Na zakończenie rozpatrzono wniosek o nadawaniu niższych kategorii (do III włącznie) szachistom bez przynależności klubowej. Zawodnik niezrzeszony może występować w zawodach indywidualnych, w których może uzyskać kategorię szachową. Opłata za nadanie takiej kategorii wynosi: 10 zł dla V kat., 15 zł dla IV kat i 20 zł dla III kat. Należność za kategorię pobiera klub organizujący zawody, z czego 50 % przekazuje na konto KPZSzach, a kserokopię przelewu załącza do sprawozdania z zawodów.

Komunikaty organizacyjno sportowe KPZSzach są coraz obszerniejsze. Po rozpoczęciu rozgrywek drużynowych, kiedy mają być publikowane wszystkie rezultaty meczów trzeba będzie wydawać je częściej, co kosztuje pieniądze. Prosimy kluby, szczególnie te zalegające z opłatami o wpłacanie na konto KPZSzach swoich należności. Bez tego Związek nie będzie w stanie pracować i wypełniać swoich statutowych powinności. Prosimy również przekazywać treść komunikatów swoim zawodnikom, z których wielu nie ma pojęcia o tym, że takie komunikaty regularnie się ukazują.