5. zebranie Zarządu KPZSzach II kadencji
Bydgoszcz 05.10.03

W dniu 5 października, podczas rozgrywania Mistrzostw Regionu Młodzików, w salach Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Zarządu KPZSzach, na które przybyli: prezes Edward TURCZYNOWICZ, członkowie Zarządu Hieronim DYRKA, Andrzej MICHALSKI, Grzegorz SANKIEWICZ, Andrzej KARPIŃSKI, Kazimierz BUDNIK, Tomasz TOKARSKI i Ulrich JAHR oraz wolni słuchacze: Paweł PAWŁOWSKI, Andrzej SZCZĘŚNIAK, Piotr SKOWROŃSKI, Lidia TURCZYNOWICZ i Edward KULSKI. Z członków Zarządu nie przybył Przemysław JAHR, który podobnie jak przewodniczący Komisji Rewizyjnej Janusz AUGUSTOWSKI, nie został powiadomiony o posiedzeniu. Taka sytuacja, niestety, zdarzyła się nie po raz pierwszy i świadczy o złej pracy sekretarza Związku, tym bardziej, że niektórzy z członków Zarządu uskarżali się na powiadomienie w przeddzień posiedzenia.

Program posiedzenia, wręczony dopiero na zebraniu, przewidywał omówienie realizacji kalendarza sportowego KPZSzach w III kwartale br, przygotowania do zawodów w IV kwartale br, informacji o programie EYES i organizacji kursów szkoleniowych, przedstawienie aktualnej listy FIDE oraz stanu finansów Związku.

Rozgrywki II ligi juniorów podsumował Tomasz TOKARSKI, który stwierdził, że poziom startujących drużyn w tej grupie rozgrywek rośnie z roku na rok. Kluby prześcigają się w zdobywaniu utalentowanej młodzieży, montując na rozgrywki bardzo silne ekipy. W tej sytuacji kluby bazujące wyłącznie na swoich wychowankach mają coraz większe trudności w utrzymaniu się w rozgrywkach centralnych. Zespół może z powodzeniem startować w rozgrywkach centralnych tylko z wyrównanym składem, w którym każdy z członków drużyny zdobywa przynajmniej 50 % punktów. Startujący w rozgrywkach zespół Apatora Toruń nie odniósł spodziewanego sukcesu z powodu słabego występu zawodnika na II szachownicy Andrzeja Stuczyńskiego, z kolei drużyna UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz szczęśliwie utrzymała się w turnieju mimo braków w zespole, w którym zadowalające rezultaty osiągnęło tylko trzech zawodników. Trzeci uprawniony klub naszego Regionu, zespół MKS EMDEK Bydgoszcz, nie uczestniczył w rozgrywkach z powodu braku funduszy na wyjazd oraz również luk w składzie drużyny. W przyszłych rozgrywkach zespoły naszego Regionu będą musiały uzyskać dalsze wzmocnienia, w przeciwnym razie czeka ich los tegorocznych spadkowiczów.

Wyniki rozgrywek I ligi seniorów podsumował Kazimierz BUDNIK. Zespół Chemika Bydgoszcz wyjechał na rozgrywki w osłabionym składzie, bez Jana KIEDROWICZA, który zachorował na trzy dni przed mistrzostwami. W tej sytuacji nie było możliwości nagłego zastąpienia lidera zespołu innym równie wartościowym zawodnikiem. Również Julian GRALKA przyjechał na rozgrywki dopiero na IV rundę, po powrocie z Hiszpanii, gdzie sekundował rozgrywkom szachistów niepełnosprawnych. Startujący w podwójnym osłabieniu zespół Chemika nie zdołał utrzymać się w I lidze i zajął ósme miejsce nie gwarantujące pozostania w tej klasie rozgrywek. O absencji Centrum do tej pory nic nie wiadomo, gdyż kierownictwo klubu nie powiadomiło Związku o rezygnacji ze startu w I lidze, dobrowolnie skazując się na degradację.

Rozgrywki II ligi seniorów omówił Ulrich JAHR wskazując na coraz słabszy poziom czołówki szachistów naszego Regionu. Z czterech uczestniczących w tej klasie zespołów naszego Regionu, połowa opuściła szeregi rozgrywek centralnych. Zespół Baszty Żnin grał na swoim normalnym poziomie, a występująca zamiast Joanny SADKIEWICZ Monika WIŚNIEWSKA spisała się dobrze. Szachiści ze Żnina nie powtórzyli jednak rezultatu z przed roku, kiedy byli o krok od awansu do I ligi. Zespół Gambitu Świecie w ostatniej chwili uzupełnił skład drużyny importem. Zespół zasilili Krzysztof ŻOŁNIEROWICZ, Rafał BORGULA, Adam STOLARCZYK i Przemysław HAŁAS, dzięki czemu taki skład pozwolił na utrzymanie się w rozgrywkach centralnych. Z kolei Torfarm-64 Toruń, po reorganizacji, wystartował wyłącznie z zawodnikami toruńskimi, którzy jednak nie byli w stanie wywalczyć prolongaty w rozgrywkach centralnych. Mistrzowie Regionu AZS Akademii Bydgoskiej byli osłabieni odejściem Adama STOLARCZYKA do Gambitu Świecie, ponadto nie wystartował w tym zespole Łukasz JABŁOŃSKI. Grając w eksperymentalnym składzie, przez większość turnieju pełnili rolę czerwonej latarni i dopiero w samej końcówce zdołali wywalczyć nieco punktów, które jednak nie dały utrzymania w II lidze. Analiza rezultatów indywidualnych szachistów naszego Regionu skłania do smutnego wniosku, że większość z nich znowu straciła punkty w rankingu FIDE, a tylko nieliczni zdołali obronić swoją punktację rankingową.

Przebieg dotychczasowych rund Mistrzostw Regionu Młodzików podsumował sędzia tych rozgrywek Andrzej KARPIŃSKI. W turnieju startuje 96 szachistów w czterech grupach wiekowych. Dziewczęta startują w jednej grupie z zaliczeniem odrębnych klasyfikacji. Słabsza jest obsada w grupach do 14 lat. Sześciu szachistów naszego Regionu zdobyło uprawnienia do startu w finałach przyszłorocznych rozgrywek o Mistrzostwo Polski. Są to: torunianie Kacper DROZDOWSKI, Bartosz i Łukasz TOKARSCY i Lidia BRYŁA oraz Izabela SIERGIEJ z Kowalewa Pom. I Przemysław BOKIEJ z Bydgoszczy. Kilku dalszych szachistów jak np. Janusz KUDEŁKA, Michał TARKOWSKI i Michał MAJDZIŃSKI mają uprawnienia bezpośredniego startu w rozgrywkach makroregionu.

Półfinały MP juniorów makroregionu pomorsko-kujawskiego odbędą się w dniach 23 - 30 października br. W Łączynie w powiecie Kartuzy. Do tych rozgrywek kwalifikuje się po 10 najlepszych z każdej grupy wiekowej z mistrzostw Regionu młodzików oraz zgłoszeni przez kluby zawodnicy w grupach wiekowych do 16 i 18 lat. Termin zgłoszeń upływa z dniem 15 października br. KPZSzach postara się zorganizować grupowy wyjazd młodzieży na rozgrywki makroregionalne oraz sfinansować dwóch do trzech opiekunów (instruktorów) na te zawody. Ustalono, że KPZSzach wystąpi o organizację przyszłorocznych półfinałów MP Juniorów.

Organizację meczu Toruń - Bydgoszcz w dniu 14 grudnia br. Omówił Andrzej MICHALSKI. Istnieją trudności z pozyskaniem pomocy z Urzędu Miasta Torunia. Zawody planuje się rozegrać w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Organizator proponuje powiększenie liczby startujących o 5 szachownic naukowców i 5 szachownic biznesmenów (łącznie 50 szachownic). Prezes TURCZYNOWICZ poprosił o przedstawienie preliminarza finansowego meczu. Kapitanami reprezentacji zostali mianowani Maria MICHALSKA i Lidia TURCZYNOWICZ, sędziego wyznaczy Kolegium Sędziów KPZSzach.

Organizację Drużynowych Mistrzostw Regionu omówił Ulrich JAHR. Do dnia posiedzenia wpłynęły zgłoszenia zaledwie czterech klubów III ligi, jednego z ligi okręgowej oraz dwóch A-klasy. Termin zgłoszeń upływa z dniem 15 października, zgłoszenia spóźnione będą karane zwiększeniem opłaty wpisowego o 25 %. Z ligi Okręgowej wycofał się drugi zespół Apatora Toruń. Ponieważ (po spadku Torfarmu z II ligi) miało startować tam aż 13 drużyn, ta klasa rozgrywek liczy regulaminową ilość 12 zespołów i nie można w miejsce Apatora dokooptować innego zespołu. W przesłanych drukach protokołów meczowych mylnie jest wpisane tempo gry, które w tej edycji rozgrywek wynosi 20 posunięć na godzinę i godzina na dokończenie partii. Zespoły III ligi i ligi okręgowej MDK Nr 1 oraz EMDEK Bydgoszcz awizują udział w mistrzostwach Polski domów kultury, dlatego I runda dla tych drużyn będzie przeniesiona z 9 na 16 listopada.

Prezes TURCZYNOWICZ zapoznał zebranych z Europejskim Programem Edukacji przez sport oraz planami związanymi z organizacją interdyscyplinarnego kursu instruktorów, który ma się odbyć w woj. podlaskim i wielkopolskim. Zaproponował również organizację kursu instruktorów w naszym Regionie, ale zebrani woleli kierować słuchaczy na kurs w Półwiosku Starym, gdzie corocznie są doświadczeni wykładowcy. Ulrich JAHR przypomniał o centralnej konferencji sędziowskiej w Krakowie, na którą KPZSzach deleguje Andrzeja MICHALSKIEGO.

Ukazała się lista rankingowa FIDE na dzień 1 października 2003. Na tej liście figurują nazwiska 120 szachistów naszego Regionu, w tym kilku nowych, którzy jednak weszli z niskimi rankingami. Ogólnie należy stwierdzić, że zawodnicy tracący punktację rankingową z kwartału na kwartał stanowią większość nad tymi, którzy zyskują punkty w rankingu FIDE.

Skarbnik Związku Hieronim DYRKA przedstawił stan finansów KPZSzach. Saldo na początek roku wynosiło 12 164 zł, dochody w ciągu 9 miesięcy wyniosły 27 632 zł plus dotacja UM Bydgoszcz 1600 zł i odsetki bankowe 70 zł. Koszty wyniosły 32 945 zł, w tym składki i przekazy do PZSzach 9464 zł oraz nagrody 7050 zł. Pozostałych wydatków nie podał. Saldo na dzień 30 września wynosi 8526 zł.

Prezes TURCZYNOWICZ przypomniał o konieczności składania preliminarzy wydatków na 2004 r przez komisje Związku. Preliminarze takie należy przedstawić na następnym posiedzeniu Zarządu, planowanym na dzień 22 listopada w siedzibie Związku przy ul. Babia Wieś 3. Posiedzenie Kolegium Sędziów odbędzie się w dniu 2 listopada br. w Toruniu.