6. zebranie Zarządu KPZSzach II kadencji
Bydgoszcz 22.11.03

W dniu 22 listopada odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Zarządu KPZSzach na które przybyli prezes Edward TURCZYNOWICZ oraz członkowie Kazimierz BUDNIK, Hieronim DYRKA, Przemysław i Ulrich JAHR, Andrzej KARPIŃSKI, Andrzej MICHALSKI oraz zaproszona Lidia TURCZYNOWICZ. Nie przybyli Tomasz TOKARSKI (usprawiedliwiony) i Grzegorz SANKIEWICZ oraz zaproszeni Maria MICHALSKA i Jerzy ŚNIADECKI. W programie było omówienie realizacji kalendarza sportowego na 2003 r, powołanie kadry wojewódzkiej juniorów do 14 lat, organizacja meczu Toruń – Bydgoszcz, projekt budżetu na 2004 r., pierwsza wersja kalendarza sportowego Związku na 2004 r oraz wnioski o nadanie honorowych odznak PZSzach dla działaczy.

Organizację i przebieg zawodów makroregionalnych w Łączynie omówił Andrzej KARPIŃSKI. Po dwóch dniach bałaganu organizacyjnego (zimne pokoje, kierownik turnieju próbował nie wpuszczać na salę gier trenerów i opiekunów) sytuacja się poprawiła i zawody toczyły się normalnie. Z ekipą KPZSzach wyjechało trzech trenerów związkowych: Andrzej KARPIŃSKI, Mariusz STOPPEL i Grzegorz SANKIEWICZ oraz jeden klubowy; Julian GRALKA. Zawodnicy z naszego Regionu stanowili zdyscyplinowaną grupę. Do finałów MP juniorów w 2004 r awansowało 18 reprezentantów KPZSzach (połowa wszystkich awansujących), ale zdobyliśmy aż 8 pierwszych lokat, co stwarza realną szansę lepszych niż w poprzednich latach, wyników w zawodach finałowych.

W grupie finałowej do 12 lat KPZSzach będzie reprezentowany przez 13 zawodników, na Olimpiadę Młodzieży do 14 lat zakwalifikowało się zaledwie dwóch, natomiast w grupach 16-18 lat wystartuje 7 szachistów województwa. Ustalono, że na zawody dzieci do Kołobrzegu KPZSzach wydeleguje dwóch trenerów związkowych, a na Olimpiadę Młodzieży i finały do 16-18 lat po jednym.

Zarząd zatwierdził kadrę wojewódzką juniorów do 14 lat. Znajdą się w niej zawodnicy, którzy wystąpią w finale Olimpiady Młodzieży (Janusz KUDEŁKA MDK Nr 1 Bydgoszcz i Michał TARKOWSKI MKS EMDEK Bydgoszcz) oraz szachiści, którzy zakwalifikowali się bezpośrednio do finału w wyniku obiegło rocznych rozgrywek Bartosz i Łukasz TOKARSCY, Lidia BRYŁA (wszyscy Apator Toruń) oraz Przemysław BOKIEJ (MDK Nr 5 Bydgoszcz). W rezerwie kadry znajdą się pozostali finaliści MP Juniorów do 10 i 12 lat: Łukasz PAWELEC MDK Nr 1 Bydgoszcz, Leszek ORCIUCH Wieża Więcbork, Michał, Mieszko i Zofia WODYŃSCY Torfarm Toruń, Paulina MUSIAŁOWSKA MLKS Solec Kuj., Zuzanna LEDWOROWSKA EMDEK Bydgoszcz, Agnieszka PRZYBIELSKA MDK Nr 1 Bydgoszcz i Kinga WARJAN MKSzach Toruń. Lista zawodników rezerwowych jest jeszcze otwarta i mogą być dokooptowani zawodnicy z turniejów ostatniej szansy, które właśnie się rozpoczynają. Pozostali szachiści, którzy zakwalifikowali się do finałów 16-18 lat będą szkoleni w klubach. Są to: Michał SZCZEPIŃSKI Apator Toruń, Jakub JÓŹWICKI MDK Nr 5 Bydgoszcz, Filip ROMANOWSKI MKSzach Toruń, Magdalena i Edyta WESOŁOWSKIE Chemik Bydgoszcz, Paulina HOFFMAN EMDEK Bydgoszcz i Anna STYPCZYŃSKA Łucznik Żołędowo. Andrzej KARPIŃSKI poinformował, że w styczniu odbędzie się wojewódzkie zebranie sprawozdawczo wyborcze Kolegium Trenerów, na którym będą wybrane władze tego gremium i ustaleni trenerzy przygotowujący z ramienia Związku zawodników do finałów MP oraz typowani jako trenerzy związkowi towarzyszący zawodnikom.

Preliminarze kosztów na 2004 r złożyły kolegia trenerów (na 500 zł) i sędziów (na 2525 zł). Preliminarze zostały przyjęte do realizacji.

Organizację Drużynowych Mistrzostw Regionu omówił Ulrich JAHR. Wszystkie klasy rozgrywek rozpoczęły mistrzostwa. Kluby wykazują dużą mobilizację, obserwuje się wzmożony ruch ewidencyjny zawodników z kategoriami centralnymi, protokoły meczowe i zawiadomienia o rezultatach spotkań nadchodzą w ustalonym terminie. Dzięki temu można już kilka godzin po rundzie opublikować wszystkie wyniki w internecie, co jest ewenementem na skalę krajową. Przy okazji padła propozycja rozegrania w przyszłym roku Drużynowych Mistrzostw Regionu w szachach szybkich. Takie zawody mają odbyć się w II półroczu 2004. W DMR bierze udział aż 54 zespołów. Mogłoby być jeszcze więcej gdyby w niektórych powiatach (w których nie działa żaden klub szachowy) powstały sekcje. Są to białe plamy na mapie województwa (Chełmno, Wąbrzeźno, Mogilno, Radziejów, Rypin i Lipno).

Pozostałe zawody referowali Kazimierz BUDNIK (szachy szybkie w Chemiku), Andrzej MICHALSKI (mistrzostwa szkół w Toruniu) i Andrzej KARPIŃSKI (Mistrzostwa Polski Domów Kultury).

Przy omawianiu organizacji meczu Toruń – Bydgoszcz, prezes Edward TURCZYNOWICZ zasygnalizował problemy finansowe, ale mecz ma się odbyć w ustalonym terminie 14 grudnia br. Do dnia 26 listopada kapitanowie drużyn mają podać składy zawodników. Z organizacji bezpośredniej meczu zrezygnował Andrzej MICHALSKI (według oświadczenia z powodu nie przyjęcia preliminarza kosztów). Do dnia posiedzenia nie było jeszcze ustalonej sali gier. Organizatorem meczu pozostaje KPZSzach i te propagandowe zawody mają dojść do skutku.

Po zapoznaniu się ze wstępnym kalendarzem Sportowym PZSzach na 2004 r i dyskusji, została zatwierdzona pierwsza wersja kalendarza sportowego KPZSzach na półrocze 2004. Stanowi ona załącznik do komunikatu.

Na niektóre zawody o mistrzostwo Regionu jest rozpisany konkurs. Wnioski o organizację mistrzostw regionalnych zgłoszą kluby do końca stycznia 2004 r., aby na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym Związku (15 lutego 2004) można było podać ostateczną wersję wojewódzkiego kalendarza sportowego.

Zebrani na posiedzeniu działacze wytypowali 10 osób do odznaczeń (wśród nich przynajmniej jedna złota). Będą one sprawdzane w ewidencji honorowych odznak i konsultowane z klubami.

Ulrich JAHR złożył krótkie sprawozdanie z przebiegu centralnego kursu sędziowskiego i ogólnopolskiej konferencji sędziowskie, która odbyła się w Krakowie.

Kolejne posiedzenie Zarządu KPZSzach odbędzie się w sobotę 10 stycznia 2004.