13. zebranie Zarządu KPZSzach II kadencji
Ciechocinek 27.06.04

W niedzielę 27 czerwca br., podczas rozgrywania Mistrzostw Regionu Seniorów i Juniorów Starszych, odbyło się posiedzenie Zarządu KPZSzach na które przybyli: prezes Andrzej MICHALSKI oraz członkowie: Piotr CZARNOLEWSKI, Ulrich JAHR, Andrzej KARPIŃSKI, Janusz ROGALLA, Waldemar STARZYŃSKI i Ewa ŚMIECHOWSKA. W posiedzeniu Zarządu brali również udział zaproszeni: Wojciech JÓŹWICKI, Cezary KOZŁOWSKI, Maria MICHALSKA i Sławomir WIERZBICKI. Przedmiotem obrad były sprawy finansowe, informacja o rejestracji sądowej Związku, DMR Juniorów, sprawy dyscyplinarne, imprezy wakacyjne, kalendarz sportowy KPZSzach i inne. Protokół z poprzedniego posiedzenia został zatwierdzony.

Andrzej MICHALSKI podał listę klubów zalegających z płatnościami wobec KPZSzach. Są to: Baszta Żnin (nie uregulowana składka za 2004 r i wpisowe do DMR 2003/04. Zarząd podjął uchwałę wzywającą ŻTMS Baszta do uregulowania zaległego wpisowego w wysokości 450 zł w terminie do 20 lipca, pod rygorem nie dopuszczenia do dalszych rozgrywek okręgowych. Składki za 2004 r nie uregulowały również Łączność Bydgoszcz, MCK Aleksandrów Kujawski i MGOK Mrocza. Po 30 czerwca wysokość składki wzrasta do 375 zł.

W Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy zostały złożone wszystkie wymagane dokumenty celem uaktualnienia rejestracji stowarzyszenia jakim jest KPZSzach. Uregulowane są również opłaty rejestracyjne. Obecnie należy tylko oczekiwać decyzji sądu, bez której nie można przenieść konta bankowego do Torunia. Złożenie dokumentów rejestracyjnych wiązało się z problemami, ponieważ trzeba było wyjaśniać, dlaczego od dwóch lat nie były uaktualniane składy Zarządu KPZSzach.

W związku z brakiem zainteresowania uczestnictwem klubów naszego Regionu w Drużynowych Mistrzostwach Juniorów, impreza ta została odwołana. Przysługujące Regionowi prawo awansu do II Ligi Juniorów nie zostało wykorzystane. Cezary KOZŁOWSKI wyraził zdziwienie dlaczego w DMJ nie startują kluby, które zajmują się w większości lub całkowicie szkoleniem juniorów. Ulrich JAHR wymienił te kluby: UKS MDK Nr 1, MKS EMDEK, UKS MDK Nr 5, Chemik i Centrum Bydgoszcz, TORFARM-64, Apator, UKS OPP oraz MKSzach Toruń, UKS BDK Brodnica, UKS Kopernik Grudziądz, UKS Ósemka Chojnice. Można byłoby z tych zespołów stworzyć całą ligę juniorów. Andrzej KARPIŃSKI stwierdził istnienie bariery finansowej uniemożliwiającej start juniorów w skoszarowanych zawodach mistrzowskich i zupełny brak środków na ewentualny udział mistrza w II lidze szachowej juniorów.

Przy omawianiu spraw dotyczących juniorów Ulrich JAHR zwrócił uwagę na zbliżające się terminy Mistrzostw Regionu Juniorów do 10, 12 i 14 lat oraz zawodów makroregionalnych. Pierwsze zawody są eliminacją do półfinałów MP Juniorów, a w zawodach makroregionalnych obowiązuje posiadanie licencji przez wszystkich uczestników. Tymczasem w całym Regionie licencje szachowe otrzymało zaledwie 80 szachistów, w tym 35 juniorów. Taka frekwencja oczywiście nie będzie zadawalająca. Również kluby III ligi nie kwapią się do załatwienia formalności związanych z otrzymanie licencji swoich zawodników. Jeśli te sprawy nie będą w odpowiednim czasie dopięte, grozi nam nie dopuszczenie do wszelkich zawodów mistrzowskich centralnych i odmowa przyjęcia sprawozdań sędziowskich w rankingu FIDE i klasyfikacji PZSzach.

Przy omawianiu kalendarza sportowego na II półrocze zebrani dokonali uzupełnień i ustalili terminy najbliższych zawodów. Mistrzostwa Regionu Juniorów zorganizuje (na zlecenie KPZSzach) MKS EMDEK Bydgoszcz w dniach 24 – 27 września, a w dniu 3 października odbędą się w Solcu Kujawskim pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Regionu w szachach szybkich. Sekretariat KPZSzach wystosował pismo do Wojewódzkiego Związku Szachowego POMORZE, z załączonym projektem regulaminu, o organizacji makroregionu juniorów w październiku w Toruniu.

Sprawy wyróżnień i dyscyplinarne referował Janusz ROGALLA, który stwierdził, że członkowie jego komisji nie biorą udziału w omawianiu spraw. Nie ma też opracowanego regulaminu działania Komisji. Zebrani stwierdzili, że ramowy regulamin Komisji znajduje się w kodeksie szachowym i należy go przepisać, wstawiając w odpowiednie miejsca nazwę Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego, a dobór członków Komisji należy do przewodniczącego. Z powodu widocznej opieszałości sprawę dopuszczenia zdyskwalifikowanego zawodnika Pawła CZECHOWSKIEGO do rozgrywek GRAND PRIX Torunia postanowiono umorzyć, pozostawiając jedynie opisanie sprawy w biuletynie okręgowym i ustne upomnienie dla sędziego głównego tych zawodów Cezarego KOZŁOWSKIEGO. W przyszłości, ku przestrodze innych działaczy, takie wykroczenia będą oceniane surowiej.

W czasie wakacji zawodnicy Regionu uczestniczą w „Wakacjach z szachami”, które właśnie się rozpoczęły w Jarosławcu nad morzem oraz w Międzynarodowym Turnieju w Kowalewie Pomorskim. Ponieważ prezes Andrzej MICHALSKI będzie przebywać na urlopie, w sprawach organizacyjnych zastępstwo do końca sierpnia br. przejmie Ulrich JAHR, a korespondencję w tym czasie należy kierować na adres Ma-Ga do Bydgoszczy. W następnych komunikacie, który powinien ukazać się pod koniec lipca br. powinny być załączone regulaminy zawodów planowanych do rozegrania w III kwartale 2004 r.

W sprawach różnych powrócono do wciąż nie rozwiązanego problemu szkolenia juniorów. Prezes Andrzej MICHALSKI stwierdził, iż w Stowarzyszeniu Związków Sportowych nie został złożony preliminarz kosztów szkolenia i w 2004 r znowu nie zostały przyznane środki na prowadzenie szkolenia młodzieży. Prezes podał propozycję rozpoczęcia szkolenia poprzez Internet, ale nie przedstawił w jaki sposób można to rozwiązać. Waldemar STARZYŃSKI powiedział, że jest to trudna sprawa z przyczyn organizacyjnych.

Cezary KOZŁOWSKI zapytał o szczegóły Walnego Zjazdu PZSzach, który odbył się na początku czerwca. Prezes powiedział, że zawiadomienia o Zjeździe zostały rozesłane do wszystkich klubów będących członkami zwyczajnymi, ale nie słyszał aby ktoś brał udział w obradach, natomiast z KPZSzach nie wysłano delegata z powodu oszczędności. Sam prezes nie chciał pojechać ze względu na brak sprawozdania z działalności PZSzach oraz pismo pana SZCZYGŁA z Katowic, w którym były poważne zarzuty do działalności PZSzach.

Ulrich JAHR podniósł temat Kolegium Trenerów, które nie zostało dotychczas powołane i konieczność rozpisania zebrania wyborczego trenerów szachowych naszego Regionu. W tym temacie wywiązała się dyskusja ogólna o pracy trenerów klubowych, a Cezary KOZŁOWSKI przedstawił zarzut, że delegowani z ramienia trenerzy są rozliczani z pracy nie przedstawiając sprawozdania ze swej pracy na zawodach. Jedyne pisane wiadomości z Mistrzostw Polski Juniorów pochodzą od Tomasza TOKARSKIEGO, który nie jest trenerem.

Po wyczerpaniu porządku posiedzenia ustalono, że kolejne posiedzenie Zarządu KPZSzach odbędzie się 12 września 2004 r podczas Mistrzostw Regionu Juniorów w szachach szybkich w Toruniu.