14. zebranie Zarządu KPZSzach
Bydgoszcz 30.09.01

Z udziałem 24 działaczy wojewódzkich i klubowych, w dniu 30 września br odbyło się czternaste posiedzenie Zarządu KPZSzach, którego gospodarzem był MKS EMDEK w Bydgoszczy. Na posiedzenie przybyli: Ulrich JAHR, Cezary KOZŁOWSKI, Andrzej KARPIŃSKI, Mirosław LUBICKI, Hieronim DYRKA, Lidia TURCZYNOWICZ, Maria MICHALSKA, Grzegorz SANKIEWICZ, Jerzy ŚNIADECKI i Zbigniew KUBICKI , przewodniczący Komisji Rewizyjnej Janusz AUGUSTOWSKI oraz zaproszeni: Przemysław JAHR, Andrzej MICHALSKI, Paweł PAWŁOWSKI, Włodzimierz STRZEMKOWSKI, Edward SKIERA, Witold DYGAJTIS, Jerzy TABACZKA, Piotr SKOWROŃSKI, Mariusz STOPPEL, Tomasz TOKARSKI, Edward KULSKI, Sławomir WIERZBICKI i Janusz ROGALLA.

Posiedzenie otworzył Ulrich JAHR, serdecznie witając przybyłych, którzy nie wnieśli uzupełnień do proponowanego porządku zebrania. Następnie Andrzej KARPIŃSKI dokonał podsumowanie rozgrywek I i II ligi seniorów. Stwierdził, że Gambit Świecie nie dokonał wzmocnień składu, który awansował do I ligi, w związku z tym zespół z góry był skazany na spadek z ligi. Zawodnicy nie potwierdzili (z wyjątkiem Tomasza RYBAKA) nawet swoich punktacji rankingowych, a zespół przegrał wszystkie mecze. W II lidze uprawnionych było pięć zespołów z naszego Regionu. Na zawody nie pojechali szachiści MDK Nr 1 Bydgoszcz, spadły z ligi zespoły MLKS Solec Kuj. oraz Torfarm-64 Toruń. Z zawodników najlepiej spisał się Marek OLSZEWSKI z Chemika, który uzyskał 7(9) pkt, dobrze wypadli również arc Nukhim RASHKOVSKI i Tomasz TRABSZYS Centrum oraz Julian GRALKA Chemik. Kluby II ligi prezentowały bardzo wyrównany poziom, większość zespołów przyjechała na rozgrywki z wzmocnionymi składami, do ostatniej rundy nie wiadomo było, które zespoły awansują, a które spadną z ligi. Niestety ten los spotkał szachistów Torfarmu Toruń, którym zabrakło pół punktu do utrzymania się w lidze. Mówca stwierdził, że lepiej gdy kluby opierają się na zawodnikach z naszego Regionu, a nie importują szachistów z innych klubów.

Ze stwierdzeniem Andrzeja KARPIŃSKIEGO polemizował Cezary KOZŁOWSKI, który stwierdził, że zespół Torfarmu nie wypadł źle, a spadek z ligi jest wynikiem splotu okoliczności; tylko 12 miejsce gwarantowało prolongatę pobytu w tej klasie, przyjechały zespoły mocniejsze niż w roku ubiegłym, nie było słabeuszy, z którymi można było wygrywać na zawołanie. Obecnie w II lidze mogą grać jedynie kluby zasobne finansowo. Do takich klubów garną się zawodnicy z całego kraju. Mówca stwierdził, że poziom sportowy szachistów naszego Regionu jest wyraźnie niższy od średniego w kraju.

Lidia TURCZYNOWICZ powiedziała, że absencja szachistów MDK Nr 1 w II lidze seniorów nie wynikła z braku finansów, ani możliwości sportowych, ale była to decyzja kierownictwa klubu.

Witold DYGAJTIS stwierdził, że konkurencja w II lidze była nadspodziewanie silna i zamiast walczyć o awans do ekstraklasy, większość zespołów musiało ratować się przed spadkiem. Ulrich JAHR zauważył, że po pierwszych czterech rundach zespoły naszego Regionu znajdowały się na czołowych miejscach w tabeli (z wyjątkiem MLKS), potem w środkowych rundach przyszło niespodziewane załamanie, z którego nie zdołał się uratować Torfarm.

W kolejnym punkcie była omawiana organizacja Drużynowych Mistrzostw Regionu i związany z tym terminarz spotkań mistrzowskich. Zebrani przedyskutowali projekt kalendarza sportowego na pierwsze półrocze 2002 r. Ustalono terminy kolejnych rund DMR następująco: IV runda – 13 stycznia, V runda 27 stycznia, VI runda – 10 lutego, VII runda 24 lutego, VIII runda 10 marca, IX runda 24 marca, X runda 7 kwietnia i XI runda 21 kwietnia 2002 r. W maju odbędą się jeszcze dwie ostatnie rundy ligi okręgowej. Na sędziego głównego rozgrywek we wszystkich klasach DMR został zatwierdzony Ulrich JAHR, weryfikację protokołów meczowych oraz sprawy klasyfikacji i rankingu będzie prowadzić Przemysław JAHR. Zebrani przedyskutowali uzupełnienie regulaminu rozgrywek w punkcie dotyczącym awansu najlepszych drużyn ligi okręgowej do Kujawsko-Pomorskiej III ligi. W przypadku gdy żaden z zespołów naszego Regionu nie awansuje do II ligi, sędzia zarządzi baraż między wicemistrzem ligi okręgowej i ostatnim zespołem III ligi, który regulaminowo utrzyma się w tej klasie. Zwycięzca dwumeczu uzyska prawo startu w Kujawsko-Pomorskiej III lidze w sezonie 2002/03. Sprawy nagród dla najlepszych zawodników DMR została przełożona na następne posiedzenie Zarządu KPZSzach, po uzyskaniu informacji skarbnika o możliwości utworzenia funduszu nagród pieniężnych.

Dnia 30 września upływał termin zgłoszeń zespołów do Drużynowych Mistrzostw Regionu. W Kujawsko-Pomorskiej III lidze i lidze okręgowej potwierdziły swój udział wszystkie uprawnione zespoły (12 drużyn w III lidze i 13 zespołów w lidze okręgowej). Do chwili posiedzenia do A-klasy zgłosiło się 26 zespołów: Kopernik I i II Inowrocław, Baszta II i III Żnin, Centrum IV i V Bydgoszcz, Wieża Więcbork, Zryw Jeżewo, EMDEK II Bydgoszcz, Gryf Bydgoszcz, Nakielski Ośrodek Kultury, MGOK Mrocza, MDK Nr 5 ALMASERV Bydgoszcz, Gambit III Świecie, Chemik II Bydgoszcz, Kasztelan Barcin, AZS II Akademii Bydgoskiej, UKS Brodnickiego Domu Kultury, Wiatrak Bydgoszcz, Łucznik II Żołędowo, Leszczyński Włocławek, Apator III Toruń, Zryw II Dąbrówka, MKSzach II Toruń i UKS ZS Nr 8 Chojnice. W zawodach A-klasy nie wystąpią drużyny MDK Nr 1 (II) Bydgoszcz, Zryw II Włocławek, MLKS II Solec Kuj., Torfarm III Toruń i Unia II Gniewkowo, które w ubiegłym sezonie uczestniczyły w tych mistrzostwach. Również po raz kolejny nie przystąpią do rozgrywek kluby Promień Kowalewo Pom., Stali Grudziądz, MKS Chełmża, Pionka Włocławek i Toru Laskowice Pom.

Zespoły Kujawsko-Pomorskiej III ligi i ligi okręgowej mają już ustalony dokładny terminarz spotkań. Zespoły A-klasy będą kojarzone systemem szwajcarskim, a numery startowe będą ustalone w oparciu o sumę rankingów zgłoszonego składu podstawowego drużyn. W pierwszej rundzie zespół startujący z numerem 1 oraz inne drużyny z nieparzystymi numerami startowymi w górnej połowie listy startowej, będą gospodarzami meczów. Sędzia otrzymał uprawnienie, aby w przypadku programowego skojarzenia drużyn mających swoje siedziby w odległości ponad 100 km, starać się przesuwać kolejność zespołów w dolnej połowie grupy punktowej, unikając dalekich wyjazdów. Taki sposób kojarzeń nie jest jednak możliwy w ostatnich dwóch rundach mistrzostw. Dotyczy to drużyn z obrzeża województwa, jak UKS BDK, UKS ZS Nr 8 Chojnice, Zrywu II Dąbrówka itp.

Składy drużyn Kujawsko-Pomorskiej III ligi i ligi okręgowej oraz terminarz spotkań jest załączony jako komunikat organizacyjny DMR nr 3/2001, składy drużyn A-klasy i kojarzenie I rundy tych rozgrywek jest załączony jako komunikat organizacyjny DMR nr 4/2001.

Po kolejnej dyskusji została zatwierdzona pierwsza wersja kalendarza sportowego KPZSzach na półrocze 2002 r. Zatwierdzona wersja kalendarza jest załączona do komunikatu.

W dalszej części posiedzenia stan finansów Związku omówił Hieronim DYRKA. Na koncie KPZSzach figuruje obecnie kwota około 5400 zł. Wpływają jeszcze sumy wpisowego do DMR (termin wpłat został przedłużony do 10 października br). Związek nie otrzymał jeszcze dotacji planowych na 2001 r. Jedynie Woj. Zrzeszenie Związków Sportowych przekazało kwotę 500 zł na wynagrodzenie księgowej KPZSzach. Sprawa refundacji wyłożonych kwot na start juniorów w finałach Mistrzostw Polski w Zakopanem i Kołobrzegu nie doczeka się realizacji.

Związek musi obecnie liczyć już tylko na własne siły i dyscyplinę klubów oraz zawodników w opłacaniu obowiązujących składek, wpisowego do rozgrywek oraz licencji. W roku bieżącym mogą być jeszcze refundowane niewielkie kwoty za wynajmy sali oraz organizację Mistrzostw Regionu Dzieci w Bydgoszczy. Przyznany limit dotacji nie będzie wykorzystany, z powodu braku środków finansowych w Wojewódzkim Zrzeszeniu Związków Sportowych.

Aktualny stan ewidencji i klasyfikacji zawodników KPZSzach omówił Przemysław JAHR. Na dzień 30 września br w ewidencji KPZSzach znajduje się 889 szachistów. Sprawy rankingu i klasyfikacji szachowej są załatwiane bieżąco. Wszystkie sprawozdania sędziowskie zawodów centralnych naszego województwa zostały przyjęte przez Komisję Klasyfikacji i Rankingu PZSzach.

Z powodu nieobecności Bogdana WODYŃSKIEGO sprawy Kolegium Sędziów KPZSzach zostały przełożone na następne posiedzenie, które ma odbyć się w dniu 17 listopada br w Toruniu. Również na to posiedzenie został przełożony punkt dotyczący wystąpienia o nadanie honorowych odznak dla działaczy i zawodników naszego województwa.

W dniach 20 – 27 października br w Nadolu lub Sopocie odbędą się półfinały Mistrzostw polski Juniorów do 10, 12, 14, 16 i 18 lat. Dzieci do 14 lat eliminują się w mistrzostwach województwa, z których do makroregionu awansuje po 10 najlepszych w każdej grupie wiekowej. Młodzież do 16 (roczniki 1986 i 87) oraz 18 lat (roczniki 1984 i 85) ma być zgłoszona do rozgrywek w terminie do 10 października na adres biura KPZSzach. Wyjazd na półfinały finansują zainteresowane kluby. Ustalono, że KPZSzach sfinansuje wyjazd trzech trenerów, których wytypuje wybrana Rada Trenerów. Pion Sportowy KPZSzach ustali ponadto listę zawodników zwolnionych z eliminacji wojewódzkich, na podstawie rezultatów finałów MP do 10 i 12 lat w Kołobrzegu oraz Olimpiady Młodzieży w Prudniku 2001 r.

Cezary KOZŁOWSKI, delegowany na rozszerzone posiedzenie Zarządu PZSzach w Warszawie (29 września br) zdał relację z ustaleń tego gremium. PZSzach opracował nowe zasady zgłaszania organizacji zawodów centralnych (nowe komplety druków), została również opracowana nowelizacja procedury rejestracyjnej klubów oraz zasady finansowania uczniowskich klubów sportowych (UKS). Duży nacisk kładzie się obecnie na terminowość i prawidłowość sprawozdań sędziowskich z turniejów. W sprawozdaniach muszą być wykazane numery licencji wszystkich zawodników, aktualne rankingi i numery systemowe FIDE (zmiany rankingu FIDE są obecnie dokonywane co kwartał !). Zasadnicze znaczenie ma dyscyplina finansowa. Sprawy klasyfikacji i zmiany barw klubowych nie mogą być załatwiane bez obowiązujących opłat, podobnie jak rejestracja turniejów z normami na tytuły i kategorie centralne. Na posiedzeniu PZSzach podano status zawodnika niepełnosprawnego; jest to osoba posiadająca jakąkolwiek grupę inwalidzką. Został również opracowany wstępny kalendarz sportowy PZSzach na 2002 r.