16. zebranie Zarządu KPZSzach III kadencji
Bydgoszcz
04.10.09

Relacja Ulricha Jahra

Obecni: Andrzej MICHALSKI, Ulrich JAHR, Tomasz WODZYŃSKI, Andrzej KARPIŃSKI, Paweł JAROCH, Mariusz STOPPEL i Cezary KOZŁOWSKI. Zebranie odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1, przy ul. Baczyńskiego 3 w Bydgoszczy.

Program posiedzenia:

1. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego zebrania Zarządu w Toruniu.
2. Przygotowania organizacyjno-sportowe do makroregionu juniorów.
3. Drużynowe Mistrzostwa KPZSzach edycji 2009/10 (zgłoszenia, lista III Ligi itp.).
4. Omówienie zakończonych rozgrywek II ligi seniorów.
5. Omówienie przebiegu rozgrywek I Ligi szachowej.
6. Ewidencja klubów i zawodników KPZSzach.
7. Sprawy finansowe Związku.
8. X mecz Toruń – Bydgoszcz (13 grudnia 2009).
9. Aktualizacja kalendarza sportowo-szkoleniowego KPZSzach.
10. Informacja o organizacji centralnego kursu sędziowskiego w Bydgoszczy.
11. Sprawy różne.

Ad 1 Protokół z poprzedniego posiedzenia Zarządu został przyjęty.

Ad 2 Referował Andrzej KARPIŃSKI. Mistrzostwa województwa juniorów zakończyły się tydzień temu. Obecnie należy przypilnować, aby kluby zgłosiły do rozgrywek makroregionalnych tych zawodników, którzy zakwalifikowali się do tych mistrzostw. Należy również zamówić autokar do Stegny na 17 października. Kluby muszą same zarejestrować (poprzez Internet) swoich zawodników w turnieju. Do zadań KPZSzach należy tylko przypilnować, aby byli zgłoszeni zawodnicy uprawnieni do gry w makroregionie. Na autokar przypadnie kwota 40 zł od uczestnika (przy dwóch jazdach do Stegny i z powrotem). KPZSzach dysponuje kwotą około 33 % całego kosztu przejazdów w obie strony na przejazd autokarem. Osoby towarzyszące pokrywają pełną odpłatność. Andrzej KARPIŃSKI będzie opiekunem młodzieży z ramienia KPZSzach, poza tym organizatorzy zaprosili dwóch sędziów KPZSzach (Paweł JAROCH i Paweł MROZIŃSKI) do przeprowadzenia zawodów makroregionalnych. Zarząd KPZSzach zdecydował o delegowaniu trzech szkoleniowców, którymi będą Mariusz MAZALON, Piotr SZYBOWICZ oraz Włodzimierz STRZEMKOWSKI.

Ad 3 Referował Ulrich JAHR. W Kujawsko-Pomorskiej III Lidze zwolniły się aż trzy miejsca. Żadna z drużyn lig centralnych nie spadła do rozgrywek okręgowych. BTSz Centrum Bydgoszcz, które nie zgłosiło zespołu do II Ligi, zrezygnowało również ze startu w III Lidze, ponadto nie zgłosiły do tych rozgrywek uprawnione zespoły LKS Łucznik Żołędowo i MLKS Solec Kujawski. W takim przypadku regulamin rozgrywek przewiduje wprowadzenie do III Ligi najpierw zespołu rezerwowego z IV Ligi (LZS Szubin) następnie utrzymanie w III Lidze zespołu który zajął 11 miejsce (Kopernik Inowrocław). Zarząd zadecydował, że w sezonie 2009/10 w Kujawsko-Pomorskiej III Lidze wystartuje tylko 11 drużyn. Do IV Ligi Okręgowej zgłosiły się 23 drużyny. Są to Gambit Świecie, Gambit II Świecie, AZS UKW Bydgoszcz, Wiatrak Bydgoszcz, UKS Rotmistrz III Grudziądz, Chemik II Bydgoszcz, UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz, Łucznik Żołędowo, UKS OPP DH II Toruń, UKS Ósemka II Chojnice, UKS Łozanie Chełmża, Krajna Sępólno Kraj. \, Wieża Więcbork, Leśny Bydgoszcz, UKS MDK Nr 1 II Bydgoszcz, Baszta MOS III Żnin, Myśliwiec Gostycyn, Centrum Kultury Łubianka, Łuczniczka Bydgoszcz, Kopernik II Inowrocław, Znicz Gimnazjum Rojewo, Pocztowiec Bydgoszcz i MCK Aleksandrów Kuj. (zespoły wymienione w przypadkowej kolejności). Nie zgłosiły się: AZS UMK II Toruń, CK II Łubianka, MGOKiR Mrocza, Promień Kowalewo Pom. MLKS Wisła Nowe, Kasztelan Barcin, BDK Brodnica, UKS Ósemka III Chojnice, Unia Gniewkowo, Zryw Jeżewo oraz żaden zespół z Włocławka.

Kolejność numerów startowych w III Lidze została utrzymana: 1. Ósemka Chojnice, 2. LZS Szubin, 3. OSiR Golub-Dobrzyń, 4. Krajan NOK Nakło, 5. Rotmistrz II Grudziądz, 6. MKS EMDEK Bydgoszcz, 7. Kopernik Inowrocław, 8. Baszta II Żnin, 9. UKS OPP DH Toruń, 10. UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz, 11. Torfarm64 II Toruń. W ostatniej rundzie będzie pauzować zespół UKS Ósemka Chojnice. Sędzią głównym rozgrywek drużynowych KPZSzach został mianowany Ulrich JAHR.

Ad 4 Referował Cezary KOZŁOWSKI. W zawodach II Ligi startowały cztery zespoły KPZSzach z których Baszta MOS Żnin wygrała grupę, awansując do I Ligi Seniorów, a pozostałe utrzymały się w tej klasie rozgrywek. Poziom II Ligi był bardzo wyrównany. Z zespołów KPZSzach tylko Torfarm do końca walczył o dalszy pobyt w rozgrywkach centralnych, ale wygrywając w ostatniej rundzie zdołał zająć bezpieczne miejsce. Jest to niewątpliwy sukces KPZSzach, świadczący o pewnym wzroście poziomu sportowego. Wadą rozgrywek było dowolne uzgadnianie remisów, niektóre mecze zakończyły się po kilku minutach gry. Obsługa Internetowa zawodów bardzo dobra. Kolejny raz organizatorzy zmuszali kluby do rezerwowania pobytu w miejscu wskazanym, jeśli nie należało płacić dodatkowe należności za niekorzystanie z warunków oferowanych. Zarząd KPZSzach upoważnił Andrzeja MICHALSKIEGO do wystąpienia na forum prezesów wojewódzkich związków szachowych z protestem w tej sprawie. Zarząd uchwalił fundację specjalnego pucharu dla Baszty MOS Żnin, za awans do wyższej klasy rozgrywek centralnych.

Ad 5 Referował Paweł JAROCH. Zawody były dobrze zorganizowane. Startujący w tych rozgrywkach UKS Rotmistrz Grudziądz zajął wysokie III miejsce, ale nie awansował do ekstraklasy, przegrywając niespodziewanie mecz z YMCA Warszawa.

Ad 6 Powstaje nowy klub szachowy Pocztowiec Bydgoszcz. Działacze klubu załatwili już wszystkie formalności związane z rejestracją w KPZSzach. Likwidacji ulega natomiast BTSz Centrum Bydgoszcz. Wniosek został przyjęty przez Zarząd KPZSzach. Zarząd przypomina również o zbliżającym się terminie zgłaszania składów podstawowych do rozgrywek okręgowych. Zawodnicy zmieniający barwy klubowe, którzy mają wystąpić w składach podstawowych muszą być przerejestrowani przed dniem 25 października, który jest ostatecznym terminem zgłaszania do rozgrywek bez dodatkowych opłat.

Ad 7 Stan kasy KPZSzach na koniec września br. wynosi 7010 zł. Nie wpływają jeszcze wpisowe do rozgrywek drużynowych. Wszystkie zgłoszone do rozgrywek zespoły otrzymają rachunki wystawione przez skarbnika KPZSzach do opłacenia wpisowego DMR. Również w najbliższym czasie wpłyną należności z tytułu uzyskiwania licencji zawodniczych nowych zawodników, którzy wystartują w rozgrywkach. Za rok 2009 składki klubowej nie opłaciło jeszcze siedem klubów. Składka ta obecnie wynosi już 400 zł. Zaległości mają: Kasztelan Barcin, Merkury Brodnica, Unia Gniewkowo, Wieża Więcbork, Leszczyński Włocławek, Zryw Jeżewo i Łucznik Żołędowo. Zaległość musi być opłacona przed startem w rozgrywkach drużynowych. KPZSzach otrzymał dotację celową w wysokości 1000 zł na organizację szkolenia internetowego. Obecnie Związek poszukuje operatora systemu internetowego tego szkolenia. Zarząd KPZSzach podjął uchwałę o przekazaniu stołu ping ponga zespołowi Szkół Zawodowych w Chełmży jako darowiznę za współpracę przy organizacji Mistrzostw KPZSzach Seniorów.

Ad 8 Mecz Toruń – Bydgoszcz odbędzie się w sali Liceum Kopernika przy ul. Zaułek Prosowy 1 w Toruniu (Stare Miasto). Mecz odbędzie się na 40 szachownicach, w tym pięciu biznesmenów z każdej strony, którzy będą mogli zatrudnić za dodatkową opłatą zawodników spoza rywalizujących miast. Sędzią meczu będzie Janusz AUGUSTOWSKI.

Ad 9 Paweł JAROCH stwierdził, że nie ma nowych aktualizacji kalendarza sportowo-szkoleniowego KPZSzach. Wniosek KU AZS UMK Toruń o wstawienie do kalendarza MP Akademików został uwzględniony. Terminy ostatnich pięciu rund DMR będą podane do wiadomości po kolejnym posiedzeniu Zarządu KPZSzach.

Ad 10 Ulrich JAHR referował organizację centralnego kursu sędziowskiego, który odbędzie się w dniach 22 – 25 października br. w salach MDK Nr 1 w Bydgoszczy. Do dnia 3 października zgłosiło się 25 słuchaczy, wśród nich Renata BURSA, Piotr DOLIŃSKI, Lidia GERC, Dawid JANKOWSKI, Zbigniew KUBICKI, Piotr MINICHOWSKI, Jan NOGAL, Mariusz STOPPEL i Jerzy ŚNIADECKI z naszego Regionu oraz Jan KIEDROWICZ, Albin KIEDROWSKI i Paweł PALUSZKIEWICZ z Chojnic. Sześciu słuchaczy wystartuje na klasę państwową, wśród nich Mariusz STOPPEL. Ze strony KPZSzach, zakupiono napoje i poczęstunki na sali konferencyjnej w kwocie około 100 zł. W dniu 25 października (po zakończeniu egzaminów kursu centralnego) w godzinach popołudniowych w MDK Nr 1 odbędzie się wojewódzka konferencja sędziowska, połączona z częścią szkoleniową (np. zmiany w przepisach FIDE obsługa zegarów elektronicznych, omówienie regulaminu DMR). W tym dniu mija ostateczny termin zgłaszania składów podstawowych do Drużynowych Mistrzostw KPZSzach edycji 1009/10 r.

Ad 11 Termin kolejnego posiedzenia Zarządu ustalono na dzień 14 listopada w siedzibie KPZSzach w Toruniu. Na tym zebranie zakończono.