19. zebranie Zarządu KPZSzach II kadencji
Toruń 09.04.05

Relacja Ulricha JAHRA

W sobotę 9 kwietnia br. odbyło się, w siedzibie Związku w Toruniu, posiedzenie Zarządu KPZSzach, na które przybyli: Andrzej MICHALSKI, Andrzej KARPIŃSKI, Waldemar STARZYŃSKI, Ewa ŚMIECHOWSKA, Ulrich JAHR, Paweł JAROCH, Piotr SZYBOWICZ, księgowa KPZSzach Maria BEUTLER, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sławomir WIERZBICKI oraz trener Mariusz STOPPEL. Na wstępie został zatwierdzony protokół z poprzedniego posiedzenia Zarządu, następnie Mariusz STOPPEL złożył pisemne i ustne sprawozdanie z finałowych rozgrywek Mistrzostw Polski Juniorów do 16 i 18 lat, które odbyły się w Łebie. Wystartowało tam ośmiu reprezentantów Regionu (nie pojechała uprawniona Karolina TUMOLEWSKA), wśród nich dwie dziewczyny z Chemika Bydgoszcz, po dwóch juniorów z UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz i Apatora Toruń oraz jeden junior z UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz i jeden z UKS Kopernik Grudziądz, któremu towarzyszył trener klubowy Grzegorz SANKIEWICZ. Trener STOPPEL ocenił postawę młodzieży bardzo dobrze. Trener zabrał ze sobą przenośny komputer z dużą bazą partii juniorów z kilku finałów MP. Zawodnicy mieli stały kontakt z trenerem i starali się realizować jego plany i wytyczne. Po kilku rundach okazało się jednak, że szanse na zajęcie wysokiego miejsca w końcowej klasyfikacji mają tylko Michał SZCZEPIŃSKI i Edyta WESOŁOWSKA. Magdalena WESOŁOWSKA miała problemy z aklimatyzacją, potem z przeziębieniem, Andrzej STUCZYŃSKI i Jakub JÓŹWICKI nie wytrzymali stresu i gry każdej partii z maksymalnym zaangażowaniem. Karol JAROCH wykazał zupełny brak doświadczenia turniejowego, a Janusz KUDEŁKA w pierwszych trzech rundach odniósł porażki z silniejszymi rankingowo przeciwnikami, potem nieco się rozegrał, ale w końcowej fazie również nie wytrzymał trudów turnieju. Maciej SZCZEPIŃSKI jest typowym pasjonatem szachowym, pracuje samodzielnie, praktycznie bez trenera, ale poświęca szachom każdą wolną chwilę. Poza tym Apator wysyła tego zawodnika na turnieje i w finale MP wykazał on wystarczające doświadczenie do zajęcia wysokiego, piątego miejsca w turnieju. Równie dobrze wypadła Edyta WESOŁOWSKA, która mając bardzo niski numer startowy uplasowała się na wysokim miejscu (na początku drugiej dziesiątki) w finale. Będzie ona jeszcze próbować poprawić swoją pozycję w przyszłorocznym finale. Ogólnie wyniki szachistów Regionu należy ocenić jako średnie, przejawiają oni brak obycia turniejowego, brak odpowiedniej motywacji, konsultacji trenerskich i z wyjątkiem Michała SZCZEPIŃSKIEGO, widoczny był brak odpowiedniego przygotowania do zawodów.

W dyskusji na ten temat głos zabrali Ulrich JAHR i Andrzej KARPIŃSKI. Stwierdzili oni, że kluby w Regionie (nie licząc Apatora Toruń i częściowo Chemika Bydgoszcz) nie szkolą indywidualnie czołowych szachistów, nie wysyłają ich na silnie obsadzone zawody szachowe, a szachiści kwalifikujący się do finałów MP juniorów nie są odpowiednio przygotowywani sportowo i psychicznie do ciężkiego turnieju. Wszystko to składa się na fakt, że juniorzy naszego Regionu nie plasują się w czołówce szachistów swoich kategorii wiekowych.

Podobna sytuacja występuje w zbliżającym się terminie Olimpiady Młodzieży do 14 lat, do której zakwalifikowało się aż siedmiu reprezentantów naszego Regionu, wśród nich czterech z Apatora Toruń oraz po jednym z Promienia Kowalewo Pomorskie, MKS EMDEK Bydgoszcz i Torfarmu-64 Toruń. KS Apator desygnuje na te zawody trenera klubowego, którym jest Sergei SHILOV. Będzie się on opiekować trzema zawodnikami (bracia TOKARSCY i Lidia BRYŁA), którzy mają szanse zajęcia miejsc w pierwszej dziesiątce. Do pozostałej czwórki KPZSzach desygnuje trenera, którym będzie Włodzimierz STRZEMKOWSKI. Finał Olimpiady odbędzie się w pobliżu Janowa Lubelskiego. Do chwili zebrania, Stowarzyszenie Związków Sportowych nie przekazało obiecanych środków finansowych, a turniej ma się rozpocząć za dwa tygodnie. Nie ma więc mowy o solidnym przygotowaniu juniorów do tych zawodów, Szachistów Apatora Toruń przygotowuje trener klubowy, pozostali pojadą znowu bez szans na poprawę swoich kwalifikacji.

Do tegorocznych Wakacji z szachami kluby naszego Regionu zgłosiły aż 26 dzieci (na 16 limitowanych miejsc). Zarząd zatwierdził następujący rozdzielnik miejsc: po trzech z UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz, UKS Ósemki Chojnice i MKS EMDEK Bydgoszcz oraz po dwóch z UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz, LKS Promień Kowalewo Pomorskie, BKS Chemik Bydgoszcz i KSz Torfarm-64 Toruń.

Przy omawianiu spraw finansowych prezes Andrzej MCIHALSKI przekazał wiadomość o rezygnacji z funkcji skarbnika Michała BORUTY, który postanowił być skarbnikiem tylko do czasu wyłonienia następcy. KPZSzach kupił używane ksero za kwotę 950 zł. Ksero jest już użytkowane w biurze Związku. Księgowa Maria BEUTLER przekazała, że KPZSzach uregulował już wszelkie opłaty na rzecz Polskiego Związku Szachowego i na koncie znajduje się obecnie kwota 9555,90 zł. Czternaście klubów nie uregulowało jeszcze składki za 2005 r, która od 1 kwietnia br. wynosi 250 zł. Są to Kasztelan Barcin, Merkury Brodnica, Łączność Bydgoszcz, Wiatrak Bydgoszcz, Zryw Dąbrówka, Kopernik Grudziądz, Kopernik Inowrocław, Zryw Jeżewo, MGOK Mrocza, Wisła Nowe, Znicz Rojewo, Wieża Więcbork, Zryw Włocławek, Baszta Żnin i Łucznik Żołędowo. Dwa zupełnie nieczynne kluby MKS Chełmża i Stal Grudziądz zostaną skreślone z ewidencji z dniem 30 czerwca br. Zarząd uchwalił, że do chwili uregulowania składek członkowskich zawodnicy wymienionych klubów nie będą dopuszczani do rozgrywek wyczynowych w Regionie, a ich udział w jakichkolwiek turniejach spowoduje nie zaliczenie wyników rankingowych i klasyfikacyjnych.

W dalszej części zebrania Zarząd zatwierdził wniosek do PZSzach o nadanie srebrnej odznaki honorowej dla KSz Gambit Świecie. Ulrich JAHR przekazał propozycję terminów rozgrywek drużynowej następnej edycji mistrzostw i wnioskował o zatwierdzenie na następnym zebraniu regulaminu DMR kolejnej edycji 2005/06, wraz z losowaniem numerów startowych uprawnionych drużyn w ligach regionalnych. Sławomir WIERZBICKI przekazał, że na planowany w maju kurs sędziowski zgłosiła się dotychczas tylko jedna osoba (termin zgłoszeń do końca kwietna). Istnieje realny projekt zorganizowania zawodów szachowych w Chełmży (rozmowy w toku). Andrzej KARPIŃSKI poddał w wątpliwość organizację turnieju EUROSZACHY, a także turniejów wakacyjnych w Chojnicach.

Organizację Drużynowych Mistrzostw Regionu Juniorów oraz Mistrzostw Regionu Seniorów i Juniorów Starszych. Zawody Juniorów odbędą się w dniach 27 – 29 maja br, w Domu Harcerza przy ul. Libelta w Bydgoszczy, natomiast indywidualne mistrzostwa seniorów w miejscowości PÓLKO niedaleko Koronowa. Zarząd zatwierdził organizatora tej imprezy, którym będzie Zakład Instalatorstwa Elektrycznego w Bydgoszczy, oferujący wysokie (jak na tradycje okręgowe) nagrody pieniężne. Zarząd zatwierdził komunikat organizacyjny i regulamin tych zawodów, które odbędą się w dniach 25 – 30 czerwca br.