20. zebranie Zarządu KPZSzach II kadencji
Bydgoszcz 28.05.05

Relacja Ulricha JAHRA

Kolejne posiedzenie Zarządu KPZSzach odbyło się w dniu 28 maja w salce Domu Harcerza w Bydgoszczy. Obecni byli: Andrzej MICHALSKI, Andrzej KARPIŃSKI, Waldemar STARZYŃSKI, Ewa ŚMIECHOWSKA, Ulrich JAHR, Paweł JAROCH, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sławomir WIERZBICKI oraz zaproszony trener Włodzimierz STRZEMKOWSKI. Tematem posiedzenia było podsumowanie Drużynowych Mistrzostw Regionu, zatwierdzenie regulaminu nowej edycji DMR Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego i losowanie numerów startowych w ligach okręgowych, sprawozdanie z Olimpiady Młodzieży do 14 lat, stan przygotowań do Indywidualnych Mistrzostw Regionu Seniorów i Juniorów Starszych, polityka przyznawania nagród i sprawy różne.

Krótkiego podsumowania zakończonych Drużynowych Mistrzostw Regionu dokonał Ulrich JAHR, który wskazał na wysoki stopień zdyscyplinowania działaczy klubowych. Podobnie jak w latach ubiegłych rozgrywki toczyły się punktualnie. Zbieranie wyników meczowych i rezultatów partii było kończone z reguły w ciągu trzech godzin po zakończeniu rundy. Meczów przełożonych było niewiele. Tylko jedno spotkanie zostało przełożone przez sędziego z powodu udziału juniorów w finałach MPJ, a jedno (z powodu wyjazdu zagranicznego ekipy Kopernika Grudziądz) zostało opóźnione o jeden tydzień. Nadzwyczajna sytuacja powstała w X rundzie z powodu ogłoszenia żałoby w Polsce. Siedem meczów zostało rozegranych tydzień później. Sprawozdania z kolejnych rund i komplet rezultatów indywidualnych były bieżąco publikowane w komunikatach KPZSzach oraz w Internecie, gdzie rozgrywki drużynowe powodowały znaczny wzrost zainteresowania internautów. Taka organizacja drużynowych rozgrywek jest ewenementem w skali krajowej i dotychczas żaden z wojewódzkich związków w taki sposób nie prowadzi tych rozgrywek.

Przy omawianiu nowelizacji regulaminu DMR Zarząd jednogłośnie zaakceptował propozycje Kolegium Sędziów KPZSzach (wymienione w sprawozdaniu z posiedzenia tego gremium w komunikacie nr 93). Ponadto przegłosowano kilka innych propozycji, referowanych przez przewodniczącego Komisji Sportowej Pawła JAROCHA.

Zmieniono tempo gry w DMR na 1,5 godz./30 posunięć i po pół godziny na dokończenie partii (+5, =2, -0), oraz wprowadzono dwa baraże między 9 i 10 zespołem Ligi Okręgowej a 4 i 3 zespołem A-Klasy (+6, =0, -1). Nie przeszły propozycje zmniejszenia liczby zawodników w składzie drużyny występującej w A-Klasie (+1, -5, =1).

Zarząd zatwierdził terminarz rund nowej edycji rozgrywek drużynowych: I – 13 listopada 2005, II – 27 listopada, III – 11 grudnia 2005, IV – 15 stycznia 2006, V – 29 stycznia, VI – 12 lutego, VII – 26 lutego, VIII – 12 marca, IX – 26 marca, X – 9 kwietnia, XI – 23 kwietnia 2006 r. Termin zgłoszeń uczestnictwa w nowej edycji rozgrywek drużynowych Regionu ustalono na dzień 9 września 2005 (po zakończeniu II Ligi szachowej). Ostateczny termin zgłaszania składów podstawowych poszczególnych drużyn ustalono na dzień 15 października 2005 r.

Po zatwierdzeniu regulaminu przystąpiono do losowania numerów startowych drużyn uprawnionych do startu w ligach okręgowych. Przedstawia się to następująco:

Kujawsko-Pomorska III Liga:

1. Chemik Bydgoszcz, 2. AZS Akademii Bydgoskiej, 3. rezerwa dla Leszczyńskiego Włocławek lub innego spadkowicza z II Ligi, 4. Łucznik Żołędowo, 5. Zryw Dąbrówka (albo inny spadkowicz z II Ligi), 6. Rotmistrz Grudziądz, 7. UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz, 8. Baszta Żnin, 9. Torfarm-64 Toruń, 10. MKS EMDEK Bydgoszcz, 11. Apator Toruń, 12. UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz. (zespoły Chemika i Baszty – w zależności od rezultatów końcowych II Ligi).

Liga Okręgowa KPZSzach:

1. Rotmistrz II Grudziądz, 2. Merkury Brodnica, 3. Kopernik Inowrocław, 4. Wiatrak Bydgoszcz, 5. MKSzach Toruń, 6. Torfarm II Toruń, 7. AZS UMK Toruń, 8. Centrum Bydgoszcz, 9. Chemik III (lub II) Bydgoszcz, 10. OSiR Golub-Dobrzyń, 11. Unia Gniewkowo, 12. MCK Aleksandrów Kujawski. W włączenia do Ligi Okręgowej dodatkowych drużyn (w związku ze spadkiem więcej niż jednego zespołu z II Ligi) w pierwszej kolejności zostanie przyznany numer startowy 1, a w dalszej kolejności nr 14 przy czym numeracja wszystkich wylosowanych drużyn zostanie przesunięta o jeden w dół (Rotmistrz otrzyma numer 2, Merkury nr 3 itd.).

ŻTMS Baszta Żnin jest winne naszemu związkowi ponad 500 zł za wpisowe do rozgrywek DMR 2003/04. Sprawa ta musi być uregulowana najdalej do końca sierpnia br. pod rygorem nie dopuszczenia zawodników tego klubu do rozgrywek okręgowych.

Sprawozdanie z Olimpiady Młodzieży do 14 lat złożył Włodzimierz STRZEMKOWSKI. Z naszego Regionu uczestniczyło siedmiu uprawnionych zawodników, z którymi pojechali dwaj trenerzy; Sergei SHILOV (trener czterech szachistów Apatora) oraz Włodzimierz STRZEMKOWSKI – trener Izabeli SERGEI, Konrada KOTULI i Michała WODZYŃSKIEGO. Z przeprowadzonej analizy podopiecznych wynikają następujące stwierdzenia:

Zawodnicy nie prowadzą banku informacji o swoich przeciwnikach. Brak notatek z przeprowadzonych zajęć, Impulsywne wykonywanie posunięć, bez wnikania w pozycję. Brak przebojowości w grze i dążenia do komplikowania pozycji oraz prowokowania do błędu przeciwnika. Zawodnicy nie poświęcają czasu na szukanie słabości u przeciwnika. Z trójki podopiecznych najlepiej wypadła Iza SERGIEI, która starała się wypełniać zalecenia trenera, ale w pojedynczych partiach wykazywała brak ogrania turniejowego. Wszyscy zawodnicy mają szansę wystąpić na przyszłorocznej Olimpiadzie i w toku przygotowań powinni usunąć swoje braki techniczne, a przede wszystkim poszerzyć repertuar debiutowy. W zawodach większość partii rozpoczynano posunięciem 1.e4 (ponad 70 %), dominowały obrony sycylijska i francuska. W wywiadach z zawodnikami okazało się, że w minimalnym stopniu zajmują się oni pracą nad szachami w domu, nie grali w silnych turniejach, brakowało im wiary we własne siły (może z wyjątkiem Izy SERGIEI). Sukces zawodników Apatora Toruń spowodował zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji klubowej i piątego w klasyfikacji województw dla naszego Regionu. Najlepsza Lidia BRYŁA jest utalentowaną zawodniczką, ale również w minimalnym stopniu pracuje nad szachami w domu. Faworyzowany Łukasz TOKARSKI przegrał partię I rundy i musiał nadrabiać utracony dystans. Bartek TOKARSKI gra solidnie, ale nie potrafi wygrywać lepszych pozycji. Leszek ORCIUCH ma zbyt wąski repertuar debiutowy.

W trakcie dyskusji prezes zgłosił zastrzeżenia do pracy Andrzeja KARPIŃSKIEGO, za brak odpowiedniej organizacji zgłoszeń i wyjazdu ekipy na Olimpiadę Młodzieży.

Do tegorocznych WAKACJI Z SZACHAMI KPZSzach wysłał zgłoszenia 17 uczestników, należności są uregulowane, brak odpowiedzi z PZSzach.

Paweł JAROCH przekazał, że do IMS w Pólku napływają już pierwsze zgłoszenia. Organizacja tych zawodów jest dopięta.

Zarząd wyraził uznanie działaczom klubowym za duże zaangażowanie i dyscyplinę podczas rozgrywek drużynowych KPZSzach oraz Ulrichowi i Przemysławowi JAHR za wzorowe prowadzenie tych rozgrywek.

Następne posiedzenie Zarządu odbędzie się 26 czerwca br. w Pólku o godz. 12.00.