22. zebranie Zarządu KPZSzach II kadencji
Przysiek 18.09.05

Relacja Ulricha JAHRA

Dnia 18 września, w czasie trwania Mistrzostw KPZSzach Juniorów, w Ośrodku CARITAS w Przysieku odbyło się posiedzenie Zarządu KPZSzach, w którym uczestniczyli: prezes Andrzej MICHALSKI, członkowie Zarządu Andrzej KARPIŃSKI, Waldemar STARZYŃSKI, Ewa ŚMIECHOWSKA, Ulrich JAHR, Paweł JAROCH i Piotr SZYBOWICZ, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sławomir WIERZBICKI, ponadto Wiesław DOBROWOLSKI z Aleksandrowa Kujawskiego i Krzysztof GLELA z Chojnic.

Na początku posiedzenia Andrzej MICHALSKI odczytał protokół połączenia sekcji szachowej UKS Ósemka Chojnice i LZS Zrywu Dąbrówka, z którego wynika, że LZS Dąbrówka uległ likwidacji, a zawodnicy tego klubu przeszli do UKS Ósemki lub (jeśli byli nieczynnymi) zostali skreśleni z ewidencji KPZSzach. Jednocześnie LZS Dąbrówka przekazał uprawnienia klubowe przejmującemu klubowi UKS Ósemka Chojnice. Stało się to dlatego, że większość szachistów LZS Dąbrówka jest mieszkańcami Chojnic, wieś leży zaledwie kilka kilometrów od miasta Chojnice, a klub w Dąbrówce nie miał środków finansowych na działalność sekcji szachowej. Tak więc sekcja szachowa LZS Dąbrówka zmieniła nazwę i obecnie weszła w skład UKS Ósemki Chojnice. Do KPZSzach został dostarczony dokument o likwidacji sekcji szachowej LZS Zryw Dąbrówka.
W tej sprawie wywiązała się dyskusja na forum KPZSzach w Internecie. Również na posiedzeniu Zarządu Związku sprawa została dokładnie przedyskutowana. Waldemar STARZYŃSKI zaproponował, aby na zwolnione po Zrywie Dąbrówka miejsce w Kujawsko-Pomorskiej III Lidze uchwalić mecz barażowy pomiędzy Unią Gniewkowo i AZS UMK Toruń, a do Ligi Okręgowej wprowadzić UKS Ósemkę Chojnice, której zespół zajął czwarte miejsce w A-Klasie. Piotr SZYBOWICZ i Andrzej KARPIŃSKI wstrzymali się od głosu, jednak pozostali członkowie Zarządu stwierdzali, że w regulaminach rozgrywek drużynowych nie ma takiej sytuacji, ponadto regulaminy rozgrywek centralnych i Polskiego Związku Szachowego nie regulują również powstałej sytuacji. Ulrich JAHR wskazał dodatkowo na komunikat finansowy PZSzach, który przewiduje ulgę w aż o 80 % dla zawodników przechodzących w całości z likwidowanej sekcji szachowej do przejmującego ich klubu, pod warunkiem, że cała sekcja szachowa przejdzie do tego klubu. Taka właśnie sytuacja powstała w LZS Zryw Dąbrówka. Ostatecznie Zarząd KPZSzach głosami +4, =2, -1 postanowił, że UKS Ósemka Chojnice, które w całości przejęły sekcję szachową LZS Zryw Dąbrówka, wystartują w miejsce tego klubu w Kujawsko-Pomorskiej III Lidze szachowej (sezon 2005/06).

W dalszym ciągu posiedzenia Zarządu KPZSzach podsumowano występy zespołów KPZSzach w rozgrywkach II Ligi szachowej, omawiano organizację Mistrzostw KPZSzach Juniorów do 14 lat oraz przygotowania do rozgrywek strefowych juniorów w Łączynie, przygotowania do organizacji rozgrywek drużynowych, założenia do kalendarza sportowego Związku na 2006 r i nadanie honorowych odznak Polskiego Związku Szachowego.

Podsumowania występu zespołów Regionu w II Lidze dokonał Paweł JAROCH, który stwierdził, że turniej był bardzo dobrze zorganizowany przez Małopolski Związek Szachowy, cztery zespoły naszego Regionu utrzymały się w rozgrywkach (chociaż KSz Gambit Świecie szczęśliwie na ostatnim bezpiecznym miejscu). Zespoły naszego Regionu reprezentowały średni poziom drugoligowy. Z indywidualnych rezultatów na wyróżnienie zasługuje znakomity wynik Tomasza RYBAKA, który wygrał III szachownicę oraz występ Moniki ZEMBRZUSKIEJ, która grała kilka partii na V szachownicy męskiej. Kluby II Ligi utrzymują się w rozgrywkach centralnych dzięki pożyczaniu na turniej ligowy szachistów z innych klubów Regionu. Sytuacja taka jest kosztowna dla klubu, choć czołowi szachiści chętnie przechodzą do innego klubu w Regionie, mając okazję wystąpić w silnym turnieju drużynowym rozgrywek centralnych.
Przy omawianiu przygotowania do zawodów strefowych juniorów (Łączyno, 1 – 8 października 2005) prezes Andrzej MICHALSKI zawiadomił, że Pomorski Związek Szachowy opublikował regulamin tych zawodów bez uzgadniania jego treści z naszym Związkiem. W szczególności zostało przyjęte tempo gry 5-godzinne (zamiast tradycyjnego 4-godzinnego), a awans do makroregionu miało uzyskać tylko po 10 zawodników KPZSzach z każdej grupy wiekowej (zamiast 12). Poza tym program zawodów obejmuje 8 dni zamiast tradycyjnych 7. Zarząd KPZSzach postanowił, że prezes zwróci się do Pomorskiego Związku Szachowego z wnioskiem o zmianę treści regulaminu w wyżej wymienionych punktach. Komunikat organizacyjny rozgrywek strefowych juniorów jest załączony do komunikatu.

W kolejnym punkcie posiedzenia Zarząd przyjął przedstawione założenia do kalendarza sportowego KPZSzach na I kwartał 2006 r. W poszczególnych terminach odbędą się następujące zawody szachowe:

8 stycznia – Błyskawiczne Mistrzostwa KPZSzach (organizator do ustalenia)
15 stycznia – IV runda Drużynowych Mistrzostw KPZSzach
22 stycznia – Zebranie Sprawozdawcze KPZSzach w Toruniu
29 stycznia – V runda Drużynowych Mistrzostw KPZSzach
5 lutego – Międzynarodowy Turniej Juniorów w MDK Nr 1 Bydgoszcz
12 lutego – VI runda Drużynowych Mistrzostw KPZSzach
19 lutego – Mistrzostwa KPZSzach Old Boy (organizator do ustalenia)
26 lutego – VII runda Drużynowych Mistrzostw KPZSzach
4-5 marca – Golubska Noc Szachowa w Golubiu-Dobrzyniu
12 marca – VIII runda Drużynowych Mistrzostw KPZSzach
19 marca – Mistrzostwa KPZSzach w szachach szybkich (organizator do ustalenia).

Bardziej szczegółowy kalendarz sportowy KPZSzach na 2006 r będzie ustalony na następnym posiedzeniu Zarządu KPZSzach, które odbędzie się w dniu 5 listopada br. w Bydgoszczy. Kluby KPZSzach, które zamierzają organizować jakiekolwiek zawody szachowe w 2006 r (klubowe, związkowe czy ogólnopolskie) powinny dostarczyć wnioski i informacje do Pawła JAROCHA lub na adres Biura KPZSzach do Torunia, aby można było uściślić terminy i organizatorów zawodów w Regionie na listopadowym posiedzeniu Zarządu.

Mając na uwadze mistrzostwa strefowe juniorów Zarząd KPZSzach postanowił przenieść termin Mistrzostw KPZSzach Juniorów w szachach szybkich na dzień 23 października 2005. Regulamin tych zawodów jest załączony do komunikatu.

W zbliżających się Drużynowych Mistrzostwach KPZSzach edycji 2005/06 udział awizuje 50 zespołów klubowych. W Kujawsko-Pomorskiej III Lidze i Lidze Okręgowej wystartuje po 12 drużyn z numerami startowymi podanymi w komunikacie 96 (w miejsce LZS Zryw Dąbrówka, z numerem 4 w Kujawsko-Pomorskiej III Lidze grać będzie UKS Ósemka Chojnice). Natomiast do rozgrywek A-Klasy zgłoszono 26 drużyn. Są to: ŚKS Kasztelan Barcin, KSN Łuczniczka Bydgoszcz, UKS MDK Nr 5 II Bydgoszcz, BKS Chemik IV Bydgoszcz, PKS Wiatrak II Bydgoszcz, UKS Ósemka II i III Chojnice, GKS Myśliwiec Gostycyn, UKS OPP Kopernik Grudziądz, UKS Rotmistrz III Grudziądz, ITS Kopernik II Inowrocław, LZS Zryw Jeżewo, Centrum kultury (dwie drużyny) Łubianka, MGOK Mrocza, MLKS Wisła Nowe, Znicz Gimnazjum Rojewo, MLKS Krajna Sępólno Kraj., LZS Szubin, KSz Gambit II i III Świecie, MKSzach II Toruń, UKS OPP Dom Harcerza Toruń, LZS Wieża Więcbork, ŻTMS Baszta III Żnin i LKS Łucznik II Żołędowo.
Imienne zgłoszenia składów drużyn należy zgłosić na drukach KPZSzach w terminie do 15 października br. Opłata wpisowego do KPZSzach musi być uregulowana do końca października br. W 2005 r będą rozegrane pierwsze trzy rundy mistrzostw: 13 i 27 listopada oraz 11 grudnia.

Na wniosek Ulricha JAHRA Zarząd KPZSzach rozpatrywał zmianę zasad kojarzenia drużyn do kolejnej rundy w A-Klasie. Zmiana dotyczy systemu kojarzenia w Olimpiadzie Szachowej i Drużynowych Mistrzostw Europy. Kojarzenia kolejnych rund są dokonywane na podstawie sumy punktów meczowych, ponadto w grupach punktowych najwyżej zaszeregowany zespół jest kojarzony z zespołem najniżej zaszeregowanych, zespoły przenoszone do niższej grupy punkowej są ze środka wyższej grupy (a nie z końca tej grupy) i kojarzone z najniżej zaszeregowanym zespołem tej niższej grupy punkowej (a nie jak dotychczas z najwyżej zaszeregowanym w tej niższej grupie).

Zarząd zatwierdził proponowane zmiany systemu kojarzenia zespołów w A-Klasie. Odbędzie się to bez zmiany regulaminu rozgrywek drużynowych w A-Klasie. Klasyfikacja będzie więc prowadzona na podstawie punktów zdobytych przez poszczególnych zawodników drużyny, ale kojarzenie będzie się odbywać przedstawionym powyżej systemem olimpijskim, na podstawie sumy zdobytych punktów meczowych.

Na zakończenie posiedzenia Zarząd KPZSzach rozpatrywał wnioski o przyznanie honorowych odznak Polskiego Związku Szachowego. Zarząd upoważnił prezesa KPZSzach o wystąpienie do PZSzach w sprawie nadania honorowych odznak następującym działaczom:

Sławomir WIERZBICKI – złota odznaka PZSzach
Jerzy ŚNIADECKI – złota odznaka PZSzach
Marzenna OSOWICKA – srebrna odznaka PZSzach
Mariusz STOPPEL – srebrna odznaka PZSzach
Adam ŁĘTOCHA – srebrna odznaka PZSzach
Brązowe odznaki honorowe otrzymają: Paweł JAROCH, Waldemar STARZYŃSKI, Ewa ŚMIECHOWSKA, Piotr SZYBOWICZ i Jerzy BIAŁAS.